Přejít na obsah

Cukrovkou trpí tři čtvrtě milionu Čechů, jde o novodobou epidemii

zpět
4.11.2009
diabetes, cukrovka
zvětšitdiabetes, cukrovkaZdroj: www.scumdoctor.com

diabetes, cukrovka | Zdroj: www.scumdoctor.com

 

Tři čtvrtě milionu Čechů trpí cukrovkou a každý rok je u 50.000 nově odhalena. Čtvrt milionu dalších o své nemoci neví. Podle předsedy České diabetologické společnosti profesora Milana Kvapila je cukrovka novodobou epidemií, která odebírá zdravotnictví obrovské peníze.

Jen na přímou léčbu diabetiků jde 20 miliard korun ročně, což je zhruba osm procent rozpočtu. Na rizika cukrovky upozorní Světový den diabetu, který tradičně připadá na 14. listopadu.

Problémem je podle Kvapila zejména pozdní odhalování nemoci a také to, že nemocní nedodržují léčebný režim. Nejnovější studie přitom potvrdily, že včas zahájená kvalitní léčba snižuje riziko komplikací cukrovky a významně prodlužuje diabetikům život, řekl novinářům Kvapil.

Preventivní kardiolog profesor Richard Češka doplnil, že když pacienti slyší o onemocnění cukrovkou, mají strach hlavně z toho, že si budou muset píchat inzulín.

„Ale cukrovka postihuje celý organismus, proto je důležité, aby pacient byl v komplexní péči, to znamená léčit vedle cukrovky také tuky v krvi, krevní tlak a také musí pacient respektovat opatření k tomu, aby redukoval svoji hmotnost,“ vysvětlil.

Kvapil zdůraznil, že čím je koncentrace cukru v krvi vyšší, tím více je organismus ohrožen chronickými diabetickými komplikacemi, vedle infarktu a mrtvice je to i postižení nervů a oční sítnice, selhání ledvin a ucpávání cév, které může vést až k amputaci nohou.

Na rozdíl od dřívějších doporučení, kdy se diabetici i několik let léčili jen dietou, nasazují se nyní léky spolu s dietou hned v počátcích onemocnění. Díky tomu se daří držet hladiny cukru, tlaku a cholesterolu co nejblíže hodnotám zdravého člověka.

Pro mnohé diabetiky ale je problém dodržovat léčebný režim, když nevidí bezprostřední výsledky. Zlepšení je jen v laboratorních parametrech, a tak lékaři musejí řešit problém, že pacient ztrácí zájem o dietu, fyzický pohyb i léky.

Hodnoty cukru v krvi nemají přesáhnout pěti milimolů na litr, cukrovka začíná od sedmi. Diabetická asociace ČR nabízí v rámci osvěty zájemcům bezplatné měření hladiny cukru a cholesterolu v krvi v prodejnách sítě Billa.

Nejbližší termín je 6. až 7. listopadu v Praze 6, další 13. až 14. listopadu v Praze 9, kdy se bude měřit také v Liberci. Ve dnech 20. až 21. a 27. až 28. listopadu se bude měřit v Brně, 4. až 5. prosince v Olomouci a 10. až 11. prosince v Plzni.


Klíčová slova

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Cukrovkou trpí tři čtvrtě milionu Čechů, jde o…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Cukrovkou trpí tři čtvrtě milionu Čechů, jde o…

Komentáře

další 3 komentáře
Michala Diabetes  | 12. 11. 2009 13:57

Mé babičce je 70 let a dlouho se léčila na vysoký krevní tlak a cukrovku. Dvakrát musela do nemocnice. Krevní cukr jí kolísal mezi 7 a 11 mmol. Brala denně 8 léků a musela hodně omezit svůj jídelníček. Pak jsem jí nabídla bylinné produkty české společnosti v Brně, užívala je a když po 2 měsících šla na kontrolu do nemocnice, překvapení bylo veliké! Tlak měla v normě, cukr klesl na 4,5 mmol a lékař jí snížil dávky léků. Teď se cítí vitálnější a plná života. Mohu Vám také pomoci :-). Napište mi: chaloupkovamichala@gmail.com

P.L: Akce a reakce.Vlastní zkušenost.  | 9. 11. 2009 09:56

epidemie diabetu je nepochybně spojena s epidemií OBEZITY, která zpravidla diagnostiku diabetu 2.typu předchází. a zejména obezita dětí bude tím hlavním "klíčkem" k řešení budoucího n árůstu problému.

Jiří Antonín Votýpka Akce a reakce.Vlastní zkušenost.  | 7. 11. 2009 09:55

Dnes bohužel již podle svých zkušeností musím upozornit na problém, který je daleko složitější, než pan Profesor Dr.Kvapil odhaluje,snad ani nemůže když on je sám zdravý,na svůj věk velmi mladý,správně živený i odměňovaný. Pro mého 87.letého otce neměl ani dost času, aby se po mém upozornění, jeho situací zabýval a mě alespoň na dopis odpověděl. Tady jsou některé další problematické okolnosti vzniku diabetu. 1.dědičné dispozice pro vznik nemoci. Prof.Brunecký uvádí procenta naděje že u vás vznikne diabetes 2.typu (stařecká).Od 14 % při výskytu onemocnění u prarodičů do 40 % kdy se vyskytne diabetes u rodičů. 2.léčba zvýšeného krevního tlaku po 40.roce věku. Většina léků na kompenzaci vysokého tlaku po delší době užívání rozvrátí metabolismus cukru.Často je pak důsledkem vznik diabetu 2.typu. 3.Následná léčba tohoto diabetu může vést k poškození funkcí jater nárustu váhy vedoucí k obezitě a jiným problémům při vznikající undulující hypoglykémii. 4.Organismus se brání,vzniká narůstající intolerance k používaným lékům proti zvýšenému krevnímu tlaku i lékům na snížení hladiny cukru v krvi, 5.Kombinace nevhodných léků následně vede během desítiletí k poškození srdce i mozku se všemi "důsledky nemocí ze stáří" koronální příhody,mozkové příhody problémy s akrálními částmi těla jako důsledku hypoxie a podprahovému zásobení zrojem živin a energie. MYSLIM ZE PRICHAZI DOBA ABY BYLO ONEMOCNENI LECENO JINAK NEZ SYMPTOMATICKY A ZA TOLEROVANI PRIROZENEHO PROCESU STARNUTI.(Omlouvám se za čárky a háčky, ale možná je i tak jasné to sdělení laika, který nemoc vyzkoušel na vlastní kůži)

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné