Dárců orgánů výrazně ubylo

Již čtvrtý rok v naší republice dramaticky klesá počet zemřelých dárců orgánů. V důsledku toho se mnozí pacienti, kteří jsou v čekacích listinách na transplantaci, zákroku nedočkají a zemřou. „Jen loni bylo v čekacích listinách na transplantaci ledviny 1300 nemocných…

a na transplantaci srdce 150. Bohužel, osmdesát pacientů se zákroku nedočkalo a zemřelo. Dalších osmdesát jich muselo být z čekacích listin vyřazeno pro závažný zdravotní stav,“ řekla ve středu Právu koordinátorka Transplantcentra Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Eva Pokorná.

Nejvíce transplantací bylo v ČR uskutečněno v roce 1997, a to 612. Loni jich však bylo už jen 501. „Bylo to dáno tím, že před čtyřmi roky byl i nejvyšší počet dárců orgánů – 249, zatímco poslední dva roky vždy jen po 160,“ vysvětlila doktorka Pokorná. Posteskla si, že medicína stále čeká na transplantační zákon, který se připravuje od roku 1992 a snad letos by mohl být schválen. „V transplantačním zákoně opět předpokládáme souhlas zemřelého s dárcovstvím orgánů, pokud se za svého života nevyjádřil jinak. Smrt mozku by měla být diagnostikována naprosto přísně přesně popsanou metodou, a nikoli tak, jak je to v současné úpravě. Řadu dárců ztrácíme právě proto,“ upozornila Pokorná.

Transplantačnímu programu uškodila i ostravská kauza, v níž byli lékaři nařčeni z odběru orgánu od živé osoby. Za dva roky, které od té doby uplynuly, nebyla kauza vyšetřena. Více než polovina všech transplantací se provádí v IKEM, jenž tak patří k největším transplantačním centrům v Evropě. Během třiceti let své existence, které si včera IKEM připomenul, jich zde uskutečnili 2200, z toho1617 transplantací ledvin, 371 srdcí a 198 jater.

Václav Pergl, Právo, 12.04.2001

Ohodnoťte tento článek!