ČSSD vrátila do hry rušení poplatků pro děti a důchodce

Titulní obrázek

Sociálním demokratům se v pátek podařilo vrátit do hry rušení poplatků ve zdravotnictví. Sněmovna pustila k dalšímu projednávání jejich návrh, aby u lékaře, za recept či v nemocnicích neplatili starobní důchodci, děti do 18 let a lidé s příjmem nižším než dvojnásobek životního minima…

Životní minimum pro dospělého, který žije sám, činí 3126 korun.

Sněmovna se začala rušením poplatků zabývat už ve středu a dnes se k němu vrátila. ČSSD navrhovala původně zrušení všech poplatků, ale neuspěla.

Přišla tedy hned s návrhem na osvobození důchodců, dětí a lidí s nízkým příjmem. Podle poslance ČSSD Davida Ratha tak sociální demokraté „vykročili k názorům“ lidovců a zelených. Právě menší vládní strany se k osvobození vybraných skupin kloní.

Opozici pomohli další projednávání novely prosadit koaliční poslanci. Proti zamítnutí se postavili lidovec Ludvík Hovorka a Olga Zubová ze Strany zelených.

Poslanec ODS Juraj Raninec, který před nedávnem opustil klub své strany a přidal se k nezařazeným, se zdržel hlasování. Tím též pomohl opozici.

„Já jsem nikomu nic nesliboval. Co jsem vyjádřil v hlasování, jsem řekl dopředu. Není to nějaké domlouvání s opozicí. Je to názor, který jsem měl celou dobu,“ řekl novinářům Hovorka. Dodal, že návrh ČSSD by se musel změnit, aby ho při závěrečném hlasování podpořil.

Překvapen byl i šéf zelených Martin Bursík. Klub jeho strany se dohodl na tom, že záměr ČSSD nepodpoří. „Neumíme zajistit mechanismy tak, aby poslanci a poslankyně drželi slovo, když se na něčem dohodneme,“ řekl Bursík. O postupu při dalším hlasování budou podle něj zelení jednat.

Pokud by záměr sněmovna schválila, poplatky by nemusely hradit zhruba dva miliony seniorů a stejný počet dětí. To jsou dvě pětiny obyvatel. Podle opozičních poslanců jsou poplatky neužitečné a brání v přístupu k péči.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) naopak uvedl, že jejich zavedení omezilo nadužívání péče a plýtvání a snížilo výdaje na levné léky, peníze se pak přesměrovaly do nákladné léčby vážných nemocí.

Podle Ratha v takové podobě jako v Česku neexistují poplatky nikde na světě. Dodal, že jako Julínkův předchůdce v ministerském křesle měl dost možností k tomu, aby poplatky zavedl. Neudělal to prý proto, že je považuje za nedobré pro české zdravotnictví.

Už ve středu při projednávání ale poslanec ODS Boris Šťastný Rathovi připomněl jeho několik let staré výroky o nutnosti zavést placení. Rath dnes naopak připomínal dřívější slova prezidenta Václava Klause. Poučovat začal i premiéra Mirka Topolánka.

Místopředsedkyně sněmovny Lucie Talmanová, která schůzi vedla, ho napomínala. Připomínala mu, aby mluvil k věci. Rath opáčil, že jeho protivníci mohli také mluvit o čemkoliv, tak by ho neměla přerušovat.

Poplatky od letoška zavedla vládní reforma veřejných financí. Za návštěvu u lékaře a položku na receptu se platí 30 korun, 60 korun za den v nemocnici či 90 korun za pohotovost. Pokud lidé na třicetikorunových poplatcích a doplatcích za léky vydají v roce přes 5000 korun, částku nad tento limit jim zdravotní pojišťovna vrátí. Za prvních šest letošních měsíců se na poplatcích vybralo 2,6 miliardy.

Pro vybrané skupiny zákonodárci už poplatky zrušili. Již pár týdnů se nemusí platit za pobyt novorozenců v porodnici. Hradit je nemusí ani dárci orgánů, obyvatelé ústavů a lidé, kterým léčbu nařídil soud. Od ledna koalice plánuje osvobodit od placení děti do šesti let. Dětem do 15 let by mohl klesnout limit z 5000 na 3000 korun.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!