Dech malého dítěte hlídá elektronika

Život devíti dětí stál vloni v České republice podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky Syndrom náhlého úmrtí kojence (SNÚD). V Libereckém kraji jde ročně zhruba o 1 až 2 děti…

Liberecký kraj – což je v porovnání s celorepublikovou statistikou podle lékařů relativně vysoké číslo.

Příčina smrti malých, do té doby zdravých dětí, stále není jasná. Existuje sice řada hypotéz, žádná z nich ale nebyla dosud oficiálně potvrzená.

Podle primáře neonoatologie Nemocnice Liberec MUDr. Martina Zítka se ví jistě pouze to, že se náhlá zástava dechu častěji týká nedonošených dětí, kojenců, jejichž rodiče jsou kuřáci, a také miminek pokládaných do postýlky na bříško.

„Další statistický údaj, který ale nikdo neumí vysvětlit, udává, že k SNÚD dochází nejčastěji v pátek odpoledne,“ dodává MUDr. Zítek.

Ve většině českých nemocnic už ale lékaři používají speciální monitor dechu, který dokáže dechové problémy dítěte včas identifikovat.

Kromě řady zahraničních výrobců tyto monitory vyrábí i česká firma, která se přitom jinak zaměřuje téměř výhradně na zabezpečovací techniku.

„Dětskou podložku jsme začali vyrábět vlastně jako „nechtěné dítě“,“ říká ředitel jablonecké společnosti Jablotron Dalibor Dědek.

„Obraceli se na nás lékaři a nemocnice, ale my se chtěli zabývat jen zabezpečovací technikou,“ dodává.

Vývojáři Jablotronu ji pak téměř přes zákaz sestrojili ve svém volném čase a vedení pak předali jako hotový výrobek.

Monitor dechu je vlastně malá podložka, která se nedotýká tělíčka kojence, protože je položená v postýlce pod matrací.

Dýcháním dítěte dochází ke změnám tlaku, a ty jsou převáděny na elektrický signál.

„Ten potom vyhodnocuje mikropočítač, který je schopen rozlišit, jak dítě dýchá, a v případě potíží hlasitě upozorní lékaře nebo rodiče,“ dodává ředitel.

Podle něj ale podložka pomůže včas identifikovat nejen Syndrom náhlého úmrtí. „V Brně se nedávno stalo, že se dítě dusilo se vlastními zvratky. Tam je na záchranu velmi krátká doba,“ upozornil Dědek.

Matka přišla díky signálu včas a následně postupovala podle pokynů, které jí dávala lékařka záchranné služby. Holčičku nakonec opět rozdýchala.

Lékaři kvitují, že řada rodičů používá podložku alespoň v prvních měsících. „Petřík je moje druhé dítě. Když jsem si přinesla domů to první, tak jsem celé noci nespala a stále jsem poslouchala, jestli dýchá. Teď jsem klidná,“ uvedla Lenka Hlavatá, maminka týdenního nedonošeného chlapce.

Monitor dechu si ale rodiče nemusí přímo kupovat. V indikovaných případech si jej mohou za velmi nízký poplatek zapůjčit například v liberecké porodnici.

Deník Jablonecka

Ohodnoťte tento článek!