Čtvrtý ročník konference Zdravotnictví 2018 naplnil očekávání

Zdravotnictví 2018

V Praze proběhla 12.–13. října odborná konference Zdravotnictví 2018. Letos počtvrté se zde setkali nejvýznamnější zástupci z oblasti zdravotní politiky, ekonomiky a odborné zdravotní péče, aby společně diskutovali nad situací v českém zdravotnictví a o jeho výhledech do dalších let. Konferenci tradičně pořádala divize Medical Services vydavatelství Mladá fronta a.s., ve spolupráci s Unií zaměstnavatelských svazů ČR.
V průběhu konference byla rovněž vyhlášena i nová soutěž Lékárník roku.

V dvoudenním programu přednesli své příspěvky ministr zdravotnictví ČR Miloslav Ludvík, zástupci krajů, komorových organizací a představitelé zdravotních pojišťoven, v diskusních panelech pak vystoupili přední odborníci, aby reflektovali aktuální témata českého zdravotnictví, například odměňování zdravotníků, vzdělávání mladých lékařů, problematiku DRG i registru smluv. S velkým zájmem se setkala zejména předvolební politická debata, v níž prezentovali své vize zástupci ČSSD, TOP 09, KDU-ČSL, ANO, ODS a Realistů.

„Konference naplnila mé očekávání, a jak jsem měl možnost hovořit s účastníky, obdobné dojmy měli i oni. Zejména se líbila letošní novinka – předvolební debata, vystoupení zástupců politických stran i pana ministra. Účastníci si chválili také možnost pokládat otázky elektronicky, přičemž většina těchto otázek byla diskutujícím položena. Velký zájem jsme zaznamenali o sekci řízení zdravotnických zařízení, která je již zařazována tradičně. Mně osobně se také velmi líbilo vystoupení pana ministra, které bylo věcné a politicky oproštěné, dále příspěvek pana Ladislava Švece z Kanceláře zdravotního pojištění či přednáška místopředsedy představenstva společnosti Agel Jána Dudry, v níž krátce prezentoval zdravotní systémy z celého světa a poukázal, co je na nich inspirujícího a co bychom mohli využít v rámci našeho systému,“ shrnul prezident Unie zaměstnavatelských svazů ČR Ing. Jiří Horecký.

Součástí konference bylo slavnostní předání ocenění Manažer roku ve zdravotnictví. „Cílem soutěže je zviditelnit úspěšné manažery ve zdravotnictví, ukázat příklady dobré praxe, inspirovat, motivovat a podpořit rozvoj v oblasti systému zdravotní péče,“ uvedl ředitel divize Medical Services Karel Novotný, MBA. Letošní cenu převzal ředitel Nemocnice Prachatice Ing. Michal Čarvaš, MBA, z rukou loňského vítěze – ředitele nemocnice Strakonice MUDr. Bc. Tomáše Fialy, MBA.

A na co se mohou účastníci těšit příště? „Během několika měsíců vznikne programové prohlášení vlády, jehož součástí bude kapitola zdravotnictví. Takže chceme samozřejmě pozvat nového ministra zdravotnictví včetně širšího vedení resortu, aby nám přiblížili, jak se tyto programové změny projeví – časově i obsahově. To bude hlavní téma příští konference Zdravotnictví 2019,“ uzavřel Jiří Horecký.

Další informace o proběhlé konferenci Zdravotnictví 2018 přineseme v listopadovém vydání časopisu Zdravotnictví a medicína.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!