Čunek: kvůli zdravotnictví klidně odejdeme z koalice

Titulní obrázek

Lidovci podle jejich šéfa Jiřího Čunka nebudou váhat odejít z vlády, pokud bude ODS chtít v reformě zdravotnictví prosadit něco proti nim. Ve hře je hlavně privatizace zdravotních pojišťoven, s níž lidovci nesouhlasí. „Zdravotnictví je tak cenná veličina, že by stálo za vystoupení z koalice, pokud budeme přesvědčeni, že některý z kroků reformy vede do záhuby české zdravotnictví,“ řekl Čunek…

Vládní koalici čekají horké chvilky. Lidovci podle jejich šéfa Jiřího Čunka nebudou váhat odejít z vlády, pokud bude ODS chtít v reformě zdravotnictví prosadit něco proti nim.

Ve hře je hlavně privatizace zdravotních pojišťoven, s níž lidovci nesouhlasí.

„Zdravotnictví je tak cenná veličina, že by stálo za vystoupení z koalice, pokud budeme přesvědčeni, že některý z kroků reformy vede do záhuby české zdravotnictví,“ řekl v pondělí Čunek v rádiu Impuls.

Reagoval tak na nedělní výrok Mirka Topolánka na lidoveckém sjezdu. Tam jim premiér řekl, že pokud se jim nelíbí koaliční program, ať to řeknou včas, a koalici raději rozpustí.

Podle Čunka ale privatizace pojišťoven není v koaliční smlouvě, proto o jejím porušení nemůže být řeč. Šéf lidovců se zároveň nebojí, že budou ve vládě přehlasováni, protože koaliční smlouva pamatuje na to, že sporné body musí nejdříve řešit smírčí jednání koalice.

Lidovci budou podle Čunka nadále chtít zrušit poplatky pro děti a důchodce. Navrhnou také, aby se strop placení poplatků řídil výdělkem pacienta.

Limit by měl být podle Čunka dvě procenta z ročního platu. Nyní je roční hranice stanovena na 5000 korun bez ohledu na to, zda jde například o penzistu se 7000 korunami měsíčně, nebo o bohaté lidi.

Premiér Topolánek se včera opět odvolal na koaliční smlouvu. „Usnesení jakékoliv strany je pro mne druhotné, protože pokud nebude plnit koaliční smlouvu, tak koalice nebude fungovat,“ prohlásil.

Právo

Čunek: kvůli zdravotnictví klidně odejdeme z koalice
Ohodnoťte tento článek!