Data o kvalitě lze dát jen s vysvětlením, říká Emmerová

Data o kvalitě péče v jednotlivých nemocnicích by se podle ministryně zdravotnictví Milady Emmerové měla dostat k občanům jen s vysvětlujícími komentáři. Emmerová to řekla v reakci na žalobu zdravotnického experta Pavla
Vepřeka na Všeobecnou zdravotní pojišťovnu…

PRAHA –

Vepřekovi vadí, že mu VZP odmítla poskytnout informace o tom, jak která nemocnice léčí a kolik za to dostává zaplaceno.

„Vím, že pojišťovny mají některá data, která chtějí zveřejňovat. Já ovšem v této souvislosti chci říci, že by to měla být data pro informace zdravotnickým organizátorům, a tedy dovnitř zdravotního systému,“ uvedla ministryně.

Podle ní hrozí, že když se údaje dostanou k občanům bez vysvětlení, nebudou správně pochopeny. Týká se to například úmrtnosti.

„Menší nemocnice posílají komplikované případy do fakultních nemocnic a tam mohou umřít. To by nasměrovalo občany – tam raději nepůjdu. Taková pověst by nebyla platná, byla by neprávem odvozena. Já bych z toho měla strach,“ řekla Emmerová.

Ředitel národního referenčního centra zdravotních pojišťoven Pavel Kožený řekl, že pacienti by mohli dostat konkrétní údaje o jednotlivých nemocnicích v půli roku 2005.

Ještě letos zveřejní centrum žebříček nejlepších zařízení. Bude mít přehled i

o nejhorších, těm ale nejprve výsledky předloží a ověří, zda nemocnice například špatně nevykazuje. To by totiž mohlo výsledky zkreslit. Pak výsledky rovněž zveřejní.

Podle ředitele Svazu zdravotních pojišťoven Jaromíra Gajdáčka jsou zatím pojišťovny vázány mlčenlivostí. „Občan má na informace právo, chceme je poskytovat,“ řekl Gajdáček.

VZP podle svého mluvčího Jiřího Suttnera žalobu vítá, protože soud alespoň vyjasní situaci. Podle něj žaloba jednoznačně nesměřuje proti VZP jako instituci.

„Směřuje k tomu, aby nastal průlom v dosavadních mantinelech právních předpisů, které pojišťovnám svazují ruce tam, kde by samy chtěly více informovat,“ řekl.

DÁLE ČTĚTE:
Soud určí, co lékařinesmějí pacientům tajit
Budou české nemocnice zveřejňovat výsledky akreditací?\\
Špatné nemocnice za dva roky skončí\\
VZP musí vysvětlit, proč léčí draze

Podle předsedy Lékařského odborového klubu (LOK) Milana Kubka by se data měla dostat k pacientům ve srozumitelné formě.

Údaje musí být komplexní a zohlednit například i to, že některá nemocnice provádí náročnější výkony a více léčí, jiná více odesílá pacienty do dalších zařízení. LOK zveřejňuje žebříček nemocnic podle příjmů lékařů.

Prezident České lékařské komory David Rath vidí systémovou chybu v zákonech.

„My máme také problém dostat od pojišťoven údaje, třeba o tom, nakolik účelně jsou vynakládány prostředky na léčbu. Chybí i srovnání mezi jednotlivými nemocnicemi,“ řekl Rath.

Podle něj situaci zlepší zákon o neziskových nemocnicích, který navrhla komora. Tento zákon by měl dát pojišťovnám povinnost poskytovat vybrané údaje.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!