Děkujeme, odcházíme, hrozí lékaři

podpis, pero, smlouva, dohoda

Desítky lékařů z nemocnic v Olomouckém kraji se chystají k poslednímu prosinci hromadně podat výpovědi. Vyjadřují to podpisem celostátní deklarace „Děkujeme, odcházíme“.

Chtějí dotlačit vládu k tomu, aby lékařům výrazně zvedla platy. Organizátoři protestu tvrdí, že lékaře už 21 let ignoruje. Protestující mluví o personální devastaci nemocnic.

Hlavně těch menších. „Přišlo pětapadesát lékařů. Někteří již podepsali. Diskutovali jsme o situaci s tím, že tito lékaři vše předají ve svých kolektivech,“ uvedl v podvečer po setkání s lékaři Fakultní nemocnice Olomouc (FNOL) Martin Engel, předseda Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů (LOK-SČL). D

eklaraci v tomto zařízení podle Engela po včerejším setkání s organizátory „Děkujeme, odcházíme“ podporuje na dvacet procent lékařů. Vedení FNOL má z odchodů mladých lékařů obavy. Výrazné oslabení některých klinik by podle něj mohlo velmi komplikovat chod zdravotnického zařízení.

„Vzhledem k předpokládanému financování nemocnic v příštím roce ale nemůžeme finanční požadavky lékařů uspokojit z rozpočtu FNOL. Situaci sledujeme, ale nemůžeme zatím podnikat žádné kroky, protože v tuto chvíli nevíme, kolik našich lékařů se k výzvě připojuje ani o jaké jde odborné specializace,“ reagoval včera mluvčí největší nemocnice v Olomouckém kraji Egon Havrlant.

Protestem chtějí lékaři docílit navýšení základního platu pro začínaného lékaře na 1,5 násobek průměrné hrubé mzdy, pro atestovaného specialistu požadují trojnásobek.
Engel poukázal na to, že například v Turecku nebo Portugalsku je to pětinásobek.

Peníze na požadované navýšení podle něj v českém zdravotnictví jsou. Protestující rovněž žádají změny v postgraduálním vzdělávání lékařů.

„Základní plat nemocničních lékařů, bez všech nenárokových složek a služeb se pohybuje hluboko pod hranicí, za kterou pracují řemeslníci. Plat nastupujícího lékaře po náročném šestiletém studiu je zhruba sto korun na hodinu, což dostane brigádník ve fastfoodu po zaškolení,“ sdělil internista Pavel Vávra, jeden z organizátorů kampaně. Tvrdí, že osobně po deseti letech praxe a se dvěma atestacemi bere zhruba sto padesát korun na hodinu. „To je můj základní plat,“ podotkl.

Lékaři jsou proto podle protestujících nuceni sloužit přesčasy výrazně nad rámec zákoníku práce, aby si vydělali. „Během návštěv nemocnic jsme se setkali s kolegy, kteří slouží dvě stě i dvě stě padesát přesčasových hodin měsíčně. Podle zákona by měli odsloužit dvaatřicet,“ vypočítával Vávra.

Větší podporu než ve fakultních nemocnicích našla kampaň „Děkujeme, odcházíme“ v regionálních zařízeních. V Olomouckém kraji zatím vyjádřilo odhodlání odejít čtyřicet procent lékařů prostějovské nemocnice a třicet procent v nemocnici v Přerově. LOK-SČL předpokládá, že se počty lékařů ještě zvednou.

„V regionálních nemocnicích v České republice se léčí kolem osmdesáti procent všech pacientů. Jsou to klíčové nemocnice a málokterá regionální nemocnice, kterou jsme navštívili, vyjádřila menší než padesátiprocentní podporu,“ popisoval odezvu na výzvu k exodu v menších zařízeních Pavel Vávra. Organizátoři protestu dnes dorazí do Prostějova a do konce týdne navštíví Přerov a Šumperk nebo Šternberk.

Holding Agel, který má nemocnice v pronájmu nebo je vlastní, však odmítl, aby se kampaň dostala za brány nemocnic. Odboráři se s lékaři sejdou před nimi. Agel včera kritizovali za nedemokratický postoj. „Agel nechce, abychom aktivitu přenesli do nemocnic, jak jsme byli všude zvyklí. Uděláme to u brány nemocnic. Podporu v nemocnicích máme,“ uvedl včera předseda LOK-SČL Engel.

Agel kritiku odmítl. „Chápeme oprávněné požadavky lékařů za vyšší ohodnocení jejich práce, ale v prostředí, kde ceny péče určují zdravotní pojišťovny a v příštím roce se plánují snížené úhrady proti letošnímu roku, není v silách jednotlivých nemocnic požadavky splnit,“ reagovala mluvčí Hana Szotkowská.

„Protest není primárně namířen proti vedení nemocnic, ale vyjadřuje postoj lékařů k jejich vyššímu celospolečenskému uznání. Pokud si však jako prostředek k dosažení svých cílů zvolili nabádání lékařů k odchodu do zahraničí, je to věc, kterou nemůžeme ani podporovat, ani tolerovat. Zájem pacientů pro nás v takovém případě stojí výše, než zájem lékařů,“ uvedla s tím, že Agel na základě dohody v kolektivní smlouvy garantuje růst mezd i v příštím roce.

Lékaři, kteří výzvu podepíší, což je celostátně přes 3,5 tisíce lidí, jsou podle organizátorů skutečně připraveni podat výpověď, což by právě v těchto menších nemocnicích mohlo způsobit největší kolaps.

„Právě regionální nemocnice jsou natolik personálně tunelovány, že odchod jen několika málo lékařů by znamenal omezení péče. Co potom, když odejde čtyřicet, padesát procent lékařů?“ poukazoval Vávra.

Děkujeme, odcházíme, hrozí lékaři
Ohodnoťte tento článek!