Další informace budou o operacích

Česko se včera dostalo ve zdravotnictví na špici Evropy. Prozatím však jen v tom, že jako první zveřejnilo na internetu data o porodech v jednotlivých nemocnicích.
Údaje o porodnicích jsou ale teprve první z řady informací, které se v příštích měsících objeví na internetu

Praha – Následovat mají data z kardiologie, ortopedie, pediatrie.

„Další aplikace by mohly být připravené za tři, pět měsíců,“ říká Pavel Kožený, ředitel Národního referenčního centra, které data od zdravotních pojišťoven na internetu zveřejnilo.

Předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček by letos zase rád zveřejnil informace o tom, kolik pacientů s rakovinou ročně jednotlivá onkologická pracoviště v nemocnicích ošetří.

Tam, kde jich mají málo, může personál prý jen stěží zaručit kvalitní péči.

Nakonec by tak v Česku mohl vzniknout kompletní žebříček nemocnic sestavený podle toho, jak se starají o své pacienty.

Směřujeme k Nizozemsku

Takový nyní sestavují například v Nizozemsku a hodnotí nemocnice důsledně z pohledu pacienta. Deník Algemeen Dagblad loni publikoval první žebříček TOP 100, kde jsou nemocnice řazeny podle toho, jak se starají o pacienty.

Vítězem se stala nemocnice Diakonessenhuis v Utrechtu. Novináři při její návštěvě zjistili, že verdikt nebyl pro většinu pacientů překvapením: „Jsou grandiózní, na vše si udělají dost času. Je to prostě nepředstavitelné,“ chválil jeden z pacientů na kardiologii.

Názor pacientů byl jedním z šestadvaceti kritérií, díky kterým mohly nemocnice získat nejvíc 54 bodů. Nejvíce byly hodnoceny služby, které se týkaly přímo péče o zdraví.

Například tři body mohla získat nemocnice, která registruje, kolik pacientů má proleženiny. Další tři body může získat, pokud je má v čase průzkumu méně než pět procent. Žádný bod nedostane ústav, kde má proleženiny víc než patnáct procent pacientů.

Nemocnice pak dostaly několik měsíců na vypracování odpovědí. Noviny je po zveřejnění žebříčku předaly státní inspekci, která stav v nemocnicích zkontroluje.

Soudy prý nehrozí

Když se koncem loňského roku o podobnou anketu pokusily HN, nemocnice ve většině případů odmítly dotazy inspirované nizozemským modelem zodpovědět.

„Data u nás samozřejmě sledujeme, ale nezveřejňujeme je,“ odpověděl například ředitel Nemocnice Přerov Zdeněk Horák. Bál se, že údaje o kvalitě péče by se mohly nevhodně interpretovat.

Zkreslení dat se chce vyvarovat i Národní referenční centrum. Proto žebříčky a zveřejňované informace konzultuje s odbornými lékařskými společnostmi.

Počítá i s tím, že se mohou nemocnice, které ze srovnání vyjdou jako nejhorší, obrátit na soud.

„Udělali jsme si ale právní posudky a podle našeho výkladu jsou všechny informace, které nyní dáváme na internet, právně čisté,“ říká Kožený. Zneužití údajů se nemusí obávat ani pacienti

Data, která posílají zdravotní pojišťovny Národnímu referenčnímu centru, se totiž anonymizují. K případům již nejsou přiřazená rodná čísla.

Hospodářské noviny, Petr Holub,

Ohodnoťte tento článek!