Přejít na obsah

CVVM: Tři pětiny lidí jsou proti standardní a nadstandardní péči

zpět
21.7.2011
mikrofon, média, rozhovor
zvětšitmikrofon, média, rozhovorZdroj: toprecordingmicrophones.com

mikrofon, média, rozhovor | Zdroj: toprecordingmicrophones.com

 

Záměr vlády rozdělit zdravotní péči na standard hrazený ze zdravotního pojištění a nadstandard, za který si pacient musí připlatit, odmítají tři pětiny lidí. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), který má ČTK k dispozici.

S plánem kabinetu Petra Nečase (ODS) vyjádřila souhlas asi třetina dotázaných.

Zavedení standardu a nadstandardu ve zdravotní péči je součástí novely zákona o veřejném zdravotním pojištění. Proti tomuto záměru se postavily například odbory, které uvedly, že to bude znamenat omezení dostupnosti a rozsahu zdravotní péče. Podle nich se ze zdravotního pojištění jako standard uhradí jen nejlevnější léčba, léky, metody a pomůcky.

V červnovém dotazování CVVM se proti zavedení standardu a nadstandardu postavilo 60 procent lidí, z toho 30 procent uvedlo, že se záměrem rozhodně nesouhlasí. Větší podíl nesouhlasných odpovědí byl zaznamenán mezi dotazovanými staršími 60 let, lidmi se základním či středoškolským vzděláním bez maturity, se špatnou životní úrovní, nezaměstnanými a příznivci ČSSD a KSČM.

S myšlenkou souhlasilo 35 procent účastníků průzkumu, z toho sedm procent vyjádřilo rozhodný souhlas. Kladný postoj častěji zaujímali lidé ve věku 30 až 44 let, absolventi vysokých škol, lidé s dobrou životní úrovní, podnikatelé a příznivci ODS a TOP 09.

Pět procent lidí odpovědělo, že neví, případně na věc nemá žádný názor, většinou šlo o respondenty ve věku 15 až 19 let, studenty, nezaměstnané a lidi se základním vzděláním. Průzkumu, který se uskutečnil od 6. do 13. června, se zúčastnilo 1006 lidí ve věku od 15 let.


Komentovat článek: CVVM: Tři pětiny lidí jsou proti standardní a…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku CVVM: Tři pětiny lidí jsou proti standardní a…

Komentáře

další 2 komentáře
občan Hlas lidu hlas boží!  | 25. 07. 2011 11:44

3/5 to je více než tvrdá polovina- nic to neříká humanistovi Hegrovi, NKvD též ne.? Parlamentu též ne, Senátu též ne Vládě též ne, Imerátorovi na hradě též Ne??? To je ta arogantní asocialita těch volených těma 3/5. Potom nejde o demokracii ani o zájem občanům "vládnout"! O

BOB Proč vám to nebude fungovat?  | 21. 07. 2011 23:40

Protože cílem vaší reformy není spokojenost lékaře a spokojenost pacienta. Spousta keců kolem, ale jde jen o to, jak vytáhnout peníze ze zdravotní daně.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné