Daňová poradna: uplatnění výdajů paušálem

„Od roku 2006 chci přejít na uplatnění výdajů paušálem, v DP za 2005 upravím/zvýším/ základ daně o pohledávku a tak vlastně zdaním peníze, které na účet přijdou až v roce 2006, jak se s těmito penězi dále nakládá, daní se znovu jako příjem nebo se od zákl. daně zase odečtou,“ píše čtenář Zdraví.Euro.cz…

Na dotazy čtenářů Zdraví.Euro.cz v daňové poradně odpovídá Pavel Vítek z daňové a účetní kanceláře Dates

uživatel: Pavlis

Od roku 2006 chci přejít na uplatnění výdajů paušálem, v DP za 2005 upravím/zvýším/ základ daně o pohledávku a tak vlastně zdaním peníze, které na účet přijdou až v roce 2006, jak se s těmito penězi dále nakládá, daní se znovu jako příjem nebo se od zákl. daně zase odečtou, jakým způsobem tyto operace ovlivní sociální a zdravotní pojištění / upravuje se základ daně, ne výše příjmů a výdajů/, zde myslím dodatečné daňové přiznání, které bych musel podat v případě uplatnění výdajů paušálem již za rok 2005. Děkuji.

Co se týče pohledávek dodaněných v souvislosti s ustanovením § 23 odst. 8 , ty již netvoří příjmy v dalších obdobích a to dle § 23 odst. 4 písm. d) zákona o dani z příjmu. Jedná se o částky které již byly dle zákona zdaněny a proto se již nedaní.

Pokud jde o sociální a zdravotní, tam dodanění zásob a pohledávek základ pro výpočet neovlivňuje (ani zpětně), neboť základ vychází jak správně uvádíte z rozdílu mezi příjmy a výdaji , t.j. ovlivní ho pouze úpravy příjmů a výdajů.

V Hradci Králové, Pavel VÍTEK, daňový poradce č. 2756, daňová a účetní kancelář DATES

(iso), www.Zdravi.Euro.cz

Ohodnoťte tento článek!