Přejít na obsah

Debatu o změnách ve vzdělávání sester sněmovní výbor přerušil

zpět
6.10.2016
*lékařka, sestra, chirurgie, operace
zvětšit*lékařka, sestra, chirurgie, operaceZdroj: Shutterstock

*lékařka, sestra, chirurgie, operace | Zdroj: Shutterstock

 

Sněmovní zdravotnický výbor přerušil do listopadu projednávání předlohy, podle níž by zdravotní sestry nepotřebovaly vysokoškolské vzdělání, stačila by jim střední zdravotnická škola a rok vyšší odborné školy.

Poslanci nyní mají prostor k podávání případných pozměňovacích návrhů. Výbor by se měl k novele zákona o nelékařských povoláních vrátit začátkem listopadu.

Změna ve vzdělávání by měla nastat podle návrhu od září příštího roku. Bude se týkat zájemců o profesi, kteří zahájí studium, i těch, kteří už studují. Model zvaný 4+1 má nahradit dosavadní systém, kdy sestra musí po střední škole projít ještě tříletým bakalářským studiem.

Předloha by měla podle důvodové zprávy stabilizovat a zkvalitnit systém kvalifikačního vzdělávání zejména ošetřovatelských profesí všeobecné, dětské a praktické sestry. K jejím cílům patří i snazší návrat zdravotnických pracovníků, kteří byli dlouhodoběji mimo obor, zpět do zdravotnictví. Praktické sestry by mohly pracovat bez odborného dohledu všeobecné sestry a porodní asistentky.

Novela navíc zruší povinnost doplnit si vysokoškolské vzdělání pro ty, kteří desítky let ve zdravotnictví pracují. Od roku 2011 mohly sestry žádat o zmírnění tvrdosti zákona, většina žádostí byla zamítnuta. Zruší se také kreditní systém, který sloužil ke kontrole celoživotního vzdělávání a podle ministerstva zdravotnictví neplnil dostatečně motivační roli ani nebyl dostatečně efektivní.


Komentovat článek: Debatu o změnách ve vzdělávání sester sněmovní…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Debatu o změnách ve vzdělávání sester sněmovní…

Komentáře

další 3 komentáře
Petr Máca Blbost  | 6. 10. 2016 22:50

Nikdo neměl žádnou povinnost si nějaké VŠ vzdělávání dodělat....

MUDr. Bohumír Šimek Ukončeme bysnys na vzdělávání!  | 6. 10. 2016 11:56

Ke vzdělání sester stačí čtyři roky kvalitní výuky! Nač ten rok navíc? Po čtyřleté zdravotní škole je sestra během několika týdnů plně kvalifikovaná i pro samostatnou práci na oddělení. A během několika měsíců je schopna pracovat zcela samostatně! Jenže dnes nikomu nejde o vzdělání sester, ale pouze o vzdělávací bysnys!

Petra Zase dezinformace  | 6. 10. 2016 11:51

Proc neustale dezinformujete lidi? Sestra nemusí být bakalářka, může mít i Dis. Délka studia je sice stejná, ale mají obě pak stejné kompetence.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné