Přejít na obsah

Další podezření: Zneužili lékaři data?

zpět
12.7.2011
počítač, stetoskop
zvětšitpočítač, stetoskopZdroj: www.suedtirolnews.it

počítač, stetoskop | Zdroj: www.suedtirolnews.it

 

Management kyjovské nemocnice tvrdí, že lékaři, kteří měli falšovat předpisy, při tom použili osobní data pacientů. To může být trestné. Policie to prozatím nepotvrdila.

V kauze o falešných lékařských předpisech se mluví o dalším trestném činu. Lékaři, kteří měli ukradené předpisy kyjovské nemocnice vypisovat na nic netušící pacienty, a obohacovat se tak na úkor zdravotní pojišťovny, použili jejich osobní data.

Alespoň to tvrdí vedení kyjovské nemocnice. „Recepty byly psané na pacienty, kteří dokonce vůbec na pohotovosti nebyli. Zkoušeli jsme to zjišťovat,“ řekla náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Eva Havlíková.

„Z toho je jasné, že došlo také k manipulaci s osobními údaji pacientů. Jelikož na pohotovosti nebyli, lékaři neměli mít jejich dokumentaci vůbec v rukou,“ doplnil ředitel kyjovské nemocnice Josef Pejchl. Mluvčí kyjovské nemocnice Tomáš Zdechovský proto tvrdí, že půjde o kombinaci několika trestných činů.

Policie prozatím podezřívá dvě osoby z trestného činu podvodu. Podle vedení kyjovské nemocnice s léky podváděli lékaři, kteří působili externě na pohotovosti ve Veselí nad Moravou. Zaznělo to na sobotní tiskové konferenci v nemocnici.

Policie ale prozatím nerozšířila své podezření o spáchání dalších trestných činů. Z žádné trestné činnosti také nikoho neobvinila. „Zjišťujeme rozsah případu, kolik osob je v něm zapleteno, jakých trestných činů se mohly dopustit a kolik je poškozených zdravotních pojišťoven,“ nemohl nyní potvrdit vyjádření managementu nemocnice hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník. R

ozsah případu je podle něj totiž tak velký, že prověrky a výslechy dotčených budou trvat delší dobu. Kontroly začaly dělat také v kyjovské nemocnici. „Provádíme vnitřní audit nemocnice. Zjišťujeme, zda se něco podobného nemohlo dít přímo v nemocnici. Budeme jednat i s pojišťovnami, jak tomu lze zabránit,“ uvedl ředitel nemocnice Josef Pejchl.

Namátkové kontroly

Na namátkové kontroly, zda jsou dodržována pravidla vydávání receptů zdravotnickému personálu, se chystají také v Hodoníně. Tam mají podle šéfa nemocnice Antonína Tesaříka zavedený propracovaný systém výdeje předpisů.

„Neexistuje proto, že by doktor vystavil recept, aniž by byl v tomto systému zaznamenaný. Ve Veselí nad Moravou jsou trochu mimo nemocnici. Proto zřejmě neměli toto vybavení,“ domnívá se Tesařík. Na falešné recepty upozornila nedávno jedna pacientka, která si při kontrole svého přehledu zdravotnických výkonů všimla, že jsou v něm vykázané léky, jež nikdy neužívala. Na začátku května proto její pojišťovna provedla kontrolu a zjistila, že přišla o více než sto sedmdesát tisíc korun.

U lidí a zároveň potenciálních poškozených vyvolal případ diskuzi. „Nikdy by mě nenapadlo něco takového zjišťovat. Jsem se svými lékaři spokojená. Vždy mně předepíší léky, které potřebuji. Nechápu to, co se stalo. Ať si to vyřeší policie,“ myslí si například Jaroslava Špérová z Hovoran. Proč někdo falšuje recepty, naopak nechápe Romana Čepilová z Mutěnic.

„Myslím si, že si doktoři vydělávají dost. Doufám jen, že se toto nezodpovědné chování nedotkne pacientů. Ti přece za nic nemůžou,“ zamyslela se.


Klíčová slova

Autoři

Jana Rybová, Zdeněk Šmýd, Veronika Horáková, Regionální deník

Související články

11.7. Veselím otřásl podvod s recepty Veselím otřásl podvod s recepty
3 příspěvků
26.2. Firmy: Po vstupu do EU zaplatí lidé za levné české léky více
0 příspěvků

Komentovat článek: Další podezření: Zneužili lékaři data?

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné