Čtvrtek naznačí, zda bude nová léková vyhláška

Titulní obrázek

Pokud ve čtvrtek legislativní rada vlády schválí a ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) podepíše novou lékovou vyhlášku, změní se za necelých deset dní pro pacienty doplatky na léky. Vyhláška má platit od 1. dubna…

Zájemci ji najdou na webu ministerstva zdravotnictví. Nikdo si z ní ale doplatek nevypočítá, protože stanoví jen úhrady za denní dávku účinné látky.

Podle předběžných propočtů by mohl stoupnout doplatek pacientů na lék Lozap na snížení krevního tlaku na 135 korun, na Anacid na 65 korun a na Tramal na bolest na 37 korun.

Podle ministra se zvyšují platby pacientů na léky méně účinné a zastaralé. Ročně se tak ušetří z peněz zdravotního pojištění zhruba 1,5 miliardy korun. Pojišťovny je budou moci dát na moderní drahé léky, například plně pokryjí léčení rakoviny v centrech. Nebudou je už jako dosud omezovat limity.

Prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba řekl, že lékárníci si zatím žádné propočty doplatků nedělali. Vyhláška stanoví úhrady konkrétních léčivých látek podle denních dávek.

Takzvaný číselník je přepočítává na konkrétní léky, ten ale zatím není hotový. Z rozdílu mezi úhradou léku z pojištění a cenou od výrobce vyjde doplatek pacienta. Firmy doposud většinou snížily cenu, aby se vešly do úhrad a vysoké doplatky neodradily pacienty.

ČTK

Čtvrtek naznačí, zda bude nová léková vyhláška
Ohodnoťte tento článek!