David: Úmrtí pacientky nezavinil její pobyt v síťovém lůžku

Úmrtí pacientky, která zemřela v bohnické psychiatrické léčebně, nesouvisí podle ředitele léčebny Ivana Davida s tím, že byla v síťovém lůžku. Žádné pochybení personálu nepřipouští. Podrobnosti k případu však nemohl sdělit bez předchozího souhlasu matky pacientky…

Praha – V bohnické léčebně mají podle Davida dvě síťová lůžka, která údajně využívají jen v nevyhnutelných případech.

O úmrtí pacientky informoval v úterý internetový server Aktuálně.cz. Třicetiletá žena, která pobývala v léčebně od ledna, se 14. dubna udusila vlastními výkaly. Podle Zbyňka Svadby z Občanské komise za lidská práva, která se případu věnuje, pobývala mladá žena řadu dní v síťovém lůžku. David nezpochybnil, že se tato pacientka udusila vlastními výkaly ihned po tom, co vyšly z jejího těla. Pro její resuscitaci udělali podle něj lékaři a sestry vše, co bylo možné.

„Může se stát, že předmět je takové konzistence, že je obtížně vyjmutelný,“ vysvětlil ředitel. Nevyloučil ale to, že pacientka pobývala v síťovém lůžku několik dní. „Když pacient dlouhodobě ohrožuje sebe i okolí, tak samozřejmě je potřeba mu v tom zabránit,“ vysvětlil. Takovým situacím se podle něj nelze vyhnout.

Podle Svadby se stav pacientky v léčebně prudce zhoršil. Dodal, že příčinou úmrtí mohlo být i předávkování léky, vedlejší účinky léčby či dehydratace.

Matka ženy již údajně podala trestní oznámení, případ vyšetřuje policie v Praze 8. Bližší podrobnosti budou podle Svadby známy ale až po pitvě. Případu se podle něj věnuje i veřejný ochránce práv, pozůstalí také podali stížnost na ministerstvo zdravotnictví.

Ministerstvo se obrátilo na odbornou psychiatrickou společnost a s dalšími kroky počká na výsledky odborných posudků, řekla ČTK mluvčí ministerstva Jana Kocová. David věří, že tato komise prokáže, že k žádnému pochybení ze strany léčebny nedošlo.

Posoudit případ si zatím netroufají ani oslovení psychiatři, museli by se seznámit s celkovou diagnózou. „Omezení pacienta má být vždy na dobu nezbytně nutnou a má to být menší zlo, než když se to neudělá,“ uvedl primář psychiatrické léčebny v Dobřanech Vladislav Žižka.

Žena se narodila s mentálním postižením a po většinu života se o ni starali rodiče. Před dvěma lety se její stav začal zhoršovat a byla několikrát v bohnické léčebně, naposledy od letošního ledna. Loni v prosinci jí lékaři podle Svadby změnili léky a od února se začala chovat agresivněji. Změnu v chování připisuje Svadba vedlejším účinkům léků, které pacientka brala.

Po přijetí do léčebny byla umístěna v pavilonu 27, z něj se posléze přestěhovala do pavilonu 16. „Na něm ji matka našla v síťovém lůžku, nahou, ostříhanou dohola a špinavou,“ popisoval Svadba. David nařčení z toho, že pacientka žila v nedůstojných podmínkách, označil za lživá.

Příspěvky s názvem článku na který reagujete posílejte přes formulářZDE Pravidla diskuse najdete v prohlášení vydavatele.

Síťová či klecová lůžka jsou častým terčem kritiky lidí zabývajících se lidskými právy. Podle mezinárodního Střediska pro práva lidí s mentálním postižením (MADC – Mental Disability Advocacy Center) je Česko údajně jedinou zemí Evropské unie, která stále používá klecová lůžka v ústavech sociální péče. Tato organizace chystá proti České republice žalobu. V psychiatrických léčebnách mají klecová lůžka údajně i na Slovensku.

V roce 2004 bylo v Česku 654 lůžek se sítí či mříží, od té doby se podle odborníků situace podstatně změnila. Prezident Asociace hodnotitelů standardů kvality sociálních služeb Pavel Novák odhaduje, že jejich počet se snížil asi o třetinu až polovinu. Podle psychiatrů se ale používají v českých psychiatrických léčebnách jen minimálně.

ČTK

David: Úmrtí pacientky nezavinil její pobyt v síťovém lůžku
Ohodnoťte tento článek!