Děkujeme, nepřidáme, uslyší lékaři. Nemocnice nemají na vyšší platy peníze

peníze, peněženka

Lékaři dostali slib, že jim vzrostou platy. Nemocnice však na vyšší částky na výplatních páskách nemají peníze. Lékaři v Pardubicích kvůli tomu odmítají obnovit dohody o přesčasech, a tak nemocnici hrozí, že bude muset omezovat plánované operace.

Tomáš Gottwald v rámci akce Děkujeme, odcházíme před rokem vyzýval lékaře z pardubické nemocnice k razantním protestům, teď se je naopak snaží uklidnit.

Z šéfa regionálního Lékařského odborového klubu se totiž stal během roku ředitel a řešit teď musí totéž, co desítky dalších nemocnic po celé zemi: na další slibovaný růst platů, který si lékaři svými protesty vybojovali, nemá peníze.

„Vnímám ten příslib v memorandu, byť vágně formulovaný, ale nemůžu podepsat něco, co nedokážu splnit,“ vysvětluje Gottwald.

S vyšší částkou na výplatních páskách přitom nemůžou počítat ani lékaři ve fakultních nemocnicích, které spadají pod ministra zdravotnictví Leoše Hegera. Ten sice ředitele vyzval, aby navýšení alespoň o šest procent, namísto původních deseti, od ledna zajistili, o změně tarifních platů ale v dopise záměrně nemluví.

„Vzhledem k ekonomické nejistotě bude lepší, když to bude formou odměn. Tak bude možné pružněji reagovat,“ vysvětluje náměstek ministra Petr Nosek.

Celý článek najdete na serveru iHNED.cz nebo ZDE.

Ohodnoťte tento článek!