Další protesty jsou pouze připomenutím, říkají lékaři

Ilustrační foto; zdravotnictví, stetoskop

Další akce Děkujeme, odcházíme se prozatím nekoná. A Zůstáváme, splňte sliby? Podle lékařů jde především o osvěžení paměti.

Odcházeli, ale pak zůstali a zůstávají dál. A počínaje dneškem chtějí postupně ve všech krajích republiky nahlas připomenout, že sliby loni uzavřeného memoranda nezapomněli a budou trvat na jejich dodržení.

Řeč je o nemocničních lékařích, kteří dnes v Pardubicích startují další sérii protestů, nazvanou Zůstáváme, splňte sliby. Protesty v podobě lékařských happeningů neminou ani Liberecký kraj. Akce, která má veřejnosti připomenout, čeho chtějí lékaři dosáhnout, se 29. listopadu uskuteční v sousedním Liberci.

Deníku to potvrdil předseda Lékařského odborového klubu (LOK) Martin Engel. Podle Petra Roty, lékaře jablonecké nemocnice a zároveň krajského předsedy LOK, je tato forma protestu pouze připomenutím nesplněných slibů, které zazněly v memorandu, uzavřeném na sklonku loňského roku mezi lékařskými odbory a ministerstvem zdravotnictví.

„S dosavadním plněním memoranda jsme sice spokojeni, ale zatím šlo o první díl a otázka je, jak to bude v dalších dvou letech. Prozatím můžeme říct, že u nás se základní mzdy skutečně navyšovaly. Problémy se službami vyřešené nebyly, ale zase si vybíráme náhradní volna,“ shrnul změny za lékaře jablonecké nemocnice Petr Rota.

Lékaři teď především vyčkávají, jak dopadne nová úhradová vyhláška. „Je totiž otázka, jestli vůbec budou v nemocnicích peníze,“ poznamenal Petr Rota.

Návrh úhradové vyhlášky, která určí, kolik peněz bude během příštího roku přerozděleno na zdravotnické péči, by mohl ministr zdravotnictví Leoš Heger předložit lékařským odborům možná už během příštího týdne. Vyplynulo to ze vzájemné středeční schůzky.

A lékaři s obavami poukazují na to, že v případě stejného přerozdělení jako letos by některé nemocnice na zvýšení platů neměly. Podle ředitele jablonecké nemocnice Víta Němečka mohly být v letošním roce lékařům zvýšeny základní mzdy díky penězům od zdravotních pojišťoven, které potřebné náklady pokryly v plné výši. Jak to bude v příštím roce, bude záviset právě na úhradové vyhlášce.

„Já říkám, že rádi přidáme nejen lékařům, ale i dalšímu personálu, jenže potřebné peníze si buď musíme vydělat, nebo je od někoho získat. Jiná cesta k navyšování mezd není,“ řekl Deníku ředitel jablonecké nemocnice. LOK se teď navíc s ministerstvem pře o to, jakým způsobem dostanou lékaři přidáno v příštím roce.

Slibované desetiprocentní navýšení platů chtějí hned od začátku příštího roku, zatímco ministerstvo deklarovalo, že od ledna lékařům přidá 6,25 procenta s tím, že zbytek dostanou podle ekonomického vývoje v průběhu roku. Situace tak zůstává napjatá, ale sám předseda LOK Martin Engel říká, že chystané protestní akce skutečně nebudou nijak dramatické.

„Vypadat to bude asi tak, že na velkých náměstích krajských měst se sejdou zaměstnanci nemocnic, kteří nahlas řeknou, proč tam jsou a co se jim nelíbí,“ přiblížil Engel. Protestní akce Zůstáváme, splňte sliby navazuje na loňskou akci Děkujeme, odcházíme!

V rámci ní podaly v České republice výpověď téměř čtyři tisícovky nemocničních lékařů včetně jedenačtyřiceti lékařů jablonecké nemocnice. Díky zmiňovanému memorandu ale drtivá většina lékařů na konci února letošního roku výpovědi stáhla a v případě jablonecké nemocnice bylo všem umožněno vrátit se do pracovního poměru.

Ohodnoťte tento článek!