Další postavení gerontologie

Ilustrační foto; LDN, senioři

Hostem pořadu Ozvěny dne byla náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová, tématem pak návrh ministerstva vyřadit geriatrii ze seznamu základních oborů.

Karolína KOUBOVÁ, moderátorka: Zhruba 150 tisíc pacientů v Česku trpí nějakou formou demence, většina z toho Alzheimerovou chorobou. Lidí s nemocemi mozku bude přibývat, protože populace stárne. Lékařům se proto nelíbí, že ministerstvo zdravotnictví zvažuje, že by gerontologii vyřadilo ze základních vzdělávacích oborů. Podle lékařů hrozí, že za 10 až 20 let se o staré pacienty s demencí nebude mít kdo postarat.

Iveta VÁVROVÁ, redaktorka: Česká populace stárne a lidí s degenerativními nemocemi mozku, například s Alzheimerovou chorobou, bude zřejmě přibývat. Za 45 let bude seniorů dvakrát víc než teď. A lékařů – geriatrů bude také víc potřeba. Ministerstvo zdravotnictví ale navrhuje geriatrii vyřadit ze seznamu základních oborů. To kritizuje se svými kolegy primářka Božena Jurašková z České gerontologické a geriatrické společnosti.

Božena JURAŠKOVÁ, primářka, Česká gerontologická a geriatrická společnost: Počet geriatrů by měl stoupat a ne klesat. Stávající stav geriatrů nestíhá pokrýt to celé spektrum, protože počet seniorů narůstá.

Iveta VÁVROVÁ, redaktorka: Ministerstvo zdravotnictví chce zjednodušit vzdělávání lékařů, a proto chce zúžit seznam základních medicínských oborů.

Karolína KOUBOVÁ, moderátorka: Tolik naše reportérka Iveta Vávrová. Navážeme s náměstkyní ministra zdravotnictví Lenkou Teska Arnoštovou z ČSSD. Dobrý den.

Lenka TESKA ARNOŠTOVÁ, náměstkyně ministra zdravotnictví /ČSSD/: Přeji hezký den.

Karolína KOUBOVÁ, moderátorka: Zatím jde tedy o návrh, ještě není definitivně rozhodnuto. Co nakonec rozhodne, jestli dojde na zrušení gerontologie ze základních vzdělávacích oborů?

Lenka TESKA ARNOŠTOVÁ, náměstkyně ministra zdravotnictví /ČSSD/: Tak jak jste přesně řekla, zatím se jedná pouze o pracovní návrh. V současné době probíhá připomínkování jednotlivých účastníků vnějšího připomínkového řízení a v nejbližších týdnech bude návrh zákona předložen pracovním komisím Legislativní rady vlády. Samozřejmě ministerstvo zdravotnictví, já musím zdůraznit, že ministerstvo zdravotnictví nečiní něco úplně nového, co tady nebylo. Vyhláška z roku 81 právě geriatrii měla jako nastávbovou specializaci a teprv od roku 2004 se dostala geriatrie do základních oborů. Nicméně musím…

Karolína KOUBOVÁ, moderátorka: Ano, a právě, promiňte, v souvislosti s tím zjednodušováním, tak podle gerontologické a geriatrické společnosti právě tím, že tento obor už byl začleněn do těch základních vzdělávacích oborů, tak lékaři si na něj zvykli. Naopak jeho zrušení teď po 10 letech by byl spíše komplikací.

Lenka TESKA ARNOŠTOVÁ, náměstkyně ministra zdravotnictví /ČSSD/: No, zvykli si. Od roku 81 říkám, že byla nástavbová specializace, z roku 2004 byl teprve začleněn do základních oborů, ale je třeba si říci, že my máme, my máme statistiku od roku 90 do roku 2015 a odatestováno bylo pouze 265 geriatrů. To znamená, že ročně nám vychází odatestovaných asi zhruba 10 geriatrů, což není takové velké číslo mnoho. My naopak bychom..

Karolína KOUBOVÁ, moderátorka: Tím spíše, když dojde na zrušení gerontologie ze základních vzdělávacích oborů, nedá se očekávat, že tu bude ještě další pokles?

Lenka TESKA ARNOŠTOVÁ, náměstkyně ministra zdravotnictví /ČSSD/: Neočekáváme. My bychom právě naopak chtěli pustit do tohoto systému širší spektrum lékařů se širším spektrem diagnóz a větším rozhledem lékařů. Je jasné i z těchto statistik, že ne všichni geriatři jsou u těchto pacientů, které potřebují péči. Já bych jenom chtěla zdůraznit, že my tady mluvíme o zdravotní způsobilosti nebo o specifické, pardon, o specifické způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání, ale ministerstvo zdravotnictví v žádném případě nechce nějakým způsobem zjednodušovat, polemizovat o důležitosti zdravotně-sociální péče. To je druhá…

Karolína KOUBOVÁ, moderátorka: Tomu rozumím, ale i podle zakladatelky České alzheimerovské společnosti a místopředsedkyně gerontologické a geriatrické společnosti Ivy Holmerové ostatní evropské země zavádějí vzdělávání v gerontologii. A tím, že tedy my bychom teď šli tím zrušením gerontologie ze základních vzdělávacích oborů, se řadíme spíše k zemím rozvojovým.

Lenka TESKA ARNOŠTOVÁ, náměstkyně ministra zdravotnictví /ČSSD/: To určitě ne. Česká republika má specifický systém vzdělávání. Já musím říct, že my na, my na rozdíl od dalších evropských zemí máme 96 lékařských oborů a touto specializací vedeme k tomu, že nemáme dostatečný počet lékařů právě u těch pacientů, které, které tuto péči potřebují. Takže naopak se snažíme tímto systémem zavést větší počet lékařů, zejména třeba z vnitřního lékařství, kteří se budou tady těmto pacientům věnovat a hlavně se dostanou k těmto pacientům dříve než, než po nástavbové nebo pardon než, než po specializaci právě tohoto základního oboru.

Karolína KOUBOVÁ, moderátorka: Lenka Teska Arnoštová, náměstkyně ministra zdravotnictví. Děkuji vám, na shledanou.

Lenka TESKA ARNOŠTOVÁ, náměstkyně ministra zdravotnictví /ČSSD/: Taky děkuju, na shledanou.

Ohodnoťte tento článek!