Přejít na obsah

Čtvrtinu ze dvou miliard dostanou sestry, slíbil Heger

zpět
3.2.2011
peníze, euro
zvětšitpeníze, euroZdroj: kunst-fuer-alle.de

peníze, euro | Zdroj: kunst-fuer-alle.de

 

Dvě miliardy korun určené na platy zdravotníků se budou dělit. Tři čtvrtiny dostanou lékaři a čtvrtinu zdravotní sestry a další nelékařští pracovníci. Po jednání s prezidentkou České asociace zdravotních sester Danou Juráskovou to slíbil ministr Leoš Heger (TOP 09).

Jednání mezi ministerstvem zdravotnictví a odborovým klubem sice aktuálně na přátelskou dohodu nevypadají, alespoň dílčí úspěchy ze schůzek jsou ale již jisté. Dvě miliardy korun, které slíbil ministr na platy, se budou rozdělovat, i kdyby jednání zkrachovala.

A nově svůj příslib dostaly i zdravotní sestry, pro které je z balíku peněz vyhrazeno půl miliardy korun. Česká asociace sester (ČAS) takové rozhodnutí ministerstva uvítala.

Prezidentka Dana Jurásková prosazuje, aby platy lékařů a sester byly v určitém poměru, což toto navýšení umožní.

V každém zařízení bude rozdělení odlišné

Jak přesně bude rozdělování peněz probíhat, není ještě stoprocentní. Heger ale upozornil, že v každé nemocnice se rozdělování bude mírně lišit, chce totiž stanovit jen tak zvané „nepodkročitelné“ částky.

„V každé nemocnici ten zbytek bude malinko jiný, protože také potřeby každé nemocnice jsou jiné,“ vysvětlil po jednání Heger. Věří, že parlament schválí jeho návrh, aby regulační poplatky v nemocnicích stouply z 60 korun na stovku denně, takže nemocnice získají další zdroj peněz na platy.

Heger vydá k platům doporučení ředitelům přímo řízených nemocnic a požádá hejtmany, aby je převzali pro své nemocnice. Vychází z toho, že i kraje mají zájem, aby neklid kolem platů ustal. Vláda podle ministra nebude letos peníze na platy vázat, mohla by to učinit jen změnou tarifních tabulek, s tím ale nelze po rozpočtových škrtech a snižování v jiných sférách počítat.

„My se ale budeme určitě snažit, aby se upravovaly tarify pro příští rok,“ doplnil ministr.

Lékařům se rozdělení nelíbí

Hegerovo oznámení o rozdělení financí se nebude líbit odborářům. Ti již dříve avizovali, že peníze by měly být určeny jen na platy lékařů, po jednání regionálních center navíc prohlásili, že dvě miliardy jsou nepodkročitelné minimum.

Jak ministrovo rozhodnutí ovlivní další jednání bude známo v průběhu dnešního dne, kdy dojde ke schůzce mezi zástupci Lékařského oborového klubu (LOK) a ministerstva.


Komentovat článek: Čtvrtinu ze dvou miliard dostanou sestry,…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Čtvrtinu ze dvou miliard dostanou sestry,…

Komentáře

dalších 84 komentářů
jordan air max 90 homme NikeLab avec des accents de daim et de cuir  | 18. 04. 2017 17:33

nike air max pas cher La Air Max 1 Atmos fut l’incontestable gagnante du concours « Vote Back » organisé à l’occasion de l’Air Max Day 2016. air jordan pas cher

MMM A jsme na začátku  | 4. 02. 2011 08:30

Jak to myslíte s tím ustupováním? O sestrách nebylo do ted slyšet, nevím o tom, že by se řešil nedostatek sester od 1,3, a tím zhroucení péče. Ted už mohli být všichni v klidu a řešit tu reformu, co v příštím roce přinese peníze všem (jak tvrdí Heger). Byl to podraz, ale to se od politiku co se mezi sebou špiclují dalo čekat.

dotaz Jurásková a čas  | 4. 02. 2011 08:29

Dotaz:uvědomila si Jurásková důsledky svých činů?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné