ČSSD slibuje krajské nemocnice zdarma

Titulní obrázek

V „našich“ krajských nemocnicích zrušíme všechny zdravotnické poplatky, slibují sociální demokraté. Ze zdravotnictví chtějí udělat své hlavní téma pro podzimní krajské volby. Ve všech krajích, kde ČSSD zvítězí, plánuje nařídit všem krajským nemocnicím, aby přestaly poplatky vybírat…

„Krajské zastupitelstvo pod naším vedením by rozhodlo, že poplatek pacientům daruje a zaplatí ho ze svého rozpočtu,“ říká David Rath, stínový ministr zdravotnictví a jeden z hlavních politických stratégů ČSSD, který též kandiduje na středočeského hejtmana.

Nemocnice by pak pojišťovnám oznámily, že byl poplatek za vyšetření nebo za pobyt na lůžku vybraný. Místo pacientů by ho ale nemocnici proplácel kraj pomocí běžné dotace.

Plán ČSSD zavání porušováním zákona, který loni prosadila ODS. Podle něj totiž nemocnice i soukromí lékaři musí poplatek od pacientů pod hrozbou padesátitisícové pokuty vybrat. „Zákon sice říká, že máte povinnost poplatek vybrat, ale nikdo vám nezakazuje, že ho můžete darovat,“ dodává Rath.

S jeho argumenty ale nesouhlasí šéf Svazu zdravotních pojišťoven Vladimír Kothera. „Zákon říká, že poplatky se mají vybírat přímo od pacientů. Nemocnicím, které by to ignorovaly, by proto od pojišťoven hrozila pokuta.“

Pokud by chtěl Rath plán ČSSD uskutečnit ve Středočeském kraji, musel by jinde ušetřit 50 milionů korun, které má letos na poplatcích vybrat pět zdejších krajských nemocnic. V rozpočtu 17,6 miliardy to prý nebude problém. „Podíváme se na předražené zakázky a na přebujelou krajskou administrativu,“ plánuje Rath.

„Všech 50 milionů, které mají na poplatcích vybrat naše nemocnice, budeme investovat do nákupu kvalitních přístrojů, jako jsou počítačové tomografy nebo magnetické rezonance. Zrušením poplatků by pacienti o tyto důležité přístroje přišli. Ze strany ČSSD jde o čirý populismus,“ říká středočeský hejtman Petr Bendl

A stejně hodnotí návrh ČSSD i mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. Sociální demokraté chtějí ze svého radikálního návrhu na zrušení poplatků v krajských nemocnicích udělat jedno z hlavních témat své předvolební kampaně pro krajské volby.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED nebo ZDE.

Petr Vašek, Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!