ČT: Hydepark se Zdeňkem Schwarzem (přepis)

MUDr. Zdeněk Schwarz, ředitel Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy a senátor Parlamentu ČR

Daniel Takáč (moderátor): Z českého zdravotnictví postupně mizí regulační poplatky, například v nemocnicích už se neplatí teď a v budoucnu by se nemělo platit ani v ambulanci a za recept. Kde budou tyhle peníze chybět? Nahradí je stát a o co by se ještě měl postarat třeba nový ministr zdravotnictví? A jezdí záchranka včas? (přepis pořadu)

V Hyde Parku si můžete popovídat s ředitelem pražské záchranky a zároveň senátorem Zdeňkem Schwarzem. Dobrý večer. Pane řediteli, dobrý večer, vítejte u nás v Hyde Parku, díky, že jste přišel za našimi diváky.

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Dobrý večer, děkuju za pozvání.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Co v tuzemském zdravotnictví změní nový ministr a kde na své plány vezme peníze? Hned několik otázek na úvod dnešního Hyde Parku. Pokud jde o ty peníze, kde je brát, když skončí většina poplatků?

Reportáž

redaktor

Tuzemské nemocnice přichází o peníze, konkrétně od nového roku o stokorunový poplatek, který každý pacient musel z peněženky vytáhnout za den na lůžku a v účetnictví nemocnic se to hned projevilo.

Monika ZACHRLOVÁ, mluvčí, Nemocnice Jihlava /13. 1. 2014/

Máme spočítáno, že za celý rok regulační poplatky za hospitalizaci činí asi 15 milionů korun, takže za jeden měsíc je to zhruba milion 300 tisíc.

Petra ČERNO, mluvčí, Nemocnice Havlíčkův Brod /13. 1. 2014/

U nás dochází zhruba ke ztrátě financí za měsíc milion korun.

redaktor

V celé zemi by tak nemocnice podle odhadů měly přijít až o 2 miliardy, sice jen kapka ve skoro čtvrtbilionovém rozpočtu tuzemského zdravotnictví, ale kapka, kterou chce nový ministr Svatopluk Němeček, nemocnicím vrátit.

Svatopluk NĚMEČEK, ministr zdravotnictví /ČSSD/ /26. 1. 2014/

Platí to staré dobré, kde je vůle, tam je cesta, koalice se shodla, že to nahradí, že ten výpadek těch 2 miliard nemocnicím vrátí a já pevně věřím, že najdeme rychlé řešení, které to umožní.

redaktor

Vedle 2 miliard za poplatek za hospitalizaci jsou na obzoru další výpadky. Ministr Němeček totiž plánuje zachovat jen poplatek za pohotovost. Od příštího roku by tak lidé neměli platit za návštěvu praktického lékaře, specialisty a za recept. Ti by tak mohli celkem přijít až o 3 miliardy korun.

Svatopluk NĚMEČEK, ministr zdravotnictví /ČSSD/ /26. 1. 2014/

Tam předpokládáme, že by nám mohlo pomoci jiné opatření, a to je snížení DPH na léky, které by mělo přinést zdravotnictví úsporu celkem 5 miliard korun. Myslíme si, že v rámci této sumy můžeme tento výpadek vykrýt.

redaktor

I další plány Svatopluka Němečka budou něco stát. Chce, jak říká, v rámci možností zvýšit platy zdravotníkům, a také platby za státní pojištěnce. O peníze se navíc hlásí i lékárníci. Ti chtějí částečnou kompenzaci propadu loňských příjmů. Dlouhodobě si stěžující zubaře snad aspoň na chvíli uklidní, že jim VZP přidala za obyčejné plomby. Zdravotnictví tak hledá peníze, kde může a čtvrt bilionu brzy nebude stačit. Jak se finanční problémy projevují třeba u záchranné služby?

Konec reportáže

Daniel TAKÁČ, moderátor

Jedna z otázek, která určitě padne v dnešním Hyde Parku, většina dalších závisí na vás, tak je posílejte. Kontakty sem k nám do našeho vysílání najdete nejlépe na webu www.hydeparkct24.cz, to jsou naše webové stránky. Kontakty, otázky, palce u nich připraveny, však to znáte, tak se do toho můžeme pustit. Pane řediteli, na webu ta první, Tonda z Hitachi se vás ptá: „V čem zaostáváte za špičkovými záchrannými službami západoevropských velkoměst? Máte nějaké problémy s policií nebo takzvanou policejní brutalitou? V čem Praha zaostává za západní Evropou?“

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Tak Tonda z Hitachi se velice mýlí. Nezaostáváme. Dalo by se říci, že možná zaostávají některé záchranné služby za námi. Typickým příkladem může být moje poslední návštěva ve Finsku, kde v Helsinkách vlastně nemají ani takové vybavení, jako má třeba pražská záchranná služba.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Čili všichni dobíhají Prahu, chcete říct? Že jste na tom tak dobře a všichni běží za vámi. A to se nějak projevuje?

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Ano, ano. Ano, projevuje se to, my jsme si udělali analýzu za poslední uplynulý rok 2013 a tam jsme zjistili opravdu světový unikát v úspěšnosti záchrany lidí, kteří prodělali téměř klinickou smrt, čili resuscitace, máme v Praze úspěšné přes 50 %, ve světě nevídaný úspěch, čili v tomto opravdu za námi zaostávají.

Daniel TAKÁČ, moderátor

A čím to je? Oni to tedy neumí v jiných evropských zemích, zachraňovat tedy ve stadiu klinické smrti? Jde o to, jestli to dobře posuzujete?

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Je to, já tomu říkám záchranný řetězec, tak se to odborně i jmenuje, je to záchranný řetězec a všechny ty články můžeme říct, že v Praze fungují. Začíná to od laiků, od lidí, kteří jsou na místě té události. Začíná to o funkčnosti záchranné služby, pak je to návaznost péče, pak jsou to nemocnice, odborníci v nemocnicích, to jsou všechno vlastně jednotlivé články toho řetězu, které fungují a výsledkem je zachráněný pacient.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Tak je-li někdo ve stadiu klinické smrti, tak když ho zachráníte už na začátku, tak ten zbytek je taky tak důležitý? Tam jde přece o ten první moment, kdy ho z toho stavu dostanete pryč daného pacienta.

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Nebýt, nebýt laika, který na místě pomáhá, poskytuje správnou první pomoc, čili před příjezdem sanitního vozu na místo, tak by náš další, další naše kroky, včetně odborníků v nemocnici byly marné a nebo by byly nedostatečné, čili bysme toho dotyčného nezachránili a nebo by ten dotyčný přežil s nějakými následky, třeba poškození mozku a podobně. Čili tam velký důraz kladu na toho laika na místě.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Takže vy jste tak dobří a před Evropou díky šikovaným Pražanům, jestli tomu dobře rozumím.

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Ano, ano, i to, my jsme.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Takže to ani tak není vaše zásluha jako těch Pražanů.

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

I tak by to dalo se jako říci, nebo mohlo by se to tak aplikovat, ale my jsme zjistili, že sledujeme to přes 10 let, že před 10 lety pomoc poskytovalo v takovýchto případech jenom 16 % lidí a v loňském roce to bylo 82 % lidí, čili v 82 % případů byl nemocný nebo umírající zachráněn někým, kdo byl na místě. To je veliký úspěch a to v jiných městech opravdu ve světě není.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Teď tedy zcela vážně ale, čím to je tedy? To je osvěta, prevence nebo.

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Je to, je to osvětou, je to prevencí, změnily se i odborné postupy, laika nenutíme dělat nepřímou, teda nutíme dělat jenom nepřímou srdeční masáž, nic jiného po něm nechceme, zjistily vědecké výzkumy, že vlastně to je pro pacienta dostačující, čili kvalitní masáž, nepřerušovaná masáž a funkčnost toho systému, čili my jsme v Praze pod 7 minut u takovýchto pacientů a ta návaznost u takovýchto pacientů v Praze funguje a špičková pracoviště tomu dotyčnému poskytnou další adekvátní pomoc, která tady je.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Tak zůstaňme u té osvěty na chvíli. Říkáte, že podle posledních průzkumů opravdu, jestliže najdeme někoho v bezvědomí někde na ulici ležet, stačí, zjistíme, že tedy nemá tep, tak stačí jenom nepřímá masáž srdce, o víc se starat nemusíme jako laici?

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Ano, pakliže, je bezvědomí, tak dokonce se říká, že stačí začít na něm masírovat, případně, že on tu masáž nepotřebuje, tak on to dá najevo, ono ho to bude bolet a řekne: „Nechte mě,“ nebo: „Co děláte,“ takže my tvrdíme, že i toto je vlastně dostačující pro to, abysme dotyčného zachránili a je to u těchto případů důležitější, než kdybysme začali dělat něco jiného a tu masáž oddalovali zbytečně.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Takže Pražané díky jim máte tahle dobrá čísla. Karel na webu: „Dobrý den. Můžou záchranáři v sanitce provádět nějaké lehké nezbytné operační zákroky a nebo se pouze snaží dostat pacienta co nejrychleji do nemocnice? Ptám se proto, že někdy je potřeba ihned provést zákrok a v boji to doktoři provádějí.“

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Záchranáři to nedělají a nesmí to dělat, záchranář nikoliv. Lékař, pakliže má tuto aprobaci a nějakou zkušenost, tak se k tomu odhodlá, i v minulosti to někteří doktoři v celé České republice na záchrance udělali, ale jinak se to standardně nedělá.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Co je to nejvíc nebo nejnáročnější zákrok, který jste přímo v záchrance udělali? Jestli si vzpomenete.

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Asi, asi je to na srdci, nějaký zásah na srdci, otevření hrudního koše na ulici nebo v terénu a provedená přímá srdeční masáž. U nás to udělali dva lékaři v Praze.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Facebook, Lenka: „Když byl v Praze výbuch plynu v Divadelní ulici, fungoval Integrovaný záchranný systém a záchranky jely pro zraněné, pořezané a krvácející až z Motola, a to 40 minut. Kdo IZS takto vymyslel a co si o něm myslíte?“

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Nevím, kde k takové informaci Lenka přišla, 40 minut a z Motola. Jely tam sanitky samozřejmě, které byly nejblíže, ale je možné, že tam jela i nějaká sanitka až třeba z Motola, kde právě předala nějakého pacienta a vůbec to není chybou, to je správné, takto funguje Integrovaný záchranný systém nebo záchranné služby i ve světě, protože na místě takovéhoto neštěstí, kde je výbuch mnoha budov nevíme, kolik je tam postižených, můžou jich být desítky, možná stovky, tak samozřejmě bude potřeba každý sanitní vůz a i ty, co jsou vzdálené, dokonce i sanitky ze Středočeského kraje přijíždějí nám v takovýchto situacích na výpomoc, protože nikdo dopředu neví, kolik tam bude zasažených a kolik bude potřebovat sanitek.

Daniel TAKÁČ, moderátor

No, a 40 minut to někomu trvalo, než se dostal na místo?

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Nevím, kde k takové informaci přišla, připadá mi to jako nějaká nesmyslnost.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Informace, co jsem našel, tady píší, aspoň tedy podle stanoviska mluvčí pražských hasičů 5 až 8 minut od výbuchu tedy, že patrně hasiči byli, byli na místě, vy obvykle, jak rychle se dostanete na místo?

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

U těch nejzávažnějších případů my jsme v Praze do 7 minut, to je průměrná dojezdová doba, v centru samozřejmě to bývá někdy 3 minuty, někdy 5 minut, bývají to i kratší limity, samozřejmě na periferii města to může být déle, ale rozhodně splňujeme dvacetiminutový limit, který je stanoven zákonem.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Kdo IZS takto vymyslel a co si o něm myslíte, když tedy, řekněme, tvrdíte, že tahle informace není pravdivá, ale tak IZS jako takový ten funguje?

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Ano, IZS jako takový funguje. Vymysleli ho hasiči neboli Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru, který je vlastně jakýmsi gestorem integrovaného záchranného systému a má největší zodpovědnost za fungování systému.

Daniel TAKÁČ, moderátor

A jak to tedy vlastně funguje? My známe číslo 112, patrně čím dál tím víc ho známe a používáme, ale už tak úplně nevidíme, co je za tím.

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

No, tak, Integrovaný záchranný systém slouží právě pro takové situace, jako byla třeba Divadelní ulice výbuch, pro hromadné neštěstí, pro krizové stavy, to je zejména priorita úkolu integrovaného záchranného systému, jinak já jsem spíš trošku odpůrcem integrace, já slovo integrace nemám rád.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Sám na svém písečku si chcete.

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Všechny ty složky pracují, každá ta složka dělá svoji práci, má svoje úkoly, svoji zodpovědnost a vlastně ty ostatní složky nepotřebují trvale ke své spolupráci ty ostatní složky Integrovaného záchranného systému. Policie má svoje úkoly, záchranka i hasiči. Pak jsou několik málo případů, třeba u záchranné služby je to jenom ve 2 %, kdy spolupracujeme s ostatními složkami a tam samozřejmě ten integrovaný systém funguje.

Daniel TAKÁČ, moderátor

A jak je to možné, tak třeba ten výbuch v té Divadelní, tam je přece potřeba koordinace.

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Tak ale výbuchů je tak jeden za rok v Praze, to není tak časté.

Daniel TAKÁČ, moderátor

A hromadné nebo větší nějaké dopravní nehody, tam skutečně ta koordinace není tak nutná pro ten.

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Říkám, ano, u těchto případů ano, ale jsou to 2 % naší práce.

Daniel TAKÁČ, moderátor

A jinak se s ostatními složkami nepotkáte.

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Jinak pracujeme samostatně. Ne, nejvíc se vlastně setkáváme s policií a s městskou policií a to je v těch případech, které tam byly také uvedeny, to je agresivita okolí nebo pacientů vůči záchranářům, anebo jsou to dopravní nehody, někdy to bývá tak, že vlastně ten integrovaný systém funguje jakoby v řetězci zase, že my tam přijedeme, pacienta odvezeme a teprve potom přijede policie a řeší následky dopravních nehod. Nikdy tam nemusí být ty všechny složky dohromady, nebývá to pravidlem, tak jako že někdy si to lidi představujou.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Ale pro nás jako pacienty je to jednodušší mít jedno číslo, to s tím není žádný problém?

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Integrovaný záchranný systém má tísňovou linku 112, je to evropské tísňové číslo, je to zejména pro zahraniční jaksi turisty, návštěvníky České republiky, anebo v jiných zemích, které se snadno pamatuje. Má to určité i technologické vymoženosti, výhody, ale pro standardní činnost záchranné služby, pro zdravotní potíže stále trváme na tom, aby byla linka 155 a aby občané se zdravotními potížemi volali linku 155.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Čili když je mi špatně a je to na to, že potřebuju záchranku, tak je lepší vytočit 155 než 112?

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Ano, už z těch důvodů, že ta 112 vás stejně přepojí k nám, takže tam je zbytečné, sice je to několikavteřinové nebo necelou minutu zpoždění, ale i to zpoždění může hrát roli a za druhý ten přímý kontakt se zdravotníkem je to nejdůležitější u těch našich případů, čili dovoláte se přímo operátorce našeho dispečinku, kde je zdravotní sestra zkušená, která dokáže vyhodnotit, co se stalo, dokáže posoudit tu situaci, dokáže poradit, to je i jedna z toho článku toho řetězce, o kterém jsem mluvil, to je telefonická asistovaná resuscitace, kdy vlastně operátorka volajícího instruuje, co má dělat, jakou má poskytovat první pomoc, případně ho uklidní do doby, než my přijedeme, komunikuje s tím volajícím nebo když jsou to děti a dál vysílá další případné posily, když je to třeba hromadné neštěstí nebo ta dopravní nehoda.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Kolik lidí v jednom okamžiku je tedy na té 155, když říkáte, že jste schopni třeba až do příjezdu se s volajícím bavit, tak kolik dalších lidí je schopno přijímat další hovory?

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Teďka je tam třeba 8 operátorek.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Teď?

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Přes den jich je tam 9 až 10, podle toho, jak ten provoz je zatížen.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Facebook: „Opravdu se vám stává, že vám pacienta nemocnice odmítne přijmout a ošetřit, protože nemají volné lůžko?“

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Ano, stává se to bohužel, je to pražský evergreen, já říkám. Nás to trápí, trápí to naše zaměstnance, je to velmi někdy nepříjemná situace, já to také zažívám, když sloužím. Stojíte v sanitce před domem, kde jste někomu pomohl, máte pacienta v sanitce a rodina čeká, kdy vlastně odjedete a teď vy vlastně neodjíždíte, čekáte tam, protože nevíte, kam máte jet? Čekáte na to, až vlastně se najde volné místo nebo ochotné oddělení, které pacienta, kterého tam přivezete, od vás převezme bez nějakých komplikací.

Daniel TAKÁČ, moderátor

A vždyť to ze zákona ani nejde, vždyť nemocnice nesmí odmítnout pacienta.

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Jde to. Jde to.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Jde to?

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Právě, že to jde, to pan ministr Heger udělal tak výborný zákon, kde je tahle ta jakoby, jak říkám, obezlička nebo zadní vrátka, která prostě slouží a funguje a nemocnice ji využívají.

Daniel TAKÁČ, moderátor

I v případech ohrožující život?

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Ano, ano.

Daniel TAKÁČ, moderátor

A co s tím pacientem děláte potom?

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Snažíme se někde najít místo, kde ho vezmou a kde nás nevyhodí.

Daniel TAKÁČ, moderátor

No, a když takové místo nenajdete?

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

No, stává se to velmi krajně, ale stává se to třeba tak jednou až pětkrát do měsíce, tak dochází pak k zbytečným třenicím, konfliktům, slovní agresivitě můžeme říct, snažíme se toho pacienta.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Takže se pohádáte v té nemocnici, tím chcete říct?

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Ano, snažíme se toho pacienta prostě za každou cenu do té nemocnice dostat a nebo obtelefonováváme a prostě to místo v Praze po půl hodině nebo i hodině telefonování někde nakonec najdeme s tím, že prostě jim řekneme: „Bohužel jste jediná nemocnice nejblíž a všechny mají plno stejně jako vy, takže vy se o něj budete muset postarat.“

Daniel TAKÁČ, moderátor

Takže tam pacienta přivezete na urgentní příjem, tam ho vyndáte z auta?

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Ne, nejdřív probíhá ta telefonická komunikace tak, jak to ten zákon, špatný zákon, já říkám, formuluje, že my jsme povinný to místo nejdříve vytelefonovat, pak teprve vlastně jedeme na to místo, abysme tam nejeli zbytečně, abysme s tím pacientem opravdu neobjížděli tu Prahu, takže to nejdřív vytelefonujeme, často se tak děje už v době, kdy my jsme přijeli na místo a vlastně vidíme, že ten stav pacienta je velmi vážný, že bude potřebovat intenzivní lůžko, tak hned ten, posádka, je jedno, jestli lékař nebo záchranář dispečerce vydá takovýto požadavek: „Sežeň někde takové lůžko,“ a ona ho začne už shánět. A mezitím my pacienta vyšetříme, zajistíme, léčíme, transportujeme třeba z toho domu do sanitky, a dokonce i někdy jedeme směrem třeba na Prahu, zvlášť, když je to na periferii, jsme někde v Újezdě, tak vyrazíme směrem do Prahy a čekáme a modlíme se, kdy nám operátorka zavolá a řekne: „Už je pro vás místo.“ Bohužel se stane, že řekne, že je třeba až na Homolce, tak z toho Újezda jedeme až na Homolku.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Přes celou Prahu.

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Přes celou Prahu.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Dobře, vy to nejdřív vytelefonujete a když se nikde nechytnete, tak do jedné nemocnice zavoláte: „Tam vám ho vezeme,“ a tam ho tedy přivezete. Dobře a tam ho pak.

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Že jinde není místo a že ho musej vzít.

Daniel TAKÁČ, moderátor

A tam ho prostě vyložíte na urgentním příjmu.

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Tam ho vezmou za kyselých pohledů, nenávistných pohledů, nějakých kritických připomínek, nedávno nám pan doktor napsal do zdravotnické dokumentace k pacientovi, že vlastně my jsme neschopný, že naše dispečerka je neschopná, že to místo nezajistila, že ho nikde nesehnala, jako kdyby to byla naše chyba.

Daniel TAKÁČ, moderátor

No, a jak dlouho to třeba trvá? Říkáte, že čas hraje v těchto případech vždycky roli.

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

I 40 minut, někdy to bývá i hodinu.

Daniel TAKÁČ, moderátor

A už se, hodinu čekáte, než někde seženete místo?

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Ano.

Daniel TAKÁČ, moderátor

A už se vám stalo, že zemřel pacient?

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Tak pacienti umírají i v té přednemocniční neodkladné péči, akorát, jestli to bylo v souvislosti s tím.

Daniel TAKÁČ, moderátor

No, ne, jestli zemřel kvůli tomu, že jste hodinu hledali místo, lůžko v nemocnici, zatímco byste za 10 minut v té nemocnici byli, kdybyste nehledali.

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

My nejsme schopni říci, jestli to bylo vlivem tím, že tak dlouho jsme sháněli místo, anebo jestli to bylo vlivem toho závažného stavu pacienta, to těžko my v sanitce rozlišíme. To je věc potom šetření.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Na to hřeší nemocnice na tohle případně, když nastane ta nejtragičtější chvíle tedy, že skutečně.

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Já myslím, že nemocnice nebo ani tak nemocnice, ono to zní špatně ta nemocnice, to je vždycky lidský faktor, je to nějaký personál, který tam zrovna má tu službu, třeba o Vánocích bylo takové to jakoby podnebí v Praze nejčastější, to byla většina oddělení zavřených, měly prázdniny vánoční a my jsme měli opravdu problém pacienty umístit. Ty pacienty s cévní mozkovou příhodou, pacienty kardiologické indikace a byl to opravdu problém a nikoho to netrápí, jak je vidět, trvá to dále.

Daniel TAKÁČ, moderátor

No, a co když ta nemocnice ale opravdu nemá místo, pak čteme nebo dozvíme se o informacích, že pacienti leží na chodbách například, tak.

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Já vždycky říkám: „Jak je možné, že v jiných krajích takový problém není?“

Daniel TAKÁČ, moderátor

Ono to je jenom v Praze?

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Proč jenom v Praze, ano. Kolegové z jiných krajů takovéto problémy vůbec nemají. Tam prostě nemocnice fungují, přestože tam je třeba 1 taková velká nemocnice a prostě ten personál tý nemocnice asi pracuje lépe a nebo si uvědomuje, že je nenahraditelný, kdežto v Praze vlastně většina těch nemocnic spoléhá na to: „Vždyť je tady těch nemocnic hodně, vždyť oni si to místo najdou.“

Daniel TAKÁČ, moderátor

To jsem někde četl, že v krajích, v jednotlivých krajích mimo Prahu se, možná, že je to strach, protože vidí, že by pak pacient musel jet někam o 100, 150 kilometrů dál, takže ho přijmou, kdežto tady je nemocnic hodně, tak.

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Oni spoléhají na to, že tady je jiná, jiné řešení nebo že tady je více nemocnic a že se to místo někde asi najde, na to spoléhají, anebo je to chyba těch managementů, že nejsou schopni tu nemocnici vést tak, aby takovéto místo vždycky měla a to, já tvrdím, je chyba legislativy.

Daniel TAKÁČ, moderátor

A je to jenom chyba, chyba, legislativy? Jak by se měla změnit?

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Já vám řeknu příklad. Ve Vídni, vídeňská fakultní nemocnice, tam akutní lůžka obhospodařuje záchranná služba, vlastně nemocnice se musí ptát záchranné služby na to, jestli může na jejich lůžko umístit pacienta z nemocnice, takto to funguje třeba ve Vídni, a to není daleko. V zahraničí je často, že lůžka obhospodařuje urgentní příjem neboli ten, to příjmové oddělení té nemocnice. Zase a tam musí mít místo pro záchranku vždycky zajištěno, neboli chci říct, že i problém pražského zdravotnictví v návaznosti péče je právě v tom, že je tady neexistence urgentních příjmů, neexistence centrálních příjmů. Ty nemocnice na to nejsou připravené a nejsou schopné přijímat pacienty na jednom místě. Dneska máme, já vždycky říkám 200, dřív jsem říkal 300 míst, kam pacienty pražská záchranka v Praze předává. Ono 200 míst obtelefonovat je někdy problém.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Říkáte /nesrozumitelné/, že to obhospodařuje záchranka, ta, ta urgentní lůžka, a to je taky platí? U nás akutní lůžka platí nemocnice.

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Neplatí, neplatí. Ano. Ta nemocnice, tam je to takhle prostě nastavené, že prostě nemocnice musí mít pro záchrannou službu lůžka a obsazenost těch lůžek se dělá po konzultaci se záchrannou službou, čili nemůže se stát to, co se stane tady, že nemocnice ty lůžka jaksi obsadí a: „Záchranko, dělej si, co chceš, dej si ty pacienty, kam chceš, najdi si místo jinde.“

Daniel TAKÁČ, moderátor

A těch akutních lůžek máme málo, to byl před časem problém, že je potřeba zrušit asi 10 tisíc akutních lůžek, která se nezrušila.

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Já nevím, já nevím.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Nakonec, ale nějaká se rušila, tak je jich málo?

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Já nevím, já vždycky se divím, že někdo ruší akutní lůžka v Praze, když my máme neustále problém pacienty umístit, to ví i pan ministr asi nejlépe, jestli těchhle těch lůžek je hodně, nebo málo a já si myslím, že tam je víc faktorů. Že to je, jak se s těmi lůžky hospodaří, je to nedostatek personálu, které ty lůžka potřebují a pak je to možná jejich kapacita, která je buďto špatně obhospodařována, ale při těch jednáních, kterých bylo jenom málo, možná 5 prstů na ruce by mi stačilo za těch 10 let, která proběhla v této záležitosti, tak vlastně většina argumentů byla, že nemocnice mají nedostatek personálu a mají nedostatek lůžek, kam by ty pacienty z těchto lůžek odsunuli, čili následnou péči, že ta kapacita následné péče, nestačí, aby se akutní lůžka uvolňovala, pak by se dalo říct, že teoreticky těch lůžek je dostatek, ale jestli se nevyřešil problém kam s těmi pacienty, které ty lůžka blokují, tak potom rušit ty akutní lůžka je nesmysl.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Jaroslava na webu: „Jsou lékaři ochotní pracovat u vás na záchrance? Je to z laického pohledu těžší a stresovější práce než v ordinaci? Jak jsou na tom s přesčasy a odměnou za práci?“

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Je to evergreen. Já, pokud vím, tak už i seriál Sanitka 1 vlastně o tom problému pojednával. Vždycky to byl problém sehnat lékaře na záchrannou službu.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Kmenové lékaře pro záchrannou službu.

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Ano, ano. Ono je jedno, jestli kmenové nebo ty brigádníky, kteří k nám chodí také, vemte si, že v celé republice záchranky stojí na výpomoci lékařů z nemocnic. My v Praze jsme na tom o něco lépe, my ten poměr máme výrazně jiný, my máme více kmenových lékařů, těch brigádníků máme méně než v jiných krajích a je to problém čím dál tím častější z důvodů, že nefunguje systém vzdělávání. Máme tam jakýsi generační propad, není to jenom v odbornosti naší, ale i v jiných oborech, jako je třeba chirurgie, tam jsou taky generační propady, takže nejsou noví lékaři, kteří by přicházeli. A pak je to problém atomizace medicíny, že ta medicína se tak atomizuje, že já si pamatuju, když jsem nastupoval před 25 lety, tak na chirurgii byli zkušený chirurgové, který odporovali téměř vše, kdežto dneska máte chirurga, který dělá jenom břicho, jinej dělá jenom něco jiného, jiný se zase specializuje na tohle, ale to komplexní málokdo dneska jakoby umí a to si myslím, že je i problém, proč nejsou lékaři na záchranku, že málokterý lékař umí jakoby celou medicínu, všechny obory a ještě k tomu tu akutní medicínu a je ochoten pracovat v tom prostředí, v kterém záchranná služba je.

Daniel TAKÁČ, moderátor

No, a to je chyba vzdělávání? Není to prostě tak, že mladí lidé, kteří chtějí být lékaři, tak.

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Chtějí mít více pohodlí.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Apriori nejdou studovat, řeknu to zjednodušeně, to, aby uměli všechno a mohli dělat na záchrance? Tak radši rovnou hledají specializaci.

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Ano, že jdou rovnou do specializace, naštěstí urgentní medicína je zpátky i základní specializací, čili můžou jít i rovnou na urgentní medicínu, čili pro záchrannou službu, to se změnilo a uvidíme, jestli to něco přinese. Jestli ten zájem mladých kolegů bude, ale já si myslím, že to je i problém na těch lékařských fakultách, jak se ta urgentní medicína vyučuje, že vlastně to učí někdo jinej než ten, kdo by to měl učit, někdo ze záchranky.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Tak, abychom Jaroslavě jasně odpověděli, jsou lékaři ochotní pracovat u vás na záchrance, takže spíše ne asi.

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Nejsou. Je jich stále méně, v Praze jich potřebuju teďka 5.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Jak jsme na tom s přesčasy a odměnou za práci?

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

S přesčasy jsou na tom podstatně lépe než v nemocnicích. U nás dodržujeme zákoník práce už dávno, čili ta novinka od nového roku pro nás vlastně nic nezměnila. My jsme lékaře nepřetěžovali, čili ty lékaři u nás pracovali pod ten limit, který je stanoven zákonem.

Daniel TAKÁČ, moderátor

I ty brigádníci, kteří měli ale spoustu hodin odpracovaných v nemocnici?

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

To je něco jiného, to je jinej pracovní poměr a ty samozřejmě se přetěžují.

Daniel TAKÁČ, moderátor

To vás tak úplně nezajímá, ale pořád je to přetížený lékař.

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Já to nejsem schopen vědět. Já nevím, kolik ten lékař toho odpracoval v nemocnici a on mi ani neřekne, to je jeho právo, ale to samé je v nemocnicích, že jo. Dneska to ty nemocnice obcházejí tím způsobem, že dneska jsou občanská sdružení, která dělají jiné nějaké jakoby vedlejší pracovní poměr a dodávají ty samé lékaře, kteří tam byli přes den, takže nic se vlastně nezměnilo. Tam ty lékaři fungujou tak, jako doposud, akorát že papírově je to čisté.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Jiný typ papíru se vymyslel, aha.

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Na záchrance to tak nebylo a není, takže máme nedostatek 5 lékařů a nějakým způsobem se snažíme to zatím zajistit a zatím se nám to daří.

Daniel TAKÁČ, moderátor

No, a o kolik víc tedy fakticky lékaři dělají? Bez ohledu na to, na jakém je to, na jakém je to napsané papíře, tak o kolik víc nad nějakou standardní pracovní dobu lékaři u nás dělají tedy?

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Tak my máme ten měsíční limit, ten se pohybuje kolem těch 170, 180 hodin a u nás mají tak 30 až 50 hodin přesčasů měsíčně.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Ale kolik mají odpracováno jinde, vy nevíte.

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Jinde nevím. Jsou, jsou doktoři, který pracujou.

Daniel TAKÁČ, moderátor

No, a ani tak jako mimo záznam tu informaci nemáte, že byste věděli, že.

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Tak jsou u nás i doktoři, kteří jdou ze špitálu k nám a od nás zase zpátky do špitálu, anebo jdou ještě někam jinam. Mají několik, třeba 5 pracovních poměrů, já jsem taky takhle kdysi pracoval, že prostě jsem šel z jedný služby do druhý. To tak je do dneška a myslím si, že se to výrazně nezměnilo.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Ohrožuje to pacient? Lékař není odpočatý dostatečně.

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Určitě. Určitě. Možná to jsou ty problémy, které se přenášejí na pacienty, to jsou problémy komunikace, etiky, nevraživost, neochota přijmout pacienta od záchranné služby, to jsou možná i důsledky toho, že ty, ten personál je přetěžován, že lékař je neochotný, je unavený.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Odměna za práci, tam byla ještě poslední část otázky paní Jaroslavy.

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Dlouhodobě záchranka má vyšší platy než v nemocnicích, ale poslední roky se to téměř dorovnává, protože na záchranné službě máte jenom ten plat. Tím pádem nemáte šanci si vydělat nic víc, což v nemocnicích a v jiných profesích v medicíně je možné.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Na webu Dušan M.: „Dobrý večer, jak se díváte na centralizaci zdravotní péče, specializované. Nebylo by možné a i ekonomicky výhodné pro systém zdravotnictví zrušení některých pražských nemocnic nebo alespoň oddělení v nich. Stíhala by pak záchranka dovézt pacienty včas?“

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

My jsme zaznamenali některé takové tendence, že se v některých fakultních nemocnicích zrušila některá oddělení nebo můžeme říkat kliniky a nebylo to dobré řešení. Já si myslím, že fakultní nemocnice, jako jsou pražské nemocnice nebo převážná část, by měla mít veškerý komplement. Měly by zajistit péči o jakýkoliv stav pacienta, čili to považuju za.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Všechny nemocnice?

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Fakultní. Čili ta nejvyššího typu, jak se říká.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Fakultní, ano.

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Ta by měla mít veškerý komplement a měla by být schopna se o pacienta postarat, aby se nedělo to, že převážíme jednoho pacienta z jedné fakultní nemocnice do druhé, protože tam není nějaký odborník a nebo tam nemají nějaký přístroj a nebo tam není nějaká klinika, kterou ten pacient zrovna potřebuje.

Daniel TAKÁČ, moderátor

To je nevýhodné proč? Z hlediska toho pacienta nebo obojí, ekonomicky neefektivní.

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Systému, ekonomicky, zatížení systému, pacient tím trpí.

Daniel TAKÁČ, moderátor

No, jestli není jednodušší, když tedy se budeme bavit čistě o té ekonomice, toho pacienta převézt než držet celé oddělení někde.

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Jo, takhle, jestli to je ekonomičtější. Já si myslím, že ta nemocnice nejvyššího typu by měla mít veškerý komplement, pak jsou ty nižšího typu, tam ano, tam je potřeba jaksi diferencovat, co je potřeba, co není, jiný to bude v Praze, jiné to bude v jiných krajích, kde prostě jiná nemocnice široko daleko není, tak zase by měla mít veškerý komplement, aby ten pacient prostě neměl nějakou jakoby ztíženou dostupnost té odbornosti, kterou bude potřebovat.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Co je vlastně důležitější v tom porovnání, když něco není tak úplně ekonomicky výhodné, ale proti tomu stojí, řekněme, zájem a komfort pacienta, co by mělo být na těch vahách to důležitější?

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Tak zdravotnictví se hodnotí podle toho, jak ho cítí pacient, čili já si myslím, že zdravotnictví se, by se mělo budovat pro pacienty a ne pro personál nebo pro nějaký systém a nebo pro nějaké fráze a poučky. Pakliže pacient bude komfortně uspokojen, tak můžeme hovořit o tom, že to zdravotnictví funguje. To je i to, jak se vlastně zacházelo s přednemocniční péčí jako takovou. Jak se zacházelo se zrušením pohotovostí a podobně, to jsou prostě kroky, které vedly k tomu, kam jsme se dostali dneska. Ten systém vlastně není pro pacienty, ten systém je pro někoho , komu se to líbilo a nic to nepřineslo. My to vidíme, ty pacienti nezmizeli, pacienti se nevypařili, pacientů neubývá, pacientů je stále více a více a pacienti tu péči budou hledat, čili, když jim jí někde omezíme, někde zrušíme, tak jenom my přesuneme ty pacienty do jiného segmentu nebo do jiné jakoby, jinam ho nasměrujeme. On ten pacient si tu cestu najde a půjde někam jinam, ale rozhodně s těmi potížemi nepřestane jakoby, jak se někdy říká, obtěžovat, prostě bude vyžadovat péči.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Na webu Stanislav: „Dobrý večer, pane doktore, jste velmi zkušený záchranář, a proto jistě víte, jak je rychlá zdravotnická pomoc a lékařská pohotovost zneužívána. Domnívám se, že to ale lékař vždy pozná. Neměl by se proto poplatek vybírat jen jako pokuta od těch, kdo tyto zdravotní služby skutečně zneužili?“ Děkuje Stanislav.

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Na to jsou různé teorie, názory, já zastávám, ve světě jsem viděl systémy, kde třeba v Izraeli funguje záchranná služba tak, že pacient po vyšetření v nemocnici, kam ho záchranná služba předala, je ten jeho zdravotní stav vyhodnocen zdravotní pojišťovnou a v případě, že oni odborníci řeknou zpětně, že to nebyla indikace pro záchrannou službu, tak mu to dají normálně zaplatit. Systém funguje, to je regulace, která je, myslím, že finančně velmi významná a pacienti si to sakra rozmysl, aby zneužívali záchrannou službu.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Víte ale, třeba pacient to vždycky tak úplně nepozná, jestli může počkat do zítřejšího rána a nebo jestli zavolat tu záchranku.

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

A to jsem chtěl říct, že to je velmi složité, kde ta hranice je. Tu hranici rozpoznat. A já vždycky říkám, že pacient je laik a pacient má prostě nějaký zdravotní problém a on bude prostě vyžadovat tu pomoc, ať se děje, co se děje, jestli mu zrušíme pohotovost, jestli mu zrušíme návštěvní službu nebo jestli budeme vybírat platbu za záchrannou službu nebo jestli budeme dělat regulační poplatky. Ten pacient prostě má teďka nějaký problém a on bude vyžadovat tu péči. Už z těch důvodů, že sami zdravotníci nebo my ty pacienty strašíme. Laik neví, laik prostě si myslí, že když ho bolí hlava, tak že může druhej den být mrtev, že umírá, že krvácí do hlavy nebo že mu tam roste nádor, těch příčin ví dneska z internetu, z médií celou řadu, takže ty pacienti jsou sami a laici jsou sami vystrašení, mají o sebe strach, což je logické, stejně tak mají strach o své příbuzné nebo o své děti a představa, to je jedno, jestli politiků nebo odborníků o tom, že takovéhleho pacienta zapudíme, někam zaženeme nebo že ho přemluvíme, ať ten systém nevyužívá, ať jde vlastně až ráno k tomu doktorovi někde na středisko, to je nesmysl. To se prostě dít nebude, ten pacient bude něco hledat, tam, kde tu službu najde, čili bude volat dneska záchrannou službu, protože ta je jediná, která funguje 24 hodin a on se jí prostě dovolá. A považovat to za zneužití je prostě, já říkám, že zneužití záchranné služby nebo zneužití, jak tady bylo vlastně tím tazatelem uvedeno, to je jenom to, že si děti hrají po škole z nudy a volají 155 a vymýšlejí si dopravní nehodu, to považuju za zneužití.

Daniel TAKÁČ, moderátor

No, dobře, a když někdo přijde v 11 večer na pohotovost, že ho bolí v krku a potřebuje antibiotika, tak.

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

To není zneužití.

Daniel TAKÁČ, moderátor

To není zneužití?

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

On je potřebuje, on má třeba angínu a čím dřív ty antibiotika nasadí, tím léčba bude úspěšnější a rychlejší.

Daniel TAKÁČ, moderátor

A to do rána, tohle do rána nepočká?

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

To do rána nepočká. Ten pacient má teďka horečku, má angínu a potřebuje antibiotika, tak si myslím, že to zneužití není. Zneužití je, když někdo jde na pohotovost s tím, že má třísku, místo, aby si ji vytáhl sám nebo že má klíště, který by si měl vytočit sám, to jsou příklady zneužití, ale dovedu si představit, že je někdo, i z pacientů laiků, který toto neumí nebo má k tomu nějaký odpor nebo má nějaký obavy, že něco zvoře, utržené klíště nebo na to klíště prostě nevidí, je to stará paní, že jo, tak i takovíto pacient je zneužití? Já tvrdím ne, ten pacient má právo na to, aby tu péči dostal a my zdravotníci jsme tady od toho, abysme tomu pacientovi pomohli. A mně je jedno, jestli za tu službu ošetřím 10 pacientů anebo 20, to tak prostě je, já jsem tady od toho, jsem placen za to, abych těm lidem pomohl.

Daniel TAKÁČ, moderátor

A ten systém na tohle má, co tady popisujete?

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Žádná země, žádný společenství nemá na světě tolik finančních prostředků, aby současné zdravotnictví zaplatil na té úrovni, na jaké jsme zvyklí třeba v České republice nebo jaké známe z televizních seriálů a nebo tak jak je v civilizovaném světě běžné. Žádná země na to nemá. Vždycky se musí najít nějaký kompromis, ale ten bohužel nikdo zatím nenašel, anebo se snaží ho najít a vždycky to má nějaké bolavé paty. To byly ty regulační poplatky, jak je vidět, tak se neuplatnily, ale říci, co je zbytné, jaká péče se dá odsunout a jaká není. Jaká se musí vyřešit a mně se nelíbí, když právě někdo používá ten argument, že zdravotnictví nebo záchranná služba je zneužívána, protože já tvrdím, že pacient to není schopen rozlišit, zvlášť ten pacient, kterej je vystrašený tím zdravotnictvím, co všechno sem u může stát a druhý den bude mrtev, takže je to těžko říci, kdy ještě je to zneužití a kdy už není. Právě proto říkám, obtížné je rozlišit tu hranici, protože říkám, každý pacient je jiný.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Čili vy jste škrtnuli těch 90 korun za pohotovost.

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Já jsem byl vždycky proti regulačním poplatkům, protože nic neregulují, což čísla dneska ukazují.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Honza na Facebooku: „Jaký je smysl poplatků za recept? To mám recept od lékaře zahodit a lék si nevyzvedávat?“

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Tak se to děje.

Daniel TAKÁČ, moderátor

„Nebo k čemu mne má tento poplatek regulovat či motivovat, zvláště když řada přípravků není ve volném prodeji a pro recept prostě musím, i když nechci.“

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Poplatek za recept je jakýsi spíš bonus pro lékárnu, než že by to reguloval. Přesně tak, lékař napíše pacientovi lék, on si ho musí vyzvednout nebo měl by si ho vyzvednout, aby ty léky, které mu lékař předepsal, užíval. Čili tam pak dávat nějaký regulační poplatek je nesmysl, protože on nic nereguluje, zvlášť, když se to jmenuje regulační poplatek, tak vidíte, že se o samo jaksi, nezapadá to do sebe. Takže to je nesmysl a nijak tím nezregulujeme a já tvrdím, že spoluúčast pacienta třeba na některé léky, ale zase by se mělo vydefinovat na jaké, to je, jsou léky zbytné a jsou léky potřebné a chtít po starém člověkovi, který je nemocný, vážně nemocný a musí brát dlouhodobě nebo do konce svého života nějaké léky, aby za ně ještě připlácel nebo aby za ně platil třeba poplatek za recept.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Byť tam je ten ochranný limit, ale je roční ochranný limit, nad který už se neplatí.

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Ano, ano, ale jsou staré, staří lidé, kteří na to nemají. Já to vidím, když sloužím, jsou lidé, kteří si nevyzvedávají léky, protože nemají ani na ten poplatek, tak si myslím, že to je špatně, že tudy cesta nevede.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Na Facebooku Amanda: „Souhlasíte s poplatkem 100 korun za den v nemocnici? Jak byste řešil situaci pacientů, kteří by si doma tak drahé jídlo nemohli dovolit?“

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Drahé jídlo? Nevím, jestli v nemocnicích je tak drahé jídlo, já jsem byl v nemocnici a jíst se to nedalo a nechával jsem si jídlo vozit.

Daniel TAKÁČ, moderátor

No, to ještě neznamená, že to není drahé ale.

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

T je druhá otázka, jak je to jídlo drahé nebo předražené možná, bysme měli říct. Ale já jsem proti poplatkům, že opravdu nic neregulují.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Čili ani tyhle poplatky, tak ty už ostatně neplatí u nás.

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Já si myslím, že pacient by si měl připlácet za něco, co není standardní, neboli za to něco, co je zbytné, co je navíc. Jestli mám standardní oběd, večeři, snídani v nemocnici, tak bych za to platit už neměl. Ale pakliže budu chtít, že to jídlo mně nechutná nebo mám chuť na svíčkovou nebo prostě budu chtít objednat biftek nebo krevety, tak ať si pacient připlatí, to ano. Měl by mít tuto možnost, stejně jako v restauraci.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Další otázka v psané podobě do Hyde Parku přichází prostřednictvím webu: „Je naše zdravotnictví dostatečně financované nebo bude peněz z principu vždycky málo?“

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

B je správně. Vždycky bude málo. Žádný systém na světě nemá dostatek peněz na to, aby současnou medicínu, její výzkumy, její výsledky a vlastně nákladné léky nebo nákladné technické vybavení byl schopen ufinancovat a rezervy.

Daniel TAKÁČ, moderátor

A medicína půjde furt, pořád dál, tak, co se s tím bude dít?

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Ano, ano, ale tam jsou jiné rezervy, já třeba vidím rezervy velké v tom, jak se zbytečně pacienti vyšetřují. Je zbytečné u paní, který je 90 let, ano, i kdyby to byla moje maminka, je jí 90 let, má mozkovou příhodu, proč jí dělám ještě vyšetření CT? Nechápu. Je prostě zbytečné, víme, že má nějakou cévní mozkovou příhodu, trombolýzu jí nikdo dělat nebude a stejně tak jí nebude nikdo asi operovat, protože by tu operaci nepřežila. Nebo přijedou k pacientovi, který je vyšetřen od hlavy až k patě, má takhle tlustý chorobopis, tři stránky, tam má řadu vyšetření, které prodělal v nemocnicích a na konci je vlastně, že nevědí, co mu je a ten pacient to neví už vůbec, protože nebyl informovanej personálem nebo tím ošetřujícím lékařem a já říkám: „Panebože, proč se všechna ta vyšetření dělala?“

Daniel TAKÁČ, moderátor

No, aby se zjistilo, co mu je.

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Tam si myslím, že jsou, no, a jak je vidět, tak to bylo k ničemu a i ty pacienti to nevědí.

Daniel TAKÁČ, moderátor

No, ne, počkejte, a to tedy nějaké vyšetření chybí po tom nebo ten lékař něco zanedbal nebo?

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Ne, je jich až moc. Ne, já tvrdím, že těch vyšetření je až moc a že jsou zbytečná, tam vidím ty úspory, tam vidím ty rezervy. Já si pamatuju, když jsem nastoupil jako mladý lékař na chirurgii, tak jsme měli jeden velmi poučný seminář od pana primáře z biochemie a ten vlastně tam všechny ty chirurgy zesměšnil, protože jim vlastně dokázal, že řada vyšetření se dělá úplně zbytečně. Že jsou vyšetření, které se dělaly 3krát denně a on jim vysvětlil, že stačí je udělat jenom jednou a oni se změní třeba až za týden, a to už ten pacient je doma, takže dělat to každý den a nebo dokonce 3krát denně je zbytečné a já si myslím, že to přetrvává, že je řada vyšetření, které se dělají zbytečně.

Daniel TAKÁČ, moderátor

A co když je někde tak rychlý vývoj, že se ta hodnota může změnit dříve?

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Ona se právě nemůže, to ten biochemik vysvětloval, že prostě ta hodnota se nezmění, že takový rychlý vývoj tam není a to jsou i pacienti, kteří tam leží a ty se nijak markantně nemění nebo nevyvíjí jejich zdravotní stav. Nemluvím o nějaké situaci, že během hodiny se opravdu mění výrazně, to je pacient, který je tam přijatý s nějakou chronickou diagnozou a je vyšetřován a pátrá se třeba o nějakém onemocnění nebo po příčině těch příznaků, kvůli kterým ho přivezla záchranná služba a udělá se těch vyšetření prostě zbytečně moc. O tom jsem přesvědčenej, že prostě je jich moc a tam jsou úspory, tam se dá ušetřit, že lékaři jsou nezkušení a plýtvají těmi.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Proč se to děje, to znamená, že.

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Vyšetřeními, je to alibismus, je to alibismus.

Daniel TAKÁČ, moderátor

No, ale není to zase pro ten komfort toho pacienta, říkal jste: „Zdravotnictví děláme pro pacienta.“ Je to komfort pacienta, on má větší jistotu, že lékař má.

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Mnoho vyšetřen není komfort pacienta.

Daniel TAKÁČ, moderátor

No, ale lékař má jeho zdravotní stav jasně pod kontrolou, když se něco změní, půjde to k horšímu, takt o rychle zaznamenám, to není komfort pacienta?

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Ne, já vám to přirovnám. To je stejný, jako kdyby vy jste si koupil v pátek nákup, dal si ho do ledničky, měl jí plnou a teďka do tý ledničky až do pondělka chodil každou hodinu a díval se, kolik je tam těch mlík, kolik je tam vajíček, přestože víte, že jste jedl jenom 3krát a co jste snědl a u toho pacienta to samý. Prostě se dělá zbytečné, velké množství vyšetření, která nikam nevedou. Oni nic nového už nepřinesou.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Z medicínského hlediska to mléko nemůže zmizet, když to přirovnám k té lednici? Nemůže?

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Třeba, třeba, no, může se zkazit mléko v lednici, ano, ale to je něco úplně jiného. Já jenom chci jakoby uvést příklady, kdy se opravdu dělá zbytečně moc vyšetření, rentgenů, sonografií, CT vyšetření a laboratorních vyšetření, kterých je prostě plejáda a ten pacient víme, že má takovéto chronické onemocnění a na konci té hospitalizace se nic nezměnilo, zjistíme, že má tyto onemocnění a ty jsou úplně stejné. Proč se tolik vyšetření dělalo?

Daniel TAKÁČ, moderátor

Hroší kůže.cz na Facebooku: „Dobrý večer. Jaký je váš názor na klasické obvodní lékaře? Nejde dnes jen o rozcestníky na specialisty? Nedalo by se ušetřit pomocí jiného způsobu přerozdělování pacientů?“

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Já myslím, že to, toto přirovnání se traduje. Já, když jsem začínal jako medik, tak už se říkalo, že vlastně obvoďák je jakási výhybka, který jenom směruje ty pacienty. Ono to tak je správně, on má vlastně směrovat pacienty na nějakou další péči ke specialistům, a superspecializovanou péči, to je jeho, jeden z jeho úkolů, ale když už mluvíme o prakticích, tak já tvrdím, že v České republice jaksi se zanedbává primární péče, že ta primární péče přece jenom nefunguje, jak by fungovat měla nebo tak, jak funguje v jiných zemích třeba okolo nás. Tam jde o to, že ten primární lékař může fungovat dobře a může mít prostě nedostatky a v případě, že ten nebo těch lékařů, kteří mají těch nedostatků i více, tak potom je zbytečně přetěžován ten systém dál a tím pádem se to zase prodražuje. Jsou ty pacienti zbytečně hospitalizováni, jsou zbytečně posíláni do nemocnic, tam jsou zbytečně vyšetřováni právě proto, že třeba ta primární péče nefunguje. Praktici. Věčné téma.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Takže kvalitní praktici by taky mohli ušetřit peníze tím, že nebudou posílat pacienty zbytečně dál a vyřeší to hned na místě, rozumím tomu dobře?

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Tak já znám praktiky, který opravdu pacienty jenom takhle někam směřují, dělají tu výhybku, a pak znám praktiky, který dělají téměř všechno, prostě starají se o ty své ovečky, mám takové spolužáky, kteří v pohraničí dělají praktiky a ty opravdu se pacientu věnujou, když to řeknu hodně nadneseně 24 hodin denně, kdežto v Praze takovou zkušenost s praktiky většinou nemáme. Ten opravdu funguje tak, jak dneska si přečteme zkušenosti pacientů i na internetu, když jsme teda u internetu, tak bohatě si stěžují lidé na to, že jejich praktik je tam jednom do 11, do 12, pak už tam není, že vlastně praktika on prostě nemůže ani navštívit, protože on je v práci a on tam v pracovní době se nemůže utrhnout, po pracovní době už ho tam nenajde, takže to si myslím, že je chyba té primární péče, že primární péče by měla fungovat 24 hodin tak, aby se nezatěžoval systém třeba záchranné služby a nebo nemocniční systém, a to byla ta chyba, o které jsem mluvil, když se zrušila lékařská služba první pomoci, přestěhovala se do nemocnic a zrušila se úplně návštěvní služba, to si myslím, že byla zásadní chyba českého zdravotnictví a ty důsledky vidíme.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Zůstaňme na web tedy: „Dobrý večer, jaký je váš názor na souběh státní a soukromé ordinace? Nejde pouze o stav, kdy nákladný operační výkon je realizován ve státní nemocnici a následná péče je řešena v soukromé ordinaci téhož doktora?“

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Ono nejen tak v ordinaci, ono to bývá spíš na privátních klinikách. Ano, děje se to, tento dotaz je reálný, tak to prostě je. Jsou lékaři, kteří si pacienti šolíchají v nemocnicích a pak si je odoperují a privátu. Je to tak prostě. A nebo naopak, jsou pacienti.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Tady je to napsáno obráceně, že to dražší si.

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Kteří chodí k privátnímu a pan doktor si je pak pozve do nemocnice a tam je odoperuje, když je to něco vážného.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Není to jedno, kam ty peníze, jdou-li, tedy výkon vykázán tak, jak vykázán být má, kam ty peníze jdou? To jsou stejné peníze, nebo nejsou?

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

No, ono ta, zase, těžko rozlišit tu hranici, kdy to má výhody a kdy to má nevýhody nebo kdy to má pro ten systém negativní dopad, z těch důvodů, že se tvrdí, že ty nemocnice potom přicházejí o větší přínos finančních prostředků ze zdravotního pojištění, že jim to ty privátní subjekty nebo ty privátní doktoři odebírají a ta nemocnice řeší jenom ty nákladné, operační výkony, nákladnou hospitalizaci, nákladnou léčbu a vlastně nevydělává na těch jakoby drobnostech, ano, to se, ale zase si říkám, těžko se rozlišuje, kde je ta hranice, jak to má být, jestli má být tak, jak to je teďka a ty pacienti chodí do privátu a ty nemocnice jaksi jenom řeší ty následky, možná to tak má být a ve světě to je běžné, na tom nevidím nic špatného. Jsou privátní kliniky, které poskytují standardní péči. Tam vidím jinej problém, a to je, na co si stěžují kliniky, a to je, že v tom privátu někdy se ta péče nedaří tak jako na těch klinikách a že ty kliniky musí napravovat chyby právě těchto jakoby privátních subjektů, to už je pak problém a tam vidím zase zbytečné ekonomické zatížení, zbytečnou zátěž pacienta.

Daniel TAKÁČ, moderátor

A tady není nějaké systémové řešení: „Vy jste to zkazili, tak jednak vy to zaplatíte, anebo případně tohle už nebudete smět dělat.“

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Jo, to by bylo ideální.

Daniel TAKÁČ, moderátor

„Anebo tohle už nebudete smět dělat do budoucna?“

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

To by bylo ideální.

Daniel TAKÁČ, moderátor

A to neexistuje, u nás to nejde nebo to nikdo neřeší?

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

No, spíš to nikdo neřeší.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Ale z hlediska zákonů tedy by tahle cesta byla možná? Jak jsme na tom?

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Z hlediska zákonů, no, nevím o tom, že by nějaké zařízení bylo takto zavřeno.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Web, Jára: „Dobrý večer, jste hrdý na to, že jste senátorem zvoleným na kandidátce ODS? Strany, která má velký podíl na tom, že se naše zem nachází ve velmi špatném stavu?“

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Jsem senátorem, ale nezávislým senátorem, nejsem člen.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Kandidujícím za ODS.

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Nejsem členem ODS, to je podstatná věc. Že jsem kandidoval za.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Ale na plakátech jste byl.

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Za ODS.

Daniel TAKÁČ, moderátor

S logem ODS.

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Ano, ale furt jsem nezávislý kandidát a nemůžu nést zodpovědnost za ODS, která tedy je prezentovaná. Samozřejmě ODS neudělala jenom chyby, samozřejmě udělala i pozitiva.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Tam bylo, otázka byla, jestli se za to stydíte, tuším, pokud si dobře vzpomínám.

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Nestydím se. Já jsem kandidoval sám za sebe a vždycky tvrdím že senátor je tam hlavně sám za sebe, ne za politickou stranu.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Jestli jste hrdý, to jsem trošku nepřesně transformoval tu otázku. Jste na to hrdý?

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Já jsem hrdý na svoji práci a nestydím se za to.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Facebook, Igor: „Dobrý den. Jste nezávislým senátorem ale kandidoval jste na kandidátce ODS, můžete mi vysvětlit proč? Jaký máte pohled na ODS. Osobně si myslím, že ODS končí, souhlasíte se mnou? Děkuji.“ Tak proč? První Igorova otázka, proč jste kandidoval v barvách ODS jako nezávislý?

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Já jsem kandidoval právě proto, že mi ODS nabídla kandidaturu, to je jedna věc. Druhá věc je, že jsem pravicově smýšlející a kdyby mi jiná politická strana v tu dobu nabídla kandidaturu, tak bych to odmítl právě z těch důvodů, že ODS mi v tu dobu byla nejbližší. Tak jak se ODS vyvíjela za tu dobu, což je skoro 6 let, tak to všichni víme, jak se vyvíjel, tak i já jsem byl velkým kritikem a i v ODS jsem měl řadu odlišných názorů na mnohé věci, mně se také nelíbilo, kam ODS šla nebo kam směřuje, proč to neříct, a že končí, to se uvidí, to ukážou dějiny. Já takhle depresivní někdy taky mám pocit, že někdy ODS končí, ale uvidíme. Dostala novou šanci.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Pokud budete kandidovat znovu, tak za koho?

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Za sebe. Stále jsem nezávislý.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Čili už žádnou politickou stranu na billboardu, když to zjednoduším, mít nechcete?

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Tak samozřejmě já nepatřím mezi lidi, kteří převlékají dres. Vždycky se mi to nelíbilo a byl jsem odpůrcem těch, kteří vlastně mění dres, jak je to potřeba. Čili budu kandidovat, pakliže mě ODS osloví a bude chtít, abych za ně kandidoval, tak samozřejmě budu kandidovat za ně, jinak mám samozřejmě nabídky i od jiných politických stran.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Od kterých?

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

To nebudu zveřejňovat zatím a zvažuju, za koho budu kandidovat, ale znova zdůrazňuju, že kandiduju sám za sebe a za sebe jako za Schwarze, nikoliv za politickou stranu.

Daniel TAKÁČ, moderátor

A máte nabídky od jiných stran, jste říkal, takže jestli nějakou vyberete, tak zase pravicovou.

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Pakliže bych si vybíral jiný dres, tak určitě pravicovou.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Web Josef: „Jak to vypadá s novou budovou pražské záchranky? Kdy se začne stavět?“

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Tak to byste se museli zeptat pana primátora, anebo příslušného pana radního Dlouhého, já to nevím.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Ale asi o tom něco víte, jestli tedy se nějaká jednání vedou.

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Nevím, nevím. Poslední informace.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Vám to nikdo neříká?

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Poslední informace, kterou jsem měl, byla na podzim loňského roku a byla, že na požadavek městské části Praha-Trója, že se musí vykoupit pozemky a projekt budovy posunout blíže k výjezdu z tunelu Blanka. V jaké je to fázi, jestli se pozemky vykoupily, vykupují, jestli se to realizuje, opravdu nevím.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Aby záchranka byla blíže tunelu Blanka, to je požadavek Tróji?

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Ano. Ano, aby byla dál od silnice, která teďka směřuje do Tróje, tam jsou, myslím, že pět vil a byla blíž jakoby k řece, k Vltavě, čili blíž k tomu výjezdu z tunelu Blanka.

Daniel TAKÁČ, moderátor

A s tím, když už jsme u toho tedy, s tím máte problém nebo tohle, to je detail, který vám nijak nevadí?

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Nemám s tím problém, já v tom vidím spíš jenom spekulaci s pozemky, protože ty pozemky, které tam vlastně mezi budovou a výjezde z tunelu, by zůstaly, tak byly znehodnocený, tak chápu, že někdo má zájem, aby se vykoupily za možná lepší cenu, než tu znehodnocenou, a proto byl požadavek, aby se budov posunula, protože jinak důvod posunutí té budovy nevidím.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Dobrý večer, voláte do Hyde Parku a můžete se Zdeňka Schwarze ptát. Kdopak to je?

divačka

Krejčová u telefonu, dobrý večer.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Dobrý večer.

divačka

Já bych se ráda pana senátora zeptala, jestli jako senátor podal nějaké pozměňovací návrhy v tom smyslu, aby se zlepšila situace, o které hovořil, že nemocnice někdy nepřijímají pacienty, které právě jim vezou?

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Dobrý večer a děkuju za otázku. Ano, když přišli reformní zdravotnické zákony pana ministra Hegera, tak jsem byl jeden z jaksi iniciátorů, zejména zákon o záchranné službě, předložil jsem, myslím, že bylo 32 nebo 28, teď přesný číslo nevím, to se omlouvám, pozměňovacích návrhů k tomuto zákonu a s tím souvisejících zákonů, které vlastně jsou provázané. Podařilo se mi přesvědčit členy zdravotního výboru, kde jsem místopředsedou, podařilo se mi přesvědčit Senát vlastně, který schválil moje pozměňovací návrhy a bohužel.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Včetně toho, že pacienta musí vzít nemocnice, to tam bylo?

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Ano, ano, ano.

Daniel TAKÁČ, moderátor

To tam bylo.

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Včetně tohoto a bohužel pravicová Poslanecká sněmovna, čili kolegové nebo můžeme říct členové ODS a TOP 09 zamítli návrh senátní, který přišel zpátky do Poslanecké sněmovny a prosadili zákony tak, jak je předložil pan ministr Heger nebo Poslanecká sněmovna s mírnými úpravami.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Senátní, ano, přesně tak to bylo. Tak, na Facebooku, už je tady, Zdravotnice se vás ptá: „Dobrý den, pane řediteli, dělal jste odborný dohled nad seriálem Sanitka 2. Viděl jste ho po sestříhání? Bylo tam celkem dost chyb v práci záchranářů? Neměl jste to ohlídat?“ Děkuje Zdravotnice.

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Na to, na to bych museli položit otázku, jaké chyby má na mysli, protože.

Daniel TAKÁČ, moderátor

A vy jste tam žádné neviděl tedy?

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Já jsem tam žádné chyby.

Daniel TAKÁČ, moderátor

A seznam chyb ze Sanitky nemám tedy, se přiznám, ale tak žádné tam nebyly?

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Já jsem tam žádné chyby neviděl. Já si myslím, že ne.

Daniel TAKÁČ, moderátor

A když vám to píše Zdravotnice, tak si třeba něčeho všimla.

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Tak by měla říct konkrétně co.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Tak uvidíme, třeba ještě stihne napsat do Hyde Parku, čili z toho odborného hlediska byl seriál naprosto v pořádku.

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Ne, podstatný je, že to není dokument o záchranné službě, že to není seriál, který má záchranáře a záchrannou službu vykrášlit v těch nejlepších barvách, je to přece jenom.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Čili nějaké detaile, ktré tak úplně realitě neodpovídají, tam byly tedy?

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Ano, ano, je to umělecká licence, je to autor seriálu, je to režisérská licence, jsou tam herci, ty všichni samozřejmě nějakým způsobem ovlivňuje, ten seriál bude vypadat.A já zodpovídám za tu odbornou část jenom, ne, za celý seriál. Tam za tu odbornou část krom jednoho dílu, krom jedné události jsem vlastně všechny jako by měl na starosti po odborné stránce. Všechny jsem viděl, jak sestřihané, tak při natáčení, tak po vysílání a tvrdím, že tam nebyla žádná chyba, tak jak považujeme něco za chybu, nemyslím to, že si někdo nevzal rukavice při natáčení a pak už se to tam nedodalo, to samozřejmě třeba ano, ale to jsou fakt detaily, které u seriálu jsou snad běžné.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Na webu: „Prošel jste tyto profese: laborant, kopáč, uklízeč, sanitář, hygienický asistent, dělník na stavbě, lakýrník, malíř, tapetář, pokladač zámkové dlažby. Co vás nejvíc bavilo a děláte něco z toho doteď?“

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Ano, teď jsem dokončil barák, takže téměř všechno dělám stále. Co mě bavilo? Bavilo mě všechno, třeba kopáč v mrazírnách byla úžasná práce, já, mě baví jakákoliv práce, se nemám problém živit rukama, práce venku mě baví, takže to všechno mě bavilo. Dělal jsem to z důvodu, že mně to baví, že jsem to musel dělat, abych se uživil, čili nemám s tím problém.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Děkuju, že jste přišel, pane řediteli, do Hyde Parku a svůj čas věnoval našim divákům. Na shledanou.

Zdeněk SCHWARZ, ředitel, ZZS hl. m. Prahy, senátor /nez./

Já děkuju taky. Na shledanou.

Daniel TAKÁČ, moderátor

Trochu zjednodušeně řečeno, za 3 roky, nejpozději za 3 roky se do Švýcarska bude moct už jenom podle tabulek. Švýcaři se totiž rozhodli, že omezí imigraci. Zítra o tom budeme mluvit v Hyde Parku s bývalým velvyslancem ve Švýcarsku Borisem Lazarem. Jste zváni pochopitelně. Pro dnešek pěkný večer, pokud možno, ve společnosti České televize. Na shledanou.

Ohodnoťte tento článek!