Přejít na obsah

Čtvrtek naznačí, zda bude nová léková vyhláška

zpět
22.3.2007

Pokud ve čtvrtek legislativní rada vlády schválí a ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) podepíše novou lékovou vyhlášku, změní se za necelých deset dní pro pacienty doplatky na léky. Vyhláška má platit od 1. dubna...

Zájemci ji najdou na webu ministerstva zdravotnictví. Nikdo si z ní ale doplatek nevypočítá, protože stanoví jen úhrady za denní dávku účinné látky.

Podle předběžných propočtů by mohl stoupnout doplatek pacientů na lék Lozap na snížení krevního tlaku na 135 korun, na Anacid na 65 korun a na Tramal na bolest na 37 korun.

Podle ministra se zvyšují platby pacientů na léky méně účinné a zastaralé. Ročně se tak ušetří z peněz zdravotního pojištění zhruba 1,5 miliardy korun. Pojišťovny je budou moci dát na moderní drahé léky, například plně pokryjí léčení rakoviny v centrech. Nebudou je už jako dosud omezovat limity.

Prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba řekl, že lékárníci si zatím žádné propočty doplatků nedělali. Vyhláška stanoví úhrady konkrétních léčivých látek podle denních dávek.

Takzvaný číselník je přepočítává na konkrétní léky, ten ale zatím není hotový. Z rozdílu mezi úhradou léku z pojištění a cenou od výrobce vyjde doplatek pacienta. Firmy doposud většinou snížily cenu, aby se vešly do úhrad a vysoké doplatky neodradily pacienty.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Čtvrtek naznačí, zda bude nová léková vyhláška

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Čtvrtek naznačí, zda bude nová léková vyhláška

Komentáře

další 3 komentáře
Iva Kopejsková Re:P.S.  | 23. 03. 2007 19:59

Dobrý den, pane kolego, tak já už mám číselník v elektronické podobě a těším se, jak si o víkendové službě počtu, pokud mě pojištěnci a spol. aspoň chvilku nechají. Jen nevím, jak za týden optimalizuji zásoby za staré ceny a jak budu ten týden objednávat, když výdeje za březen vysoce převyšují výdeje za šest měsíců dozadu (asi mediální masáž?). No, zakoupili jsme od VZP dost výpisů, práce dvoj- až trojnásob více, prudičů taktéž, za ta léta si ovšem zvykat odmítám. Strašně mě to ananasuje a přála bych každému, kdo vyplodí nějaký předpis, ať si povinně podle něj aspoň 14 dní zkusí pracovat.

Petr Rejsek P.S.  | 22. 03. 2007 11:02

P.S. A takove to zverejnovani cisel a la Lozap a 135 Kc mi prijde jako naprosta blbost. Ale asi to byva pro novinare moc dulezite, protoze neco "konkretniho" vyzjistili, a doda to clanku zrejme na dramaticnosti.

Petr Rejsek Bez nadpisu  | 22. 03. 2007 10:53

Dnes mame 22.3., a jako obv. vime v lekarnach ANANAS. Zase je to, jak rika Bara Hrzanova, "velky tajem". Pouzitelna podoba dopadu vyhlasky dojde do lekaren opet nekolik dnu pred jeji oficialni platnosti, cili moznost se na ni "nejak pripravit", jak to tu a tam citam nebo to tu a tam nekdo lekarnikum radi, je temer nulova. Prechod probehne znovu dle scenare arabskeho bazaru. Otevrene priznavam, ze uz me po 10-ti prace v lekarne nechavaji zmeny "lekovych vyhlasek" naprosto chladnym. Zdravim!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné