CzechMed: Když stát srovná jen dluh za léky, upřednostní věřitele

Pokud stát zaplatí za fakultní nemocnice dluhy jen distributorům léků, protizákonně upřednostní věřitele. Tvrdí to Česká asociace dodavatelů zdravotnických prostředků CzechMed. Na tuto skutečnost upozornila premiéra Jiřího Paroubka. Vládu pak vyzvala, aby věřitele neupřednostňovala…

PRAHA – a začala závazky srovnávat podle „spravedlivého klíče“. Zástupci CzechMed o tom ve čtvrtek informovali. Fakultní nemocnice dlužily loni v září členům CzechMed 330 milionů korun.

Velkodistributoři léků přestali minulou středu dodávat léčiva třem fakultním nemocnicím, které jim dlužily kolem 400 milionů korun. V neděli premiér prohlásil, že stát dluh srovná. Peníze najde ve svém rozpočtu ministerstvo zdravotnictví. „CzechMed věří, že premiér se jen nedopatřením nezmínil i o dalších věřitelích,“ uvedli zástupci CzechMed.

V dopise, který adresovali Paroubkovi i ministrovi zdravotnictví Davidu Rathovi, od nich žádají vysvětlení. Připomínají, že i přes dluhy nepřestaly firmy zdravotnické prostředky do nemocnic dodávat.

Podle údajů CzechMed bylo přes 236 milionů z dluhu po lhůtě splatnosti. Nejvyšší pohledávky měli dodavatelé zdravotnických prostředků u brněnské nemocnice U svaté Anny, u pražské Všeobecné fakultní nemocnice a u olomoucké fakultní nemocnice. „Průměrná reálná splatnost byla téměř 225 dní,“ uvedli zástupci CzechMed. Největší prodlevy v placení podle nich měly Bulovka, Thomayerova nemocnice a „svatá Anna“.

CzechMed vznikl v roce 1998. Nyní sdružuje 35 výrobců zdravotnických prostředků, kteří zaujímají 75 procent trhu.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!