ČT 24: HIV pozitivním hrozí kvůli novele zákona další stigmatizace

Lidem s HIV pozitivním testem (na AIDS) hrozí diskriminace. Důvodem je novela zákona o ochraně veřejného zdraví, kterou ve středu schválila vláda. Novela totiž zavádí mimo jiné povinnost informovat o nemoci v zařízeních sociální péče, kam patří například noclehárny, azylové domy nebo poradny.

Dosud musel HIV pozitivní člověk informovat pouze lékaře. I zde se ale lidé setkávali s problémy. Řada z nich má potíže i v zaměstnání.

Novelu kritizuje Česká společnost AIDS pomoc, která už se obrátila i na ombudsmanku Annu Šabatovou. „Nemáme problém s tím, když se HIV pozitivním stanoví informační povinnost tam, kde to dává logický smysl. Bohužel předkladatelé zde vůbec nerespektují fakta o tom, jakým způsobem se může HIV přenášet,“ řekl České televizi právník společnosti Jakub Tomšej.

HIV pozitivní člověk by tak podle novely například musel oznamovat svou nemoc i v případě, kdyby šel jen do poradny za sociálním pracovníkem. Nyní musí HIV pozitivní lidé oznámit tuto skutečnost ve zdravotnickém zařízení. Podle Tomšeje se ale i tam stává, že je neošetří nebo se tak stane za ponižujících podmínek. „Zaznamenali jsme i případy, kdy lidé nějakou službu potřebují, ale raději si pro ni nejdou, protože nechtějí být vystaveni stigmatizaci,“ upozornil Tomšej.

Lékaři by přitom měli být na HIV pozitivní pacienty připraveni. „Když si představíme, že na druhé straně bude sociální pracovník, který nikdy HIV pozitivního člověka neviděl ani o něm nemá dostatek informací, tak zde ta stigmatizace může být ještě větší,“ obává se JakubTomšej.

Česká společnost AIDS pomoc proto doufá, že zákon ještě dozná změn a v navrhované podobě parlamentem neprojde. Oslovit chce také některé zákonodárce, kteří mají možnost podat v parlamentu pozměňovací návrhy.

Celý článek najdete na serveru ČT 24 nebo ZDE.

Ohodnoťte tento článek!