Daňová poradna: placení záloh daně z přijmu

„Pracuji jako zaměstnanec a mám příjmy dle § 9, manželka s podstatně vyšším příjmem jako OSVČ ve zdravotnictví a dalším příjmem dle § 9.Není mi jasné placení záloh daně z příjmů. Ze závislé činnosti odvádím měsíční zálohy, manželka pololetní. Zálohy mají být podle rozpůleného daňového základu? I v případě měsíčních záloh ze zaměstnaneckého poměru?“ ptá se čtenář Zdraví.Euro.cz…

Na dotazy čtenářů Zdraví.Euro.cz v daňové poradně odpovídá Pavel Vítek z daňové a účetní kanceláře Dates

Eduard Koutník

Pracuji jako zaměstnanec a mám příjmy dle § 9, manželka s podstatně vyšším příjmem jako OSVČ ve zdravotnictví a dalším příjmem dle § 9. Společné zdanění by představovalo úsporu asi 3500 Kč. Není mi jasné placení záloh daně z příjmů. Ze závislé činnosti odvádím měsíční zálohy, manželka pololetní. Zálohy mají být podle rozpůleného daňového základu? I v případě měsíčních záloh ze zaměstnaneckého poměru? Za vysvětlení děkuji.**

Co se týče záloh tak u nich záleží na tom, z jakých dílčích základů daně se výsledný daňový základ skládá. V případě že dílčí základ daně obsahuje více než 50% příjmů zdaněných u plátce (například příjmy z Vašeho zaměstnání), zálohy se neplatí. Pokud těchto příjmů bude více jak 15%, platí se zálohy pouze v poloviční výši.

Dílčí základy daně a jejich poměr se vyhodnocují u každého poplatníka zvlášť ještě před jejich součtem a rozdělením pro účely společného zdanění manželů. Zálohy se však platí vypočtené z poslední známé daňové povinnosti každého z manželů samostatně , .tj. po sečtení a rozdělení všech dílčích základů.

Pokud tedy Vaše příjmy jsou z více jak 50% ze zaměstnání, nebudete sám za sebe platit zálohy jinak, než že je za Vás bude odvádět zaměstnavatel. Naopak manželce asi povinnost platit zálohy zůstane , neboť má příjmy z podnikání a z pronájmu a tím nesplní dikci § 38a odst. 5 zákona o dani z příjmu.

V Hradci Králové, Pavel VÍTEK, daňový poradce č. 2756, daňová a účetní kancelář DATES

(iso), www.Zdravi.Euro.cz

Daňová poradna: placení záloh daně z přijmu
Ohodnoťte tento článek!