Debata o zdravotnictví poslance neuspokojila

Poslanci ve ctvrtek na týden přerušili debatu o zdravotnictví. Do úterý chtějí od ministryně zdravotnictví Milady Emmerové (ČSSD) písemný materiál, který bude stručnější než přednesla před poslanci a ve čtvrtek příští týden by ho projednali…

Zprávu chtějí písemně * Vláda projedná koncepci resortu v dubnu

Emmerová svou 70 minutovou řeč zahájila kritikou některých médií i politiků, kteří se prý věnují víc dezinformacím než věcnému dialogu. „Jsou to promyšlené koordinované akce,“ prohlásila Emmerová.

Zubařům například vytkla, že hrozí vypovídáním smluv se zdravotními pojišťovnami a chtějí ošetřovat za hotové.

Za klíčový problém zdravotnictví označila ministryně deficit VZP a prohlásila, že meziroční nárůst výdajů na léky, který je nad 10 procent, nemůže zdravotnictví unést.

Odmítla, že navrhovaná koncepce zdravotnictví je návrat k socialismu a odmítla i čipové karty, které by měli pacienti mít. Podle ní jsou ekonomicky neefektivní.

V době projevu Emmerové ji poslanci téměř neposlouchali, mnozí v Poslanecké sněmovně i chyběli. Sněmovnou se nesl stále sílící hluk.

Předsedající schůze Jan Kasal musel několikrát poslance vyzvat k tomu, aby se ztišili. Emmerová sama to pak komentovala slovy, že „dnes je Světový den proti hluku“, a udělala dlouhou pomlku.

Ani poté se ale poslanci příliš nezklidnili. Když skončila se svým projevem a měla začít rozprava, vzal si slovo šéf komunistických poslanců Pavel Kováčik.

Řekl, že pokud rozprava o zdravotnictví nemá být jen formální, „jejímž odfajfknutím si poslanci udělají čárku před veřejností“, měli by mít materiál písemně.

Navrhl proto přerušení schůze do doby, než ho poslanci budou mít. Tedy do úterý příštího týdne s tím, že ve čtvrtek se poslanci k rozpravě vrátí. V následujícím hlasování pak poměrem hlasů 141:2 byl návrh přijat.

„Budu jednou nohou sedět na sjezdu ČSSD a druhou na ministerstvu a dělat písemný materiál pro Sněmovnu. Asi se rozdvojím,“ řekla Právu ministryně s tím, že někteří úředníci v jejím úřadě budou celé Velikonoce na tomto materiálu pracovat, aby úterní termín stihli.

Opozice byla zklamaná

Opozice, především ODS, byla ze zprávy ministryně Emmerové zklamaná. „Čekala jsem, že objektivně pojmenuje problémy a pokusí se získat naší podporu. Místo toho dlouho hovořila o negativní roli médií i poslanců,“ řekla novinářům Lucie Talmanová (ODS), která tento týden v úterý Sněmovně debatu o zdravotnictví navrhla.

„Chtěla jsem slyšet okamžitá řešení na stabilizaci systému, který je ve velkých problémech. To se mi nedostalo,“ řekla Talmanová a dodala, že očekávala od ministryně, že problémy zdravotnictví zná a zná i jejich řešení.

„Nechci předjímat s čím přijde za týden, ale bojím se, že toto to nebude,“ řekla Talmanová.

Z vystoupení ministryně Emmerové vyplynulo, že koncepci zdravotnictví s návrhem krátkodobých stabilizačních opatření projedná 15. dubna tripartita a do konce dubna by se k ní měla vyslovit i vláda.

Právo

Ohodnoťte tento článek!