Přejít na obsah

Demonstrovali za primáře, hrozí vypovězením přesčasů

zpět
3.3.2011
stávka, demonstrace
zvětšitstávka, demonstraceZdroj: ZDN

stávka, demonstrace | Zdroj: ZDN

 

Zhruba stovka lékařů, zdravotních sester i veřejnosti se včera sešla před krajských úřadem v Karlových Varech. Skandovali na podporu primáře ARO krajské nemocnice i proti celkové zdravotní koncepci kraje.

Snad nikde jinde nezpůsobuje zdravotnictví takové problémy jako v Karlových Varech. Krize jako by se opakovaly ve velmi pravidelných intervalech.

A zatímco se všude jinde zabývají ještě následky celorepublikové protestní akce, tamní lékaři už demonstrují znovu. A to proti celkové koncepci zdravotnictví v kraji a zejména na podporu primáře ARO nemocnice v Karlových Varech Romana Brázdila, kterého představenstvo Karlovarské krajské nemocnice (KKN) odvolalo v pondělí z funkce.

Demonstrovat budeme opakovaně

Kraj hodnotí akci jako neopodstatněnou podporu lékaře, v žádném případě se podle něj nejedná o politické rozhodnutí a jde jen o pracovně právní vztah mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Lékaři ale takové tvrzení odmítají a demonstrovat jen tak nepřestanou.

Podle člena představenstva České lékařské komory Filipa Bergera si prostor u hejtmanství zdravotníci pronajmou dlouhodobě, a to do doby, dokud kraj svůj přístup ke zdravotnictví zásadním způsobem nezmění.

Na adresu radního kraje Václava Larvy (ČSSD), který je odpovědný za zdravotnictví, podotkl, že pokud je skutečně slušný člověk, měl by z funkce odstoupit. Larvův odchod požadovali i další demonstrující.

Ohroženy jsou i přesčasy

Vedle demonstrací před krajských úřadem zvažují lékaři i jinou formu protestu. Zatím sice není nic jisté, ale zvažují, že vypoví dohodu o přesčasové služby. Podle vedení špitálu Brázdil dlouhodobě porušoval svoje pracovní povinnosti a odmítal spolupracovat s generálním ředitelem.

Odmítal třeba na oddělení zavést docházkovou knihu. Ostře také vystupoval proti plánu Karlovarského kraje pronajmout nemocnici v Karlových Varech, která společně s nemocnicemi v Chebu a v Sokolově tvoří KKN. Nemocnici Sokolov kraj od ledna už pronajal firmě Nemos Plus Ostrov.

Právě Brázdil řekl, že další pronájem bude krokem k privatizaci celé KKN. „Můžeme být prvním z českých regionů, kde nebude ani jedna nemocnice kontrolovaná krajem nebo státem,“ uvedl.

Primáře se zastala i rada města

Kromě samotných zaměstnanců se primáře zastali i zástupci města, opozice v krajském zastupitelstvu a odbory. Rada města přijala usnesení o svém „hlubokém znepokojení“.

A na téma situace v nemocnici hodlá iniciovat jednání u kulatého stolu s lékaři, zástupci kraje, ministerstva zdravotnictví lékařské komory a odborů. Do krajských radních se pustil i opoziční zastupitel a senátor Jan Horník.

„V tomto baráku se snad všichni zbláznili. Co dnes vyvádí pan Larva, za to se stydím,“ uvedl podle DNES před sídlem kraje.


Komentovat článek: Demonstrovali za primáře, hrozí vypovězením…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Demonstrovali za primáře, hrozí vypovězením…

Komentáře

dalších 31 komentářů
Ondrej Macak Líbí se mi reakce tupých vohnoutů  | 7. 03. 2011 13:59

Dekuji za vycerpavajici psychoanalyzu s prvky historie i vizi budoucnosti. Ja vam titul rozhodne nezavidim. Nemam k tomu duvod ani dusevni, ani financni. Hospod jsem si uzil dost a to vetsinou s medikama (nyni lekari). Podle pruzkumu zde mela vladnout cssd se ziskem vice nez 40 procent hlasu (v nejmensim) a realita je ponekud jina. Za co me povazujete vy, je me uplne jedno, pouze to potvrzuje muj nazor na vase mysleni "kdo nejde s nami, jde proti nam". Sexu se mi zatim dostava dostatek, nicmene casem pocitam s poklesem, prece jen nemladneme, hold budeme si vice povidat :). Nevidim duvod, abych se prestal smat, at uz se zmeni situace v jakekoli oblasti jak chce. Pokud si myslite, ze ja lekarum penize nepreji, jste na omylu, ja je preji vsem, kdo na ne pracuji. Ale nikomu nebudu tleskat jen za to, ze ma titul a se vsim tupe souhlasit... to k te vasi me stadovosti.

challenger Líbí se mi reakce tupých vohnoutů  | 7. 03. 2011 13:35

to se macáku můžete chechtat na celé kolo, přímo se zalykat prasečí radostí nad tím, že se českým lékařům nedostává rovných občanských práv jako všem ostatním. Co se týče našich náhledů, myslím, že situaci nechápete správně. Lékaři rozhodně nepovažují lidi bez titulu za inferiorní bytosti. To já považuji za bolševického kreténa vás osobně. To je jediná jistota - o tom, kdo koho za co jinak považuje, bych, být vámi, příliš nespekuloval. A to bez ohledu na to, zda se pyšníte tituly nebo tím správným lidovým dělnickým původem. Váš eventuelní mindrák z toho, že tituly nemáte, bych sem nepletl. Faktem je, že u lůzy jako jste vy, elitářství není v módě, lidi jako vy naopak vyzdvihují svoji tuctovost, průměrnost a stádnost, jako svoji největší přednost, jako by se z těchto vlastností vyvozovalo nějaké právo na bezpracné získání čehokoli. Ale já nemůžu za to, že jste místo studia strávil čas po zábavách a hospodách, ani se vám nehodlám omlouvat za to, pokud byste eventuelně z vůle bývalého komunistického režimu studovat nemohl. Co se týče oné přízně pracujícího lidu, na to mohu říct jen to, že Židi taky přízně německého pracujícího lidu svého času nepožívali ve 100%. Přesto si myslím, že z hlediska hodnocení toho, jak s nimi nacistický reřim zacházel, to nebylo až zas tak podstatné. Notabene, i podle oficiálních vládních průzkumů podporovalo lékaře v protestu v minimu 35% populace (bylo jich i 66%), což je vzhledem na dehonestační kampaň modrobolševických médií excelentní výsledek. Je to víc, než kolik ve volbách získali bolševici libovolno které barvy a je to více, než kolik je svého času měla podpory vláda, prezident či kteréholi jiné vládnoucí struktury, soudruhu Macáku. Tak se uklidněte a pokud to pomůže vašemu egu a ukojí váš mindrák z nedostaku titulů nebo jarního sexu, klidně se dál smějte. Já osobně jsem na české lékaře hrdý a myslím, že ještě neřekli poslední slovo. Pokud se urychleně nezmění přístup vládnoucí oligarchie k lékařům, Atlas will shrug one day. Doufám jenom, že já i vy u toho budeme, protože pak se radikálně změní struktura smějících se lidí. V historii na toto téma existuje nesčetně příkladů.

Ondrej Macak Líbí se mi reakce tupých vohnoutů  | 7. 03. 2011 09:33

Ja se nesmeju spolecenske situaci. Ja se smeju vam... lekarum, pro ktere kazdy bez titulu mudr s jinym nazorem je luza, zlodej z ods, bolsevik, vohnout atd. Ja nikomu kotniky neokopavam. Pouze mi vase prispevky prijdou absurdni, uplne mimo realitu. Srovnani situace zidu za Hitlera s vasi situaci... co dodat. Ja nejsem ani bolsevik, ani volic pravice. Ja nezastavam nazor voleni mensiho zla = jsem nevolic. Navic, nejsem obcan CR, zde ani volit nemuzu, zde pouze prispivam do statni kasy skrze dane a odvody. Delat z lekaru mucedniky proto, ze svoji akci nedokazali ziskat verejne mineni na svoji stranu, je smesne. Ale jiste, nez hledat chyby u sebe proc se tak stalo, je jednoduchsi rict, ze vsichni jsou vid uvod prispevku. Neverim, ze takove zavery muze udelat soudny clovek. Pokud ale myslite, ze dokola obhajovat akci bez vysledku je v poradku a pro vasi situaci prospesne... OK.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné