Čunek nechá prověřit rozdělení odměn představenstvu nemocnice

Hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek (KDU-ČSL) nechá zkontrolovat rozdělení odměn představenstvu zlínské krajské nemocnice. Novinářům to řekl na ustavujícím zasedání zastupitelstva, na kterém byl zvolen hejtmanem.

O rozdělení údajně statisícových odměn rozhodli v pondělí dosluhující krajští radní na posledním zasedání. Věc přitom předtím neprojednala dozorčí rada nemocnice. Hospodaření zlínské nemocnice několik týdnů prověřuje policie.

„Musí se prověřit, jestli rada právoplatně rozhodla, protože podmínkou toho rozhodnutí je údajně projednání v dozorčí radě, a projednáno to nebylo,“ uvedl Čunek. „Je to zádrhel, který musíme vyřešit. Samozřejmě se to atypické schválení statisícových odměn jeví v kontradikci s šetřením policie, které tam probíhá. Proč rada nepočkala, to nevím,“ dodal.

Podle regionálního vydání Mladé fronty Dnes (MfD) s odměnami nesouhlasil bývalý hejtmanův náměstek pro zdravotnictví Lubomír Nečas (SPO). „Schválení odměn bez dozorčí rady je porušením smlouvy,“ řekl deníku Nečas, který je také členem dozorčí rady. Nehlasovala pro ně ani radní Taťána Valentová Nersesjan (ČSSD). Podle bývalého náměstka Jaroslava Drozda (ČSSD) bylo naopak vše v souladu se zákonem.

Podle bývalého hejtmana Stanislava Mišáka (ČSSD) šlo o Nečasovu osobní animozitu vůči vedení nemocnice. „Všechny valné hromady, kde Rada Zlínského kraje vykonává funkci buď jediného společníka, nebo jediného akcionáře, to znamená přijímá rozhodnutí, proběhla v souladu s právním řádem České republiky,“ řekl novinářům Mišák. Nečas MfD řekl, že navrhoval rozhodnutí odložit. „Ale pan hejtman chtěl rozhodnout hned,“ uvedl Nečas.

Odměny dostávají členové představenstev nemocnic každý rok. Jejich výše se nezveřejňuje, ale podle MfD se pohybují v řádu stovek tisíc korun a vyplácí se z vlastního rozpočtu nemocnic. Dozorčí rada přiděluje odměny také podle toho, do jaké míry nemocnice splnila hospodářské výsledky, zvládla investice nebo akreditace.

Zlínská nemocnice byla na konci srpna jako jediná ze čtyř nemocnic zřizovaných krajem ve ztrátě asi 15 milionů korun. Podle bývalého vedení kraje to způsobilo nedostatečné financování léků speciálních center.

Nemocnice by i letos měla hospodařit se ziskem, loni činil 8,5 milionu korun. Kvůli podezření z trestné činnosti související s hospodařením zasahovala v nemocnici 11. října policie.

Krajské volby vyhráli lidovci, kteří uzavřeli koalici s hnutím ANO, STAN a ODS. V zastupitelstvu mají 29 z 45 mandátů. KDU-ČSL v radě obsadila čtyři křesla, ANO a STAN po dvou a ODS jedno. V opozici skončili sociální demokraté, KSČM, Svobodní a Soukromníci a hnutí Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura. V minulých čtyřech letech v kraji vládla ČSSD, KSČM a SPO. Ve volbách ale levice propadla. ČSSD a komunisté oslabili a SPO v zastupitelstvu vůbec není.

Ohodnoťte tento článek!