ČSSD se obává o osud moravskoslezských nemocnic

Vedení Moravskoslezského kraje naznačilo, že pokud by se z nemocnic staly obchodní společnosti, začal by se jejich majetek rozprodávat a pronajímat soukromým firmám. Takový je názor vedení sociálních demokratů v regionu. Management krajského úřadu jejich nařčení odmítá…

ČSSD poukázala na dva případy, ve kterých se v minulých dnech jednalo o pronájmu a prodeji majetku krajských nemocnic.

Jedním z nich je prodej pozemku v areálu nemocnice v Orlové obchodnímu řetězci Lidl a druhým pronájem dialýzy v havířovské nemocnici soukromé společnosti.

„Zaráží nás, že se proti prodeji pozemku v areálu nemocnice postavilo vedení města, ředitel nemocnice i samotný odbor zdravotnictví kraje, a přesto radní kraje jeho prodej schválili,“ konstatoval předseda klubu zastupitelů ČSSD Václav Wicher.

Kroutí hlavou i nad tím, jak může chtít někdo postavit obchod přímo v areálu nemocnice.

Sociální demokraty rovněž překvapil schválený pronájem dialýzy havířovské nemocnice soukromé společnosti.

„Za loňský rok mělo toto oddělení zisk 9 miliónů korun, letos má dosáhnout dokonce 11 miliónů. Nevím, proč se chce kraj zbavit ziskového oddělení,“ poznamenala zastupitelka ČSSD Hana Nováčková.

Carbol odmítl řeči o rozprodeji

Podle sociálních demokratů vyvolávají současné kroky vedení kraje spoustu otazníků.

„Je vidět snaha sáhnout si na velké majetky nemocnic, zejména na lukrativní pozemky, protože nemocnice jsou především v centrech měst, například v Havířově, Orlové, Třinci, Karviné nebo Novém Jičíně,“ poznamenal Wicher.

Náměstek hejtmana pro zdravotnictví Jiří Carbol (KDU-ČSL) odmítá, že by vedení kraje majetek nemocnic rozprodávalo.

„Měli jsme v plánu, že kraj nemocnicím jako obchodním společnostem nemovitý majetek pouze pronajme. Proto by nemohlo dojít k jeho rozprodání bez vědomí zastupitelů,“ řekl Carbol.

K případu prodeje a směny pozemků orlovské nemocnice obchodnímu řetězci uvedl, že je pro kraj ekonomicky výhodný. Podle něj by nedošlo k žádnému razantnímu zásahu do chodu zdravotnického zařízení.

„Dialýzu havířovské nemocnice jsme chtěli zmodernizovat, proto jsme souhlasili s jejím pronájmem. Samotný kraj na rekonstrukci nemá peníze,“ sdělil Carbol.

Radim Kijonka, Právo

Ohodnoťte tento článek!