Přejít na obsah

ČT 24: Záchranky stále častěji míří za pacienty s psychickým problémem

zpět
19.8.2014
sanitka, záchranka
zvětšitsanitka, záchrankaZdroj: Shutterstock

sanitka, záchranka | Zdroj: Shutterstock

 

Výjezdy českých záchranářů se stále častěji netýkají fyzických obtíží. Počet pacientů s psychickým problémem, kteří vytočí číslo "112" nebo "155", soustavně roste, a jen za loňský rok sanitky evidují více než čtyřiačtyřicet tisíc takových případů.

Pomoci snížit počty lidí v akutní tísni má chystaná koncepce psychiatrické péče.

Péči psychiatra záchranáři suplují v průměru 122krát denně, přičemž vůbec nejnižší počet výjezdů eviduje záchranka ve středních Čechách. „Každoročně nám výjezdy s psychiatrickou diagnózou narůstají přibližně o deset procent a co je závažné, že se tato přesunuje do nižších věkových skupin,“ uvádí její ředitel Martin Houdek.

V roce 2009 evidovaly celorepublikové statistiky 40 458 výjezdů za lidmi s duševním onemocněním, v loňském roce bylo číslo o čtyři tisíce vyšší. O pomoc volají úzkostní a paničtí lidé, psychotičtí pacienti, kteří ohrožují sebe a svoje okolí, i ti, kteří se pokusili o sebevraždu.

Důvody? Alkohol, krize, stres i vzdálený lékař

Důvodů za nárůstem akutních psychických případů může být podle psychiatrů hned několik: alkohol a drogy, nevyhovující ekonomická situace umocněná krizí, stres a také špatná dostupnost péče v některých oblastech. Česko totiž patří mezi státy, které na duševní onemocnění vynakládají nejmíň peněz v Evropě. Celý článek najdete na serveru ČT 24 nebo ZDE.


Komentovat článek: ČT 24: Záchranky stále častěji míří za pacienty…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné