ČT 24: Všechny nemocnice mohou příští rok přidat pět procent

Dagmar Žitníková

Všechny nemocnice mohou příští rok na základě úhradové vyhlášky zvýšit tarifní platy lékařům, sestrám i ostatním zaměstnancům o pět procent. Přidáno dostanou za akutní péči, vzrůst tak mohou tarifní platy ve státních nemocnicích i mzdy v soukromých zařízeních.

Po jednání zástupců krizového štábu nemocnic, odborů a pacientů se zástupci ministerstva zdravotnictví to řekla předsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníková. Zástupci krizového štábu jsou podle ní spokojeni. Nadále ale jednají se zdravotními pojišťovnami o následné péči.

„My jsme se domluvili na úhradách za akutní péči v nemocnicích, na znění úhradové vyhlášky. Tam je stoprocentní shoda a myslím si, že jsme se opravdu dohodli velmi dobře a že úhradová vyhláška zabezpečí přísun financí na zvýšení platů a mezd všem poskytovatelům,“ prohlásila Žitníková. Pro odbory je podle ní zásadní, že více peněz dostanou i soukromé nemocnice, kde odměna za práci je nižší než ve státních zařízeních.

Dohoda zatím není na části vyhlášky, která se týká úhrad následné péče, což jsou například léčebny dlouhodobě nemocných. Problém podle Žitníkové není v celkovém objemu peněz, protože zdravotní pojišťovny mají ve zdravotních plánech na příští rok navýšenou úhradu za následnou péči o 1,5 miliardy korun. „Naše debaty by měly vést k tomu, jakým způsobem nemocnice následné péče peníze ze zdravotního pojištění dostanou,“ shrnula.

Celý článek najdete na serveru ČT 24 nebo ZDE.

Ohodnoťte tento článek!