Čunek: Do konce května řekneme, za co se nebude u lékaře platit

Titulní obrázek

To, které poplatky by mohly být zrušeny, má stanovit expertní koaliční komise. Právě ona by podle Čunka měla do konce května dospět k závěrům. Změny by pak musel schválit parlament. Čunek chce, aby změny začaly platit co nejdříve po schválení zákona, který by úpravy obsahoval…

Do konce května by lidé měli vědět, které poplatky ve zdravotnictví by mohly být zrušeny. Platit by je pak možná nemuseli od podzimu. V pořadu Pressklub rozhlasové stanice Frekvence 1 to v úterý uvedl předseda KDU-ČSL Jiří Čunek.

To, které poplatky by mohly být zrušeny, má stanovit expertní koaliční komise, která pracuje několik týdnů. Právě ona by podle Čunka měla do konce května dospět k závěrům. Změny by pak musel schválit parlament. Čunek chce, aby změny začaly platit co nejdříve po schválení zákona, který by úpravy obsahoval.

Zachování poplatků podporuje ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Před 14 dny řekl, že v první čtvrtině roku na nich vydali pacienti přes miliardu korun. Těmito platbami se podle něj omezily zbytečné návštěvy ordinací a lékaři mají více času na pacienty. Klesly výdaje zdravotních pojišťoven za levné léky, lidé si je kupují za hotové. Uspořilo se 2,6 miliardy korun, pojišťovny je mohou dát na léčbu vážných nemocí, řekl.

Proti poplatkům vystupuje opozice, jednoznačnou podporu ale nemají ani ve vládě. Část poplatků, například pro děti či důchodce, by totiž chtěli zrušit i někteří koaliční poslanci.

Celý článek si můžte přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED nebo ZDE.

iHNED.cz

Čunek: Do konce května řekneme, za co se nebude u lékaře platit
Ohodnoťte tento článek!