Přejít na obsah

Daňová poradna: společné zdanění manželů

zpět
18.1.2006

"Jsem v trvalém zaměstnaneckém poměru a zároveň jsem si přivydělala na dohodu o provedení práce. Můj manžel je bez práce a jeho příjmem je státní podpora. Ve společné domácnosti s námi ještě žije dcera, která studuje VŠ. Bylo by v našem případě výhodnější společné zdanění manželů?" ptá se čtenářka Zdraví.Euro.cz. Odpověď čtěte článku...

Na dotazy čtenářů Zdraví.Euro.cz v daňové poradně odpovídá Pavel Vítek z daňové a účetní kanceláře Dates

Jana Homrová Jsem v trvalém zaměstnaneckém poměru, tedy stálý příjem, a zároveň jsem si v průběhu roku přivydělala konsultační činností na dohodu o provedení práce. Můj manžel je bez práce a jeho příjmem je státní podpora. Ve společné domácnosti s námi ještě žije dcera, která je studentem VŠ. Přiznání k daním si budu dělat sama, proto bych se Vás ráda touto cestou zeptala, zdali by v našem případě nebylo vhodnější společné zdanění manželů.

Odpověď:

Obecně mohu říci, že ve Vašem případě je metoda společného zdanění manželů výhodná. Na druhou stranu nevím, jaká je Výše Vašich příjmů ze zaměstnání a především nevím, zda příjmy z dohody o provedení práce nebyly zdaněny srážkou u plátce příjmů (do 5.000,- Kč hrubého měsíčně) a proto již nebudou uváděny v daňovém přiznání.

Pokud Váš manžel nemá vlastní příjem a nevztahuje se na něho minimální základ daně , je metoda společného zdanění manželů vždy výhodou, neboť Vám umožňuje odečíst ze svých příjmů i jeho nezdanitelnou část základu daně a využít pásma základu daně ze kterého je sazba daně 15%.

V Hradci Králové 16.1.2006, Pavel VÍTEK, daňový poradce č. 2756 Daňová a účetní kancelář DATES

(ivb), www.Zdravi.Euro.cz


Klíčová slova

Autoři

www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Daňová poradna: společné zdanění manželů

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné