Demonstrovali za primáře, hrozí vypovězením přesčasů

stávka, demonstrace

Zhruba stovka lékařů, zdravotních sester i veřejnosti se včera sešla před krajských úřadem v Karlových Varech. Skandovali na podporu primáře ARO krajské nemocnice i proti celkové zdravotní koncepci kraje.

Snad nikde jinde nezpůsobuje zdravotnictví takové problémy jako v Karlových Varech. Krize jako by se opakovaly ve velmi pravidelných intervalech.

A zatímco se všude jinde zabývají ještě následky celorepublikové protestní akce, tamní lékaři už demonstrují znovu. A to proti celkové koncepci zdravotnictví v kraji a zejména na podporu primáře ARO nemocnice v Karlových Varech Romana Brázdila, kterého představenstvo Karlovarské krajské nemocnice (KKN) odvolalo v pondělí z funkce.

Demonstrovat budeme opakovaně

Kraj hodnotí akci jako neopodstatněnou podporu lékaře, v žádném případě se podle něj nejedná o politické rozhodnutí a jde jen o pracovně právní vztah mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Lékaři ale takové tvrzení odmítají a demonstrovat jen tak nepřestanou.

Podle člena představenstva České lékařské komory Filipa Bergera si prostor u hejtmanství zdravotníci pronajmou dlouhodobě, a to do doby, dokud kraj svůj přístup ke zdravotnictví zásadním způsobem nezmění.

Na adresu radního kraje Václava Larvy (ČSSD), který je odpovědný za zdravotnictví, podotkl, že pokud je skutečně slušný člověk, měl by z funkce odstoupit. Larvův odchod požadovali i další demonstrující.

Ohroženy jsou i přesčasy

Vedle demonstrací před krajských úřadem zvažují lékaři i jinou formu protestu. Zatím sice není nic jisté, ale zvažují, že vypoví dohodu o přesčasové služby. Podle vedení špitálu Brázdil dlouhodobě porušoval svoje pracovní povinnosti a odmítal spolupracovat s generálním ředitelem.

Odmítal třeba na oddělení zavést docházkovou knihu. Ostře také vystupoval proti plánu Karlovarského kraje pronajmout nemocnici v Karlových Varech, která společně s nemocnicemi v Chebu a v Sokolově tvoří KKN. Nemocnici Sokolov kraj od ledna už pronajal firmě Nemos Plus Ostrov.

Právě Brázdil řekl, že další pronájem bude krokem k privatizaci celé KKN. „Můžeme být prvním z českých regionů, kde nebude ani jedna nemocnice kontrolovaná krajem nebo státem,“ uvedl.

Primáře se zastala i rada města

Kromě samotných zaměstnanců se primáře zastali i zástupci města, opozice v krajském zastupitelstvu a odbory. Rada města přijala usnesení o svém „hlubokém znepokojení“.

A na téma situace v nemocnici hodlá iniciovat jednání u kulatého stolu s lékaři, zástupci kraje, ministerstva zdravotnictví lékařské komory a odborů. Do krajských radních se pustil i opoziční zastupitel a senátor Jan Horník.

„V tomto baráku se snad všichni zbláznili. Co dnes vyvádí pan Larva, za to se stydím,“ uvedl podle DNES před sídlem kraje.

Demonstrovali za primáře, hrozí vypovězením přesčasů
Ohodnoťte tento článek!