Demonstrace odsoudila vládní reformy a poplatky

Titulní obrázek

Na šestnáctou hodinu se na jabloneckém Mírovém náměstí sešlo asi dvě stě lidí, kterým se nelíbí vládní reformy a poplatky ve zdravotnictví. Necelou hodinu se na schodech před radnicí střídali řečníci s více či méně plamennými proslovy. „Chceme vyburcovat všechny občany tohoto státu,“ zaznělo…

Protestu před jabloneckou radnicí se zúčastnily asi dvě stovky lidí

Na šestnáctou hodinu se na jabloneckém Mírovém náměstí sešlo asi dvě stě lidí, kterým se nelíbí vládní reformy a poplatky ve zdravotnictví. Necelou hodinu se na schodech před radnicí střídali řečníci s více či méně plamennými proslovy. Nejčastěji hovořil Josef Bikar, zřizovatel demonstrace a jablonecký občan, jak se sám tituloval.

„Vadí mi poplatky u lékařů, jsem sám důchodce a díky poplatkům pomalu nemám na živobytí,“ uvedl Bikar. Mezi přihlížejícími se ozýval potlesk i jadrné připomínky. Řečníci napadali také současnou vládu, která podle nich likviduje střední a nižší vrstvu obyvatelstva. „Chceme vyburcovat všechny občany tohoto státu. Doufáme, že se zvedne vlna demonstrací po celé republice,“ dodal Bikar.

Účastníci demonstrace již v průběhu protestů a po jejich ukončení podepisovali podpisové archy, které chtějí organizátoři demonstrace odeslat vládě. Demonstrace proběhla přes vyrušování a sprosté nadávky jednoho z přítomných v klidu a bez konfliktů.

Nad demonstrací dohlížely bezpečnostní složky. V pohotovosti byla městská policie i Policie ČR. „Nikdo neslouží žádnou zvláštní směnu, jen jsme stáhli hlídky na Mírové náměstí, aby demonstrace proběhla, jak má,“ poznamenal Jiří Vaníček, ředitel městské policie Jablonec. Na místě dohlížela i přibližně dvacítka příslušníků Policie ČR. „K dispozici máme připraveny příslušníky z celého okresu. Počet zatím nezveřejníme, ale jedná se o dostatečný počet,“ konstatoval Josef Rašín, ředitel Policie ČR v Jablonci.

„Demonstrace byla řádně ohlášená. Pokud byl dodržen pořádek, je to jeden z mnoha důkazů demokracie,“ uvedl Jiří Pleticha, místostarosta Jablonce.

Jan Sedlák, Regionální deník

Ohodnoťte tento článek!