ČT 24: Lázně ožívají, propuštění zaměstnanci ale váhají s návratem

Františkovy Lázně

České lázeňství ožívá – přijíždí více hostů, kteří do lázní navracejí peníze, a naději do budoucna dávají úvahy o opětovném rozšíření pobytů hrazených pojišťovnami. Přesto není vše v pořádku – po nedostatku pacientů postihl řadu lázní nedostatek zdravotníků.

Ti museli během nedávné lázeňské krize odejít a řada z nich si našla místa jinde.

Janské Lázně mají za sebou perné období, kdy se hovořilo i o jejich zániku. Letos se ale hosté začali vracet, uzavřené pavilony se opět otevřely, ale objevil se nový problém – chybí odborný personál. Fyzioterapeuti, kteří byli propuštěni, často o návrat nestojí. Řada z nich našla lukrativní místa, odkud neodejdou. Náhrada však v Česku není.

„Mladá generace zjistila, že trh Evropské unie je jí otevřený. Velké lákadlo je arabský svět, kde jsou nabídky velmi štědré. Na české zdravotnictví se potom nedostává,“ popsal, kam zmizeli bývalí zaměstnanci českých lázní, prezident Unie fyzioterapeutů Vladan Toufar.

Vzhledem k tomu, že nástupní plat čerstvě vystudovaného fyzioterapeuta je hluboko pod průměrem – činí asi 16 tisíc hrubého – zůstávají ve vlasti především nadšenci, kteří cítí, že peníze nejsou všechno.

„Jsme dobří, nebojím se to říct nahlas. Neměnil bych ani za vyšší plat, protože chci práci dělat kvalitně,“ podotkl janskolázeňský fyzioterapeut Jan Vízek.

Celý článek najdete na serveru ČT 24 nebo ZDE.

Ohodnoťte tento článek!