Přejít na obsah

Čunek: kvůli zdravotnictví klidně odejdeme z koalice

zpět
22.4.2008

Lidovci podle jejich šéfa Jiřího Čunka nebudou váhat odejít z vlády, pokud bude ODS chtít v reformě zdravotnictví prosadit něco proti nim. Ve hře je hlavně privatizace zdravotních pojišťoven, s níž lidovci nesouhlasí. "Zdravotnictví je tak cenná veličina, že by stálo za vystoupení z koalice, pokud budeme přesvědčeni, že některý z kroků reformy vede do záhuby české zdravotnictví," řekl Čunek...

Vládní koalici čekají horké chvilky. Lidovci podle jejich šéfa Jiřího Čunka nebudou váhat odejít z vlády, pokud bude ODS chtít v reformě zdravotnictví prosadit něco proti nim.

Ve hře je hlavně privatizace zdravotních pojišťoven, s níž lidovci nesouhlasí.

„Zdravotnictví je tak cenná veličina, že by stálo za vystoupení z koalice, pokud budeme přesvědčeni, že některý z kroků reformy vede do záhuby české zdravotnictví,“ řekl v pondělí Čunek v rádiu Impuls.

Reagoval tak na nedělní výrok Mirka Topolánka na lidoveckém sjezdu. Tam jim premiér řekl, že pokud se jim nelíbí koaliční program, ať to řeknou včas, a koalici raději rozpustí.

Podle Čunka ale privatizace pojišťoven není v koaliční smlouvě, proto o jejím porušení nemůže být řeč. Šéf lidovců se zároveň nebojí, že budou ve vládě přehlasováni, protože koaliční smlouva pamatuje na to, že sporné body musí nejdříve řešit smírčí jednání koalice.

Lidovci budou podle Čunka nadále chtít zrušit poplatky pro děti a důchodce. Navrhnou také, aby se strop placení poplatků řídil výdělkem pacienta.

Limit by měl být podle Čunka dvě procenta z ročního platu. Nyní je roční hranice stanovena na 5000 korun bez ohledu na to, zda jde například o penzistu se 7000 korunami měsíčně, nebo o bohaté lidi.

Premiér Topolánek se včera opět odvolal na koaliční smlouvu. „Usnesení jakékoliv strany je pro mne druhotné, protože pokud nebude plnit koaliční smlouvu, tak koalice nebude fungovat,“ prohlásil.

Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Čunek: kvůli zdravotnictví klidně odejdeme z…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Čunek: kvůli zdravotnictví klidně odejdeme z…

Komentáře

další 4 komentáře
smekám před Čunkem  | 22. 04. 2008 17:29

Pokud bude Čunek plnit to co slíbil, pak už je mi jasné proč byl nepohodlný a muselo se na něj něco ušít. Smekám před nimi, pokud skutečně budou lidovci ochotni obětovat jejich restituce za zábranu vzniku modrobolševického monopolu ve zdravotnictví. Přeci jenom na Moravě jsou s tím už reálné zkušenosti - monopol Agelu v Olomoucké kraji, kdy se destruují nemocnice včetně FN, ve které se už chystají provozy na odprodej a FN vykazuje pod vedením managementu Agelu za 2 měsíce ztrátu skoro 40 milionů Kč - rekord za posledních pár let. Zajímavé, že o tomto, nikdo ze Zdr. novin nebo Mladé fronty (jak výstižný název)nenapsal - jen chválí, ale nevím co.

souhlas  | 22. 04. 2008 12:22

s čertem nebo ďáblem, hlavně být u moci- to je cílem katolické KDU-ČSL. Vždyť dějiny katolické církve známe- myslíte, že se změnily? Co na to ale ODS- když jim slíbila restituce za x-set mld Kč?

Petr Vacek Re:Nebojte se Topolánka  | 22. 04. 2008 09:33

Jo to neznáte KDU-CSL děvčata.Půlí se volební období a je zapotřebí přepřehnout,aby znovu byli u koryt Čekáme tě Šimonovský v Ostravě jak půjdeš pěšky po dálnici,kterou jsi sliboval a díky tobě nebude snad nikdy dokončena.Pokud by sis ublížil raději si užívej peněz co jsi za vlády nahrabal a zbytečně neriskuj. Šlo by jen a jen o prázdné gesto-vždyt mi jsme tě v Ostravě nebrali vůbec vážně.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné