ČSSD: Vláda neplní své sliby, Julínek decimuje zdravotnictví

Titulní obrázek

Současná vláda podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka nejen že porušuje vlastní programové prohlášení, ale v řadě oblastí činí pravý opak toho, že před volbami slíbila občanům. Paroubek na tiskové konferenci vyčetl koaličnímu týmu Mirka Topolánka údajné nesrovnalosti mezi závazky a realitou v otázce daní, sociálních dávek, zdravotnictví…

bydlení školství a dalších oblastech.

Bývalý ministr zdravotnictví za ČSSD David Rath zase na adresu svého nástupce v čele resortu Tomáši Julínkovi řekl, že jako uragán decimuje české zdravotnictví a že stejně jako další politici ODS přebírá praktiky „komunistických papalášů a nomenklaturních funkcionářů“. Julínkovo působení prý připomíná živelnou katastrofu, míní Rath.

„Musím říci, že vláda … provádí lživou politiku,“ shrnul Paroubek své hodnocení. Kabinet se například zavázal, že sníží daňovou zátěž všem občanům, na reformě ale podle sociální demokracie vydělají jen ti nejbohatší. I když ministři slibovali dostupnou a kvalitní zdravotní péči, zavedení poplatků u lékaře hlavně pro lidi s nižšími příjmy a důchodce bude znamenat zhoršení současné situace, pokračoval opoziční lídr. Kritizoval premiéra za to, že nechce přímou volbu prezidenta, i když v programovém prohlášení koalice slíbila diskusi o této změně ústavy. Vláda podle něj neplní své předvolební sliby, ani co se týče fondů EU, armády, kultury, rodinné politiky nebo amerického radaru na českém území, o němž se ve vládních dokumentech vůbec nemluví.

Rath kritizoval Julínka nejen za kontroverzní slučování fakultních nemocnic se špičkovými ústavy do větších univerzitních celků – ministr chce podle něj také zrušit profesní komory lékařů nebo zvýšit lékařům pracovní dobu ze 40 na 48 hodin týdně. „Čím víc sleduji fungování ministra Julínka, tím víc mám pocit, že připomíná něco jako živelné neštěstí, živelnou katastrofu, která postihla naše zdravotnictví. Něco jako uragán nebo orkán Julínek, který s vytrvalostí decimuje české zdravotnictví,“ prohlásil politik ČSSD.

Julínek ale tvrdí, že slučování má přinést větší efektivitu, pacienty ani kvalitu léčby podle něj rozhodně neohrozí. Znepokojení nad ministrovými záměry dnes vyjádřil i předseda Akademie věd Václav Pačes.

Alice Blažková, ČTK

ČSSD: Vláda neplní své sliby, Julínek decimuje zdravotnictví
Ohodnoťte tento článek!