Přejít na obsah

David Rath požádal o zápis krajské nemocnice do registru

zpět
19.3.2009

"Až ministerstvo zapíše změnu do tohoto rejstříku, bude Veřejné neziskové ústavní zdravotnické zařízení Středočeského kraje první veřejnou neziskovou nemocnicí na území celé České republiky,“ uvedl Rath. Připomněl, že zákon o veřejných neziskových nemocnicích nebyl v praxi nikdy použit...

Středočeský hejtman David Rath (ČSSD) udělal další krok k transformaci nynějších pěti krajských nemocnic z akciových společností na neziskové organizace. Požádal ministerstvo zdravotnictví o zápis Veřejného neziskového ústavního zdravotnického zařízení Středočeského kraje do rejstříku veřejných zdravotnických zařízení, sdělila ČTK mluvčí kraje Berill Mascheková. Opoziční ODS, která v minulosti prosadila převod nemocnic na akciové společnosti, Rathovo rozhodnutí kritizuje.

„Až ministerstvo zapíše změnu do tohoto rejstříku, bude Veřejné neziskové ústavní zdravotnické zařízení Středočeského kraje první veřejnou neziskovou nemocnicí na území celé České republiky,“ uvedl Rath. Připomněl, že zákon o veřejných neziskových nemocnicích, který platí od roku 2006, nebyl v praxi nikdy použit. ODS totiž podle něj stále prosazuje privatizaci nemocnic.

Založení Veřejného neziskového ústavního zdravotnického zařízení Středočeského kraje schválili krajští zastupitelé 13. března. Fungovat by mělo začít dnem zápisu do registru, podle Ratha zřejmě v červenci. Dosavadní akciové společnosti by pak měly vkladem nemocnic do jednoho zařízení zaniknout.

Výhodou nového uspořádání má být například to, že nemocnice nebudou muset platit daň z příjmu a mohou být příjemci dotací z kraje, od státu, od měst či od Evropské unie. Centrální nákupy zásob a služeb by podle představ kraje měly snížit ceny. Zaměstnancům by také podle Ratha měly stoupnout platy, v průměru o deset procent.

Opoziční ODS se tímto krokem nesouhlasí. Například mladoboleslavský primátor Raduan Nwelati (ODS) už dříve upozornil na to, že každá nemocnice má mít svůj management, protože každá je trošku jiná, zná své okolí a má být řízena z místa a ne z Prahy. Hrozí podle něj, že nemocnice bude řídit někdo, kdo o nich nebude nic vědět.

Záměr, aby ve středních Čechách formálně fungovala jediná krajská nemocnice, která by byla jednou právnickou osobou, hejtman avizoval hned po krajských volbách, v nichž ČSSD zvítězila.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: David Rath požádal o zápis krajské nemocnice do…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku David Rath požádal o zápis krajské nemocnice do…

Komentáře

1 komentář
Jiri Wicherek Az dojemna  | 20. 03. 2009 09:40

je starost mladoboleslavského primátora Raduana Nwelatiho (bývalého ředitele mladoboleslavské Klaudiánovy nemocnice), aby každá nemocnice měla svůj management. Nepozoroval jsem vsak jeho aktivitu v tomto smyslu kdyz vznikaly Krajská zdravotní ústeckleho kraje a.s., Karlovarská krajska nemocnice a.s a pod. Soudim, ze napr. zrovna ta Karlovarska krajska nemocnice a.s. byla rizena nekym, kdo o nemocnicich nic nevěděl. Pan primator by pusobil verohodneji, kdyby rovnou vyjadril obavy o osud svych kamaradu v managementech tech nemocnic. Ano, tyto jeho obavy bych chapal. Ale to uz je prece u nas prakticky normou, ze kazda nova parta si privede sve kamarady. Jak to tak sleduji, ty party, kamaradi... se stridaji jak svati na orloji, nechavaji za sebou vetsi ci mensi dluhy, nemocnice, nemocni... vsak zustavaji a, coz je smutne, zdravotnici odchazeji. Soudim pak, ze ty financni dluhy jsou podstatne snaze nahraditelne, nez ty dluhy personalni.... Ucet pana Nwelatiho viz na: http://www.klaudianovanemocnice.cz/volna-mista

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné