Čtyři z pěti středočeských nemocnic loni hospodařily se ziskem

peníze

Čtyři z pěti středočeských oblastních nemocnic se v loňském roce vymanily ze ztráty. Celkové hospodaření krajských nemocnic za období od ledna do listopadu díky tomu skončilo ziskem 45 milionů korun.

Záporný výsledek vykázala pouze kladenská nemocnice, řekla ČTK krajská radní pro zdravotnictví Jiřina Fialová (KSČM). Upozornila, že jde o údaje do konce listopadu. Kompletní čísla za celý loňský rok bude mít hejtmanství k dispozici až koncem ledna.

Šéf zastupitelů opoziční ODS Raduan Nwelati nedávno připustil, že nemocnice nyní hospodaří lépe. Je podle něj škoda, že se tak nechovaly dříve. Za celý rok 2013 činila podle Fialové celková ztráta středočeských nemocnic 192 milionů korun a o rok dříve to bylo 145 milionů Kč.

Podle hejtmana Miloše Petery (ČSSD) se v hospodaření nemocnic pozitivně promítla zejména změna úhradové vyhlášky, která umožnila nemocnicím více si vydělat za péči hrazenou ze zdravotního pojištění, a nemocnice si také dokázaly udržet vysoké počty hospitalizovaných a ošetřených pacientů.

„Významnou pomocí byly i provozní dotace na ztrátové činnosti, které krajským zdravotnickým zařízením poskytuje Středočeský kraj,“ uvedla Fialová. Nwelati přitom poukazuje na to, že hejtmanství ze svého rozpočtu nemocnice dotuje a jejich hospodaření tím vylepšuje. Podle Fialové ale tato podpora není tak výrazná, aby pokryla ztráty.

Pětice krajských nemocnic od roku 2012 hospodařila se záporným výsledkem. Ve ztrátě je podle Fialové už jen kladenská nemocnice, jejíž hospodaření bylo v roce 2013 ze všech oblastních zařízení nejhorší. Tehdy nemocnice vykázala ztrátu 99 milionů korun. Loni to podle Fialové bylo 11 milionů. „Oni se vlastně nejvíc ze všech polepšili, ale jsou ještě v minusu,“ dodala radní.

Ohodnoťte tento článek!