Debata o stavu zdravotnictví skončila ve sněmovně bez usnesení

Bez konkrétního usnesení skončila v úterý ve sněmovně debata o situaci ve zdravotnictví. Jádrem jednání měla být chystaná koncepce reformy zdravotnictví. Vláda ale o materiálu dosud nerozhodla. Opozice přitom soudí, že koalice právě v otázkách zdravotnictví nenajde konsenzus…

PRAHA – což povede k tomu, že kabinet žádnou reformu ve prospěch českého zdravotnictví neprovede.

Vláda o koncepci zdravotnictví jednala 31. března. Kabinet však rozhodl, že ministryně zdravotnictví Marie Součková (ČSSD) má koncepci zkrátit a znovu předložit v dubnu. Součková s prosazením koncepce spojila své další působení v čele resortu. Věří, že vláda její koncepci podpoří. Předseda vlády Vladimír Špidla předpokládá, že koncepce bude dopracována v horizontu několika týdnů.

V životaschopnost koncepce ale nevěří poslanec ODS Milan Cabrnoch. „Reforma zdravotnictví ve vládní koalici je zablokována chybnými sliby sociální demokracie, chybnými sliby 'léky zadarmo nad 70 let, plošné přídavky na děti, nezvýšení spoluúčasti ve zdravotnictví“, řekl poslanec.

Myslí si, že vláda proto neprovede žádné zásadní změny ve prospěch českého zdravotnictví, ale ani zásadní změny v oblasti sociální či v oblasti penzijního systému.

Opozici také vadí, že vláda již několik měsíců koncepci zdravotnictví slibuje, ale nepředkládá ji. O reformě zdravotnictví z dílny ministryně Součkové se totiž začalo hovořit před několika měsíci. Dnešní jednání bylo pokračováním přerušené debaty ze 17. října loňského roku.

„Jestliže tato vláda rezignovala na jakoukoliv reformu zdravotnictví či stabilizaci systému, jestliže to neřeší, jestliže to řešit nechce nebo jestliže to řešit neumí, tak ať to aspoň přizná,“ shrnul výhrady opozice Miroslav Ouzký (ODS) ze sněmovního sociálního výboru.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!