Přejít na obsah

ČSSD: Zrušíme poplatky a zabráníme privatizacím

zpět
10.5.2010
ČSSD
zvětšitČSSDZdroj: cssd.strekov.sweb.cz

ČSSD | Zdroj: cssd.strekov.sweb.cz

 

Sociální demokraté vešli do předvolebního boje s jasnými prioritami: vedle zrušení zdravotnických poplatků to je zabránění privatizace nemocnic a zdravotních pojišťoven. Cílem ČSSD je také zajistit růst podílu HDP, který jde do zdravotnictví, a to zhruba na 8%.

České zdravotnictví dosahuje podle České strany sociálně demokratické (ČSSD) v mezinárodním srovnání velmi dobrých výsledků za poměrně nízkých finančních prostředků. Je to ale prý právě vláda občanských demokratů, která tuto situaci zhoršila. ČSSD v předvolební kampani slibuje zejména napravení této situace.

„Spoluúčast pacientů stoupla ze zhruba 8% na téměř dvojnásobek, čímž pro sociálně slabší spoluobčany poklesla dostupnost péče, což má negativní dopad na jejich zdravotní stav. Sociální demokracie vnímá a prosazuje zdravotnictví jako veřejnou službu založenou na principu solidarity zdravých lidí s nemocnými. Solidarita je zajišťována prostřednictvím veřejného neziskového zdravotního pojištění,“ stojí v programu strany.

Zásadní je neziskový systém

Podle sociálních demokratů by páteří celého zdravotnictví měl být neziskový systém, se základní sítí veřejných neziskových nemocnic.

„Dlouhodobým úkolem je transformace nemocnic na veřejná nezisková zdravotnická zařízení, která jsou podle mě pro nemocnice tou nejvhodnější právní formou. Dále pak zjednodušení systému úhrad péče a redukce počtu zdravotních pojišťoven a jejich provozních nákladů,“ vyjmenovává pro Zdraví.Euro.cz stínový ministr zdravotnictví David Rath.

Důraz kladou také na vybudování systému dobrovolného komerčního pojištění. V programu nezapomínají ani na personální stabilizaci, ta by měla být podle nich zajištěna růstem platů a zlepšování pracovních podmínek zdravotníků.

Musí být zachována dostupnost péče

Sociální demokracie je přesvědčena, že občanští demokraté české zdravotnictví za své vlády zdevastovali, základem jejich programu je proto zejména vymezení se proti politice ODS.

„Sociální demokracie je hluboce znepokojena plány české pravice v oblasti zdravotnictví. Program TOP 09 a chování ODS v minulých třech letech jasně ukazují, co české zdravotnictví čeká, pokud tyto strany uspějí ve volbách. Je zřejmé, že se na ministerstvo zdravotnictví vrátí Tomáš Julínek a bude pokračovat ve svých asociálních reformách, které zásadně snižují dostupnost zdravotnictví,“ píší dále sociální demokraté na svém webu.

Kvalita a dostupnost zdravotnické péče by proto měla být podle ČSSD určitě zachována. „Když byla ČSSD u vlády, snažila se, aby byli v tomto směru všichni občané zabezpečení. Vlády pod vedením ODS, zejména pak pánové Julínek, Cikrt a Šnajdr však prosazovali spíše privatizace zdravotnických zařízení, což vedlo v mnohých regionech k omezení těchto služeb,“ reagoval dále Rath.

Vytvoříme 12 tisíc pracovních míst

Pro zajištění kvalitní péče chce sociální demokracie zvýšit počet zdravotnického personálu. „ČSSD proto vytvoří 12 000 nových pracovních míst ve zdravotnictví a sociálních službách. Tito pracovníci převezmou od lékařů zbytečnou agendu a lékaři a zdravotní sestry tak budou mít na pacienta více času,“ uvádějí dále sociální demokraté na svých webových stránkách.

„Díky tomu pomůžeme v době ekonomické krize najít mnoha kvalitním lidem, zejména ženám, práci. Jde o účinný a smysluplný způsob, jak snížit míru nezaměstnanosti a zároveň tím i ušetřit na vyplácení sociálních dávek a podpor,“ dodávají.


Klíčová slova

Autoři

Michaela Svobodová, www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: ČSSD: Zrušíme poplatky a zabráníme privatizacím

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku ČSSD: Zrušíme poplatky a zabráníme privatizacím

Komentáře

dalších 24 komentářů
pan Dermix tak i tak  | 11. 05. 2010 14:12

Naše země musí počítat s úbytkem lékařů i sester. To je nezvratitelný trend. Proto je celkem v pořádku, že někdo jiný převezme část práce. Třeba někdo bude klepat propouštěcí zprávy, někdo bude krmit pořádně pacienty, někdo bude vynášet mísy, někdo bude přestýlat postele, apod. apod. Teoreticky je to v pořádku. Ovšem prakticky víme, jaká je každá nemocnice zašívárna pro příbuzné příbuzných a díky těm silným sociálním vazbám jsou takoví flákači nevyhoditelní. Každý lékař má asi svoji zkušenost s nemocničními údržbáři. Prasklá žárovka se vymění asi za týden, na tuhle práci si údržbáři vykáží tři hodiny práce. Stejně je to se všemi pomocnými pracovníky jako jsou prádelny, doprava, síťaři apod. Asi to bude v režii ČSSD opravdu tak, že se do nemocnic dají nepřizpůsobiví cikání, aby byl klid.

challenger Nová pracovní místa  | 10. 05. 2010 23:32

no já to řikám pořád, všechny ty dochtory je třeba vyhodit. Prostě se všema pěkně zatočit a to po bolševicku! Vyhodit, neprodloužit smlouvu, čím dražší dochtor, tím víc prasácky je třeba se k němu chovat! Ještě tak ty absíky za 0.1 nechat, protože levnější sekretářky, které by ještě dle potřeby dráždili anální otvory nadřízených, těžko v systému najdem, že ano. Za to by normální sebevědomá racionálně uvažující středoškolačka nehla ani obočím, natož pak prstem. Víte vy soudruhu, kolik je u nás lékařů na počet obyvatel, jaké je jejich odbornostní složení ve srovnání s jinými státy, kolik jsou tito lékaři nuceni díky prasáckému systému s absentující zpětnou vazbou ošetřit pacientů a za kolik ve srovnání s jinými zeměmi a proč, jak je to kupř. v USA, jak tam přežije - a podotýkám že velmi dobře 1 lékař na 182 obyvatel když u nás dle statistik UZIS, které jsou nepřesné (jelikož někteří "garanti - geronti" v řetězcích mají i úvazky 2-3,0 (a neptejte se mě jak to ty řetězce udělají s indexem PPNV) ačkoli za poslední rok mají reálný počet ošetřených pacientů = 0) existuje 1 lékař na 302 obyvatel? V zemi kde je díky zprasenému systému postgraduální výchovy pouhých 4000 praktických lékařů z nichž převážná část je nebo brzy bude v důchodovém věku? Silver k tomu řekl bod B, myslím, že je třeba říct ještě body C a D. Ale toho ať se ujme někdo, kdo by při hodnocení Silverova managerského intelektu zvládl nebejt sprostej.

challenger CHACHACHACHACHACHACHACHA  | 10. 05. 2010 23:13

No to jsem se zasmál, jako zatím nikdy. Tak nových pracovních míst se socanům zachtělo! No větší blábol jsem v životě neslyšel jako že jsem jich slyšel už dost. Zopakujme si fakta. Platy stávajících zdravotníků jsou jedny z nejnižích v Evropě, možná i na světě s ohledem na poměr těchto platů ku průměrnému výdělku ve státě. Jsou nižší než v Rusku, než na Ukrajině, snad ještě nižší než v Čekoprasečáku jsou tyto platy v Polsku (ne však o tolik, dnes jsou dokonce míně vyšší) nebo v Moldávii. Socani díky zrušení regulačních poplatků sníží přítok peněz do zdravotnictví ovšem pustí stavidla spotřeby zdravotnických služeb. Stoupne opět nesmyslná preskripce, spotřeba materiálu a indukovaná péče, což si vyžádá další náklady, které busou hrazeny z čeho? No z čeho, Halík??? Přece ze mzdových prostředků. Takže jaké budou platy, Halík? Nižší, Halík, ANANAS nižší! Halík, myslete politicky! No a do tohohle bordelu přijde ještě 12 000 jinak nezaměstnatelných vohnoutů, kteří budou dochtorům a sestrám jakože pomáhat. Takže současný budget, který se rozděluje zhruba mezi nějakých 100 000 zdravotníků zaměstnanců bude muset živit ještě další jinak nezaměstnatelné lidi, které se nevyplatí vykořisťovat v soukromém sektoru, protože jejich produktivita práce a working skills konvergují k nule. Zdravotnictví těmto lidem hodí záchranné lano a stávajícímu počtu zdravotníků přibude 10% hladových krků. V paxi to bude vypadat tak, že zdravotní sestry, aby se nepředřely, dostanou k ruce nějaké ty pomocnice, uštěpačně dodávám, že díky pozitivní diskriminaci to budou pomocnice poněkud jiného etnika. Tyto pomocnice však nebudou mít patřičné vzdělání ani schopnosti, kdyby je měly, už by je dávno někde zaměstnali a nebyly by bývaly na úřadu práce, že jo. Takže sestrám vezmou 10% ze mzdy - ne třeba hned ale kupř. tak, že jejich mzdy nebudou kopírovat inflaci, za socanů třeba 10%, takže za takové 2 roky na platy snědých pomocnic už bude. Tyto pomocnice nebudou nést pražádnou odpovědnost, takže sestra nejenže bude dělat svoji práci jako doposud ale ještě navíc bude muset hlídat pomocnice a nést za jejich činnost právní odpovědnost v plné šíři. To vše za podmínky snížení platů. A kolik asi tak ty pomocnice budou mít? Sestry mají cca 17 000, tak ty pomocnice budou mít cca 14 000, protože zase za míň makat nepůjdou a zůstanou na ÚP. Jediným štěstím zdravotníků je, že ani za těch 14 000 jim z ÚP díky skvělému sociálnímu systému nikdo makat nepůjde, takže se zdravotníci nemusejí bát, že by ty místa byly obsazené. Hned tak nebudou, přirozeně. No ale možná se socanům zachce ty peníze na zaměstnávání jejich voličů vzít z kapsy kupř. soukromých lékařů: to jsou přece ti milionáři, jak říkal soudruh Rath. No ještě uvidíme. Bude jedna pojišťovna, už by si soukromí lékaři měli šetřit na úplatek na prodloužení smlouvy. Na jednu stranu, čím víc se to toho socani budou zasahovat, tím dřív se to tu skutečně posere a to je naše naděje na lepší příští. Takže socani - směle do toho!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné