Přejít na obsah

Definujme výkony, které zaplatí pacient

zpět
19.4.2010
lékaři, sestry, pokoj, pacientka, nemocnice
zvětšitlékaři, sestry, pokoj, pacientka, nemocniceZdroj: www.waynesburg.edu

lékaři, sestry, pokoj, pacientka, nemocnice | Zdroj: www.waynesburg.edu

 

Podle děkana 1. lékařské fakultyUKTomáše Zimy by bylo příliš obtížné určit, na jakou péči má člověk bezplatný nárok.

Co je podle vás, jako lékaře i pedagoga, největší slabinou českého zdravotnictví?

Nedostatečný počet lékařů a sester a s tím spojená možnost snižování jejich úrovně, nízké ohodnocení zdravotnických pracovníků, nedostatečná obnova fakultních a krajských nemocnic, zaostávání legislativy, neefektivita systému.

Jaké místo by měly v systému zdravotní péče zaujímat fakultní nemocnice?

Ve většině evropských zemí jsou to veřejnoprávní instituce neziskového charakteru a tento modelmábýt uplatněn i u nás. Spolu s krajskými nemocnicemi mají být páteřní sítí zdravotnického systému. Je v nich koncentrovaná špičková péče, jsou výzkumnýmicentry a uvádějí se tu do praxe nejnovější poznatky. Probíhá v nich výuka budoucích lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, což podporuje právě veřejnoprávní statut těchto zařízení s nutnou vazbou na vysoké školy

Měly by se změnit podmínky pro práci lékařů?

Specializační vzdělávání a jeho náplň je třeba upravit tak, aby lékaři už po části přípravy mohli poskytovat vybrané výkony ve svém oboru a jejich příprava co nejvíce probíhala ve specializaci, kterou si zvolili. Základní podmínkou pro práci doktora je přátelský a partnerský vztah mezi ním a pacientem, který musí mít důvěru v lékaře a jeho odborné znalosti.

Prospěje definování standardů zdravotní péče spokojenosti pacientů?

Pro obyvatele Evropské unie je standardem taková péče, která odpovídá moderním poznatkům medicíny. Ptám se, jestli je technicky možné vytvořit standardy pro tisíce nemocí a kdo je bude následně udržovat a aktualizovat? Možná je jednodušší definovat výkony, které nebudou hrazeny ze zdravotního pojištění.

Tématem voleb budou i regulační poplatky. Jste pro jejich zachování v současné míře?

Regulační poplatky momentálně mnoho neregulují. Je jistě k diskusi poplatek za hospitalizaci, respektive za služby při hospitalizaci, kdy musí existovat pravidla zohledňující sociální či finanční možnosti jednotlivce.


Komentovat článek: Definujme výkony, které zaplatí pacient

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Definujme výkony, které zaplatí pacient

Komentáře

dalších 18 komentářů
Bohumír Šimek Amorální politici  | 20. 04. 2010 09:09

Posuzujme politiky podle jejich vztahu k přirozeným vztahům a k občanské svobodě. Současné vyloučení přirozených vztahů umožňuje rozkrádání našich peněz řádově v desítkách miliard korun ročně. * Všichmi politici mají plnou hubu demokracie a občanských svobod, ale ve skutečnosti se té svobody bojí jak čert kříže a neumožní ji ani pacientům ani lékařům. Pacienti by významně ušetřili a lékaři by byli konečně zaplaceni, pokud bychom instalovali přirozené vztahy svobodných subjektů ve zdravotnictví, které by byly jistěny skutečnými pojišťovnami. Tento systém by byl bez korupce a bez protekce. Kdo tedy tu korupci a protekci stále chce mít?

Burda k zubaři  | 20. 04. 2010 07:35

postupně odpovím....... (A) Proč pacienti? Já vím, že současné pacientské organizace jsou poněkud podivná sdružení, ale někde se začít musí. Debata ohledně zdravotního pojištění má být totiž hlavně mezi zdravotními pojišťovnami a pacienty. Lékaři mají do tohoto jednání vstoupit jako třetí strana s tím, že předloží své ceny. Pacienti,jako plátci zdravotní daně, se pak musí se zdravotními pojišťovnami dohodnout, co se zaplatí ze zdravotní daně a na co si pacienti budou muset připlatit ze své kapsy. Je důležité, aby lékaři nepracovali pod náklady jako zcela základní kategorický požadavek. Současný systém kdy lékaři zastupují v jednání vůči zdravotním pojišťovnám zároveň sebe i pacienty je modrobolševická zhovadilost. Pacienti musí mluvit sami za sebe a to jim současný systém schválně neumožňuje....(B) Platíme si snad v komoře nějaké právníky a náš právní řád je hodně ementálový. Kdybych byl prezidentem komory tak najmu ekonomy, (a jsou takoví), aby skutečně stanovili nepodkročitelnou cenu lékařské práce a určitě bych měl tak šikovné právníky, aby ten výstup nebyl právně napadnutelný. Pokud nepodkročitelné ceny byly zveřejněny tak, že je mohl napadnout Úřad pro hospodářskou soutěž, tak to svědčí o neschopnosti prezidenta ČLK a jeho právníků. Z takových zásadních pochybení by měla být vyvozována osobní zodpovědnost.

zubař Zubaři  | 19. 04. 2010 23:10

Nevím z čeho soudíte že nejsem zubař. Já jsem chtěl jen říci, že vy musíte nejprve znát cenu své práce a ne čekat, že vám ji sdělí komora nebo pojišťovna. Asi jsem se nepřesně vyjádřil. Samozřejmě nepředpokládám, že pojišťovna vámi kalkulované ceny akceptuje. Ještě vám mohu důvěrně sdělit, že naše komora před časem zveřejnila náklady - takové ty "nepodkročitelné" - jednotlivých výkonů a byla tvrdě napadena Úřadem pro hodpodářskou soutěž. Tudy cesta nevede. Jestli má dojít k nějakému cenovému jednání, mělo by se vycházet z reálných cen, nikoliv z nějakých virtuálních hausnumer. Také mi připadá naivní vaše představa, že jednání by se měli zúčastnit zástupci pacientů. To myslíte kašpary typu Olejára, Mrázka, nebo Boškové? Proč?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné