Přejít na obsah

Čtvrtina občanů neví, k čemu jsou poplatky ve zdravotnictví

zpět
15.8.2010
Poplatky
zvětšitPoplatky
Autor: zdn.cz

Poplatky | Autor: zdn.cz

 

Čtvrtina občanů nemá ponětí, k čemu jsou regulační poplatky ve zdravotnictví využívány, co se z nich hradí. Takový je výsledek internetového výzkumu mezi 951 respondenty, který uskutečnila společnost STEM/MARK.

Nejvíce lidí, kteří nevědí, k čemu poplatky jsou, je mezi čtyřicátníky a lidmi s nižší úrovní vzdělání. Více než pětina ostatních se domnívá, že poplatky slouží zdravotnickým zařízením k modernizaci vybavení a dalším investicím do jejich rozvoje, tedy tak, jak to ukládá zákon.

Šetření dále ukázalo, že 15 procent dotázaných si myslí, že regulační poplatky jsou příjmem státního rozpočtu a vracejí se zpět do zdravotnictví. Téměř dvě třetiny ale soudí, že jsou příjmem zdravotnického zařízení, které je vybralo, což je v souladu se zákonem. Osm procent dalších dotázaných se domnívá, že poplatky jsou příjmem zdravotních pojišťoven, a dvě procenta, že jsou příjmem ministerstva zdravotnictví. Více než čtyři pětiny respondentů prohlásily, že u ambulantních specialistů je poplatek vždy vybrán spolu s vyšetřením, 14 procent dalších odpovědělo, že je poplatek vybrán pouze někdy.

Vládní koalice chystá změny v regulačních poplatcích. Zřejmě se bude v nemocnici místo dosavadních 60 Kč za den platit nejméně sto korun, u ambulantního specialisty bez doporučení praktického lékaře má poplatek stoupnout ze současných 30 na 200 Kč a poplatek za položku za receptu má být nahrazen poplatkem za celý recept.


Klíčová slova

Autoři

Václav Pergl, Právo

Komentovat článek: Čtvrtina občanů neví, k čemu jsou poplatky ve…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Čtvrtina občanů neví, k čemu jsou poplatky ve…

Komentáře

dalších 18 komentářů
Marwin Čtvrtina občanů neví  | 16. 08. 2010 10:30

25% obcanu nevi k cemu jsou... takze 75% obcanu to vi, coz vzhledem k tomu ze 50% obcanu ma podprumernou inteligenci je slusny vysledek... :)

BLB Vážený Dissenter  | 16. 08. 2010 09:30

Kluci, mně se líbí, jak se perete o smysl to ho.na, které ani nevlastníte...

BOB Regulační poplatky... Petře, Ty nejsi lékař, že to nevíš...?  | 16. 08. 2010 09:22

Specialisté na nich tratí. A ne málo!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné