Přejít na obsah

ČSSD slibuje krajské nemocnice zdarma

zpět
30.1.2008

V "našich" krajských nemocnicích zrušíme všechny zdravotnické poplatky, slibují sociální demokraté. Ze zdravotnictví chtějí udělat své hlavní téma pro podzimní krajské volby. Ve všech krajích, kde ČSSD zvítězí, plánuje nařídit všem krajským nemocnicím, aby přestaly poplatky vybírat...

„Krajské zastupitelstvo pod naším vedením by rozhodlo, že poplatek pacientům daruje a zaplatí ho ze svého rozpočtu,“ říká David Rath, stínový ministr zdravotnictví a jeden z hlavních politických stratégů ČSSD, který též kandiduje na středočeského hejtmana.

Nemocnice by pak pojišťovnám oznámily, že byl poplatek za vyšetření nebo za pobyt na lůžku vybraný. Místo pacientů by ho ale nemocnici proplácel kraj pomocí běžné dotace.

Plán ČSSD zavání porušováním zákona, který loni prosadila ODS. Podle něj totiž nemocnice i soukromí lékaři musí poplatek od pacientů pod hrozbou padesátitisícové pokuty vybrat. „Zákon sice říká, že máte povinnost poplatek vybrat, ale nikdo vám nezakazuje, že ho můžete darovat,“ dodává Rath.

S jeho argumenty ale nesouhlasí šéf Svazu zdravotních pojišťoven Vladimír Kothera. „Zákon říká, že poplatky se mají vybírat přímo od pacientů. Nemocnicím, které by to ignorovaly, by proto od pojišťoven hrozila pokuta.“

Pokud by chtěl Rath plán ČSSD uskutečnit ve Středočeském kraji, musel by jinde ušetřit 50 milionů korun, které má letos na poplatcích vybrat pět zdejších krajských nemocnic. V rozpočtu 17,6 miliardy to prý nebude problém. „Podíváme se na předražené zakázky a na přebujelou krajskou administrativu,“ plánuje Rath.

„Všech 50 milionů, které mají na poplatcích vybrat naše nemocnice, budeme investovat do nákupu kvalitních přístrojů, jako jsou počítačové tomografy nebo magnetické rezonance. Zrušením poplatků by pacienti o tyto důležité přístroje přišli. Ze strany ČSSD jde o čirý populismus,“ říká středočeský hejtman Petr Bendl

A stejně hodnotí návrh ČSSD i mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. Sociální demokraté chtějí ze svého radikálního návrhu na zrušení poplatků v krajských nemocnicích udělat jedno z hlavních témat své předvolební kampaně pro krajské volby.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED nebo ZDE.

Petr Vašek, Hospodářské noviny


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Hospodářské noviny

Komentovat článek: ČSSD slibuje krajské nemocnice zdarma

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku ČSSD slibuje krajské nemocnice zdarma

Komentáře

dalších 8 komentářů
skeptik výborně  | 31. 01. 2008 17:04

už se těším. začne to krajskými nemocnicemi "zadarmo" a skončí likvidací soukromého zdravotnictví po vítězství socanů s komunisty v parlamentních volbách. výborným příkladem je t.č. slovensko, doporučuji sledovat a poučit se.

ola Re:Re:Re:A kde vemou kraje peníze?  | 30. 01. 2008 18:19

není problém se chovat k pacientům ekonomicky, ale to by ten ekonom musel sedět v ordinaci a vidět ... Politici nemají zájem o lékaře, ale o volební hlasy pacientů. Ale nemějte obavy, trh vstoupí i do zdravotnictví, pak budou všichni ekonomové a hlavně pacienti překvapeni.

Kamil Hrubý ráj na zemi už se blíží...  | 30. 01. 2008 13:52

,ale jak řekl klasik, "nechci slevu zadarmo!"

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné