Přejít na obsah

ČT: I když se dítě narodí jakkoliv nemocné, příspěvek dostane až po 1. roce

zpět
12.6.2014
miminko, porod, dítě
zvětšitmiminko, porod, dítěZdroj: Shutterstock

miminko, porod, dítě | Zdroj: Shutterstock

 

Rodiče hendikepovaných kojenců nemají nárok na příspěvek na péči, ani průkaz zdravotně postižených. Stát přispívá na nemocné děti až od jednoho roku života, do tří let v omezené míře. Někteří rodiče přitom musí jezdit s dětmi do stovky kilometrů vzdálených nemocnic a kupovat různé drahé pomůcky.

K obavě o dítě se tak přidávají existenční starosti.

Monika Šuráňová má syna Adama, který se narodil s oboustranným šedým zákalem, když poprvé otevřel oči, viděl jen šedou mlhu. Nemoc zdědil po svém otci. „Už ve třech měsících byl na operaci, kdy mu lékaři implantovali nitrooční čočky. Pak následovaly mnohé kontroly,“ líčila Monika Šuráňová. Tehdy neměli na příspěvek od státu nárok. „Mrzelo mě to, protože by nám to moc pomohlo. Naše finanční situace není dobrá,“ řekla žena.

Důvodem, proč stát nevyplácí příspěvky na děti mladší dvanácti měsíců, je to, že v tak raném věku je podle lékařů obtížné posoudit míru postižení. Veškeré náklady, které mohou dosáhnout stovek tisíc, jsou tak v prvních měsících na rodičích.

„Jsou rodiny, pro které je postižení malého dítěte extrémní zátěž, zvláště když nemají peníze,“ připustila poradkyně Střediska ranné péče v Ostravě Petra Kelarová.

Celý článek a video najdete ZDE.


Komentovat článek: ČT: I když se dítě narodí jakkoliv nemocné,…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné