Přejít na obsah

Den v Úrazové nemocnici Brno stojí třikrát víc než u milosrdných

zpět
19.9.2011
peníze
zvětšitpenízeZdroj: www.3.whig.com

peníze | Zdroj: www.3.whig.com

 

Náklady brněnských nemocnic na péči o pacienta na lůžku se výrazně liší. Den na lůžku v brněnské Úrazové nemocnice vyšel loni více než třikrát dráž než v druhé městské Nemocnici Milosrdných bratří. Údaje zveřejnil v ročence Zdravotnictví Jihomoravského kraje 2010 Ústav zdravotnických informací a statistiky. Podle ředitele Úrazové nemocnice Karla Doležala jsou různé ceny dány různou péčí. Jím vedená nemocnice má hodně lůžek ARO, kde je péče o nemocné drahá, řekl ČTK.

V Úrazové nemocnici vyčíslili náklady na péči o jednoho pacienta na lůžku na 7284 korun za den. U milosrdných to bylo 2305 korun. Podle Doležala je to dáno tím, že v Úrazové nemocnici mají hodně specializovaných lůžek na anesteziologicko-resuscitačních odděleních, jednotkách intenzivní péče i spinální jednotce. „Jedná se o 49 lůžek specializované péče ze 191, tedy 26 procent. Běžný podíl je do deseti procent,“ uvedl. Podle něj péče o pacienta na ARO stojí od 12 tisíc do 30 tisíc korun denně.

Péči v Úrazové nemocnici prý také prodražují operace. „Ročně naoperujeme za 55 milionů implantátů, což je téměř 13 procent z celkových nákladů Úrazové nemocnice,“ řekl. Upozornil na to, že právě kvůli náročným operacím vychází nejdráž péče v Centru kardiovaskulární a transplantační chirurgie.

I podle šéfa Nemocnice Milosrdných bratří Josefa Drbala lze náklady na denní péči o pacienta na lůžku v jedné nemocnici jen těžko porovnávat se stejným ukazatelem za jinou nemocnici. Připustil však, že i stejná péče může v různých nemocnicích vycházet různě draho. „My se snažíme držet se zásady definovat potřebnou kvalitu dané nákladové položky a hledat nejvýhodnější cenu,“ řekl a dodal, že i v současnosti nemocnice díky novým výběrovým řízením vytváří úspory.

Podobně se liší náklady ve fakultních nemocnicích. Zatímco ve Fakultní nemocnici Brno (FNB) vyšly u jednoho obsazeného lůžka na 6692 korun za den, u svaté Anny to bylo 8597 korun, tedy o 28 procent víc. Podle mluvčí FNB Anny Mrázové nelze čísla porovnávat, byť v její nemocnici se prý snaží o efektivní provoz.

Ředitel svatoanenské nemocnice Petr Koška rozdíl vysvětlil například tím, že druhá z nemocnic provozuje porodnici a péče o rodičky a novorozence vychází u nekomplikovaných případů levně. U FNB podle něj tvoří asi 40.000 ošetřovacích dnů ročně, tedy osm procent nemocniční péče. „Náklady na tyto ošetřovací dny jsou minimální, protože se jedná o péči o v podstatě zdravé pacienty,“ dodal.

Koška připustil, že svatá Anna má „historický problém s nižší nákladovou efektivitou“. Podle něj je to dáno tím, že nemocnice do roku 2008 byla jednou z nejhůř hospodařících v ČR. Podstatný je však podle něj trend. Náklady na ošetřovací den podle něj u svaté Anny mezi léty 2009 a 2010 o desetinu klesly. Ve druhé fakultní nemocnici naopak o pět procent stouply.


Komentovat článek: Den v Úrazové nemocnici Brno stojí třikrát víc…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Den v Úrazové nemocnici Brno stojí třikrát víc…

Komentáře

další 2 komentáře
Zbynek kvalita tisku?  | 20. 09. 2011 08:19

Taky bych čekal od Zdravotnických novin více, než jen to, co si můžu přečíst všude jinde....

Selucký O čem to je?  | 19. 09. 2011 10:27

Sčítají jablka s lokomotivama, sami to vědí a napíšou takový slint. Opravdu nemají na víc? To je mi jich líto, ale proč je pouští do tisku? To je tak na volný výběh do ZOO. Kdyby něco chtěli srovnat, tak je zajímavý údaj base rate při přepočtu stávajících plateb na DRG, který vychází velmi rozličně mezi špitály a dá se považovat za asi jediný validní údaj na srovnávání mezi nemocnicemi s rozličnou péčí. Že by to nevěděli? Nebo je to článek na objednávku?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné