Demonstrace v nemocnici?

lékaři, sestry, nemocnice

Pracovníci mladoboleslavské nemocnice budou dnes protestovat proti spornému tendru na výstavbu nového pavilonu interny. Lidé se shromáždí v zákonné půlhodinové pauze na oběd, nepůjde však v žádném případě o stávku, řekl Deníku šéf lékařských odborů nemocnice Radek Langer.

Podrobnosti setkání personálu ale Langer nechtěl upřesňovat.

Akce byla původně naplánována na dobu, kdy bude hejtman David Rath (ČSSD) v nemocnici poklepávat na základní kámen dostavby areálu. Slavnostní akt se měl konat ve 13 hodin, podle neoficiálních informací byl ale přesunut na desátou hodinu. Středočeské hejtmanství ale do dnešního podvečera médiím nerozeslalo žádné pozvánky na akci.

„V kolik hodin akce bude, nevíme ani my, ale má přijet izraelský velvyslanec, zkuste se zeptat na ambasádě,“ smáli se včera lékaři, které oslovil Boleslavský deník s dotazem na čas poklepání základního kamene.
Ze zítřejšího (úterního) programu je potvrzeno zatím jen setkání s primáři od 11 hodin,“ uvedla odpoledne mluvčí kraje Berill Mascheková.

Později se jí už nepodařilo zastihnout. Hejtman Rath v textové zprávě pouze potvrdil, že poklepání na základní kámen se v úterý uskuteční. Kvůli časovému posunu se ho podle neoficiálních informací zřejmě nezúčastní výše zmiňovaný izraelský velvyslanec, jenž byl na akci pozván.

Odboráři tvrdí, že v nemocnici panuje dusná atmosféra a zaměstnanci čelí zastrašování. Pracovníkům podle nich vadí, že je kolem zakázky za 450 milionů korun hodně nejasností. Po areálu proto vylepí plakáty a sejdou se v půlhodinové zákonné pauze.

Senátor Vladimír Dryml (ČSSD), který v nemocnici dočasně působí jako poradce pro restrukturalizaci, tvrdí, že jde o stávku, která nebyla v řádné lhůtě nahlášena.

Langer to odmítá: „Oni nás tlačí do pojmu stávka. Já jsem ale nikdy neřekl, že je to stávka. Oni se to snaží na to nabalit, aby proti nám mohli zákonně postupovat,“ uvedl.

Hejtman míní, že za protestem jsou jeho političtí odpůrci sdružení kolem boleslavského primátora Raduana Nwelatiho (ODS).

Nwelati to ale odmítl. Uvedl také, že rozumí postojům šéfa odborů Langra, který má jako člen dozorčí rady nemocnice právo se ptát na věci, které ho znepokojují. „Byl tvrdý i v době, kdy jsem byl ředitelem nemocnice já,“ dodal.

Společnost, jež má vybudovat nový pavilon, má podle Hospodářských novin vlastníky na Kypru a není vůbec stavební firmou. Na stavbu si musela najmout jinou společnost. Firma Neocity Ron, jež tendr vyhrála, pochybnosti odmítá.

Poukazuje na to, že její mateřská firma Neocity Group je v Česku aktivní od roku 2005. Uvedla také, že většina významnějších realitních a stavebních firemmána každý svůj projekt kvůli standardizaci finančních toků samostatnou společnost.

Demonstrace v nemocnici?
Ohodnoťte tento článek!