Dačice připravují výběrové řízení na provozovatele své nemocnice

Nový provozovatel by měl zachovat současný rozsah zdravotní péče a převzít zaměstnance příspěvkové organizace. Na provoz nemocnice, v jejíž spádové oblasti je vedle 23.000 obyvatel Jihočeského kraje i dalších 22.000 lidí z krajů Vysočina a Jihomoravský, město ročně přispívá deset milionů korun…

DAČICE (Jindřichohradecko) – Výběrové řízení na provozovatele Nemocnice Dačice vypíše v nejbližších týdnech tamní radnice. Rozhodlo o tom mimořádné zasedání zastupitelstva. Nový provozovatel by měl zachovat současný rozsah zdravotní péče a převzít zaměstnance příspěvkové organizace. Na provoz nemocnice, v jejíž spádové oblasti je vedle 23.000 obyvatel Jihočeského kraje i dalších 22.000 lidí z krajů Vysočina a Jihomoravský, město ročně přispívá deset milionů korun.

„Připravujeme zadání výběrového řízení a souběžně jednáme s firmami, které by je pro nás realizovaly. Chceme, aby (řízení) proběhlo jasným, transparentním způsobem a aby je provedl ten, kdo má zkušenosti ze zdravotnictví,“ řekl včera dačický starosta Rudolf Hájek (ODS) s tím, že konečné rozhodnutí bude na zastupitelstvu.

Nezbytným cílem je podle něj zachovat pro obyvatele města a obcí ve spádové oblasti základní zdravotní péči, na jakou jsou zvyklí. „Je to dáno umístěním Dačic a dojezdovými vzdálenostmi do jiných zdravotnických zařízení. Do Jindřichova Hradce je to téměř 40 a do Třebíče a Jihlavy zhruba 50 kilometrů. Nemalou roli zde hraje i poměrně vysoká nezaměstnanost v této příhraniční oblasti, která se pohybuje zhruba od 11 do 20 procent,“ dodal starosta.

Možností, jak nemocnici dále provozovat, je podle něj několik. Od jejího převzetí Jihočeským krajem přes pronájem, prodej či třeba provoz na základě mandátní smlouvy.

Provoz nemocnice, jejíž dluh činí 14,5 milionu korun, podporuje pouze město, které má včetně místních částí 8000 obyvatel. Loni z jeho 130milionového rozpočtu získala nemocnice 16 milionů korun. Vedle běžného příspěvku bylo šest milionů určeno na úhradu kumulované ztráty za rok 2003. Obce ze spádové oblasti v sousedních krajích, konkrétně Telč a Jemnice, přispívají jen na lékařskou službu první pomoci (LSPP).

Nemocnice v Dačicích, příspěvková organizace města, má 250 zaměstnanců, z toho 30 lékařů, a disponuje 160 lůžky. Městu patří od července 1995.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!