Přejít na obsah

Demonstrativní akce byly prozatím bezzubé

zpět
9.9.2010
lékaři, sestry
zvětšitlékaři, sestryZdroj: www.nursingtimes.net

lékaři, sestry | Zdroj: www.nursingtimes.net

 

Sdružení Mladí lékaři se připojilo ke kritice vládního návrhu na změnu v odměňování zdravotníků. Nyní své kroky koordinuje s ČLK i LOK. „Dosavadní praxe bohužel ukázala, že demonstrativní protestní akce, které se nedotknou konzumentů zdravotní péče jsou zcela bezzubé...,“ uvedl pro Zdraví.Euro.cz místopředseda sdružení Martin Švestka.

Jak Vaše sdružení reaguje na návrh ministra Drábka týkající se odměňování státních zaměstnanců?

Současné vládní návrhy z dílny MSPV na snížení finančního ohodnocení práce zdravotníků považujeme za nepřijatelné. Již dnešní stav, kdy se hrubá mzda mladého lékaře v nemocnici pohybuje okolo 100 Kč/hod., považujeme za ostudný a hrubě neodpovídající náročnosti a odpovědnosti práce lékařů. Proto budeme všemi legálními prostředky razantně protestovat nejen proti jakémukoli snižování platového ohodnocení zdravotníků, ale i proti zachování nynějšího stavu. V opačném případě musí veřejnost logicky počítat s markantním poklesem kvality a zejména dostupnosti zdravotní péče v ČR vzhledem k odchodu stovek lékařů do zahraničí či mimo zdravotnický sektor.

Chystáte v této oblasti nějaké kroky?

Nyní intenzivně komunikujeme s Českou lékařskou komorou a LOK. Cílem je koordinovat a nadále netříštit postup následných kroků. Dosavadní praxe bohužel ukázala, že demonstrativní protestní akce, které se nedotknou konzumentů zdravotní péče jsou zcela bezzubé…

Jak pokračuje fungování vašeho sdružení? Dosáhli jste již nějakých výsledků, které jste si předsevzali?

Za úspěch považujeme již především to, že se vůbec začalo o podmínkách práce mladých lékařů veřejně hovořit a nastolit toto téma na pořad dne i v médiích. To se podařilo především díky našim kolegům lékařům, kterým bychom chtěli za projevenou podporu poděkovat. Ukazuje se, že problémy, které se snažíme řešit se týkají drtivé většiny nejen nastupující generace lékařů v ČR.

Kolik členů má nyní Vaše sdružení?

V současnosti má naše sdružení něco kolem 600 plnoprávných členů. Na Facebookových stránkách máme nyní cca 3200 aktivních členů, kteří vyjadřují podporu našim aktivitám. Při osobních setkáních a rozhovorech však cítíme podporu téměř každého kolegy i kolegyně…

Na Vašem ustavujícím shromáždění byla i ministryně zdravotnictví, která přislíbila komunikaci a požadovala po Vás návrh změn, tak jak si je představujete. Jaká je komunikace s novým ministrem? Sešli jste se již?

Bohužel musíme konstatovat, že komunikace s ministerstvem je, na rozdíl od jiných resortů se kterými se dostáváme do styku, velmi problematická. Přestože již byly uzavřeny dílčí dohody s MZ o reformě specializačního vzdělávání a zastropování cen povinných stáží v předatestační přípravě, nebyly tyto dohody i přes veřejné proklamace ze strany MZ do dohodnutého termínu naplněny. Zodpovědnost za tento stav lze přičíst především náměstkyni Hellerové, do jejíž kompetence tato agenda spadá. S ministrem Hegerem jsme se sešli na informativní schůzce na počátku srpna tohoto roku.


Klíčová slova

Autoři

Michaela Svobodová, www.Zdravi.Euro.cz

Související články

4.6. Plat mladého lékaře je kolem necelých 15 tisíc korun čistého měsíčně Plat mladého lékaře je kolem necelých 15 tisíc korun čistého měsíčně
28 příspěvků
8.3. Chyťte doktora Chyťte doktora
87 příspěvků
27.11. Absolventi medicíny dřou za pár tisíc Absolventi medicíny dřou za pár tisíc
44 příspěvků

Komentovat článek: Demonstrativní akce byly prozatím bezzubé

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Demonstrativní akce byly prozatím bezzubé

Komentáře

dalších 49 komentářů
cifo to katango  | 11. 09. 2010 19:32

ale jo, to byl jenom pokus o vtip

katango to cifo  | 11. 09. 2010 10:35

Dyk na stránky ZdN nemusí chodit,no ni ?

Oligofrenik Ke staré vzdělané osobě  | 11. 09. 2010 07:52

Staré vzdělané osoby by chtěly, aby je lékaři léčili zadarmo, byly po ruce dvacetčtyřihodin denně, neměli právo na žádný soukromý život, pracovali za chleba vodu a prosté lůžko Starým vzdělaným osobám bude každý oprávněný požadavek na spravedlivé ohodnocení lékařské práce proto připadat vždy jako fňukání. Nesmíme se nechat rozhodit starými vzdělanými osobami, Nejhorší jsou ti, co chtějí v dobré víře poradit.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné