Přejít na obsah

Deník: Agel musí mít ke spojení nemocnic povolení

zpět
13.7.2007

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚHOS) před dvěma týdny Agel upozornil, že v případě převzetí krajských nemocnic jde o takzvané spojení soutěžitelů, které je třeba oznámit antimonopolnímu úřadu a požádat o povolení jejich spojení...

Firma Agel, jejíž dceřiná společnost Středomoravská nemocniční v červenci převzala do pronájmu nemocnice v Přerově, Prostějově a Šternberku, potřebuje ke spojení s krajskými nemocnicemi povolení antimonopolního úřadu. Firma o to dosud nepožádala, ale ujistila, že s úřadem spolupracuje.

Zatím není jasné, zda jí hrozí nějaký postih za to, že nemocnice převzala bez vědomí antimonopolního úřadu, píše páteční Olomoucký deník.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚHOS) před dvěma týdny Agel upozornil, že v případě převzetí krajských nemocnic jde o takzvané spojení soutěžitelů, které je třeba oznámit antimonopolnímu úřadu a požádat o povolení jejich spojení.

„S úřadem spolupracujeme a potřebné podklady se dolaďují,“ uvedla mluvčí Agelu Simona Součková.

Otázka případného postihu Agelu může být podle mluvčího ÚHOS Filipa Vrány posouzena až ve správním řízení. „V případě Agelu to ale rozhodně není tak, že by nám někdo něco tajil. Komunikují. Každopádně návrh tady zatím není,“ sdělil Vrána.

Upozornil také, že v případě Středomoravské nemocniční nejde o klasické převzetí firmy, ale dlouhodobý pronájem.

Na antimonopolní úřad se již dříve obrátili někteří regionální politici, podle nichž kraj nepostupoval v souladu se zákonem o veřejných zakázkách.

Taky poukázali na to, zda Agel neporušil hospodářskou soutěž, protože třinecká firma s ročním obratem čtyři miliardy korun po získání pronájmu tří nemocnic v Olomouckém kraji ovládne většinu trhu na střední a severní Moravě. Vedení kraje odmítlo, že by zákon obešlo.

„Úřad je úřad, proto úřaduje a šetří. Požádal nás, ať předložíme podklady, ty jsme mu zaslali. Je to formální otázka,“ reagoval na vyšetřování ÚHOS již dříve předseda dozorčí rady Agelu Tomáš Chrenek.

Tři krajské nemocnice v Olomouckém kraji si Středomoravská nemocniční pronajala na 20 let od 1. července. Olomoucký kraj za pronájem budov nemocnic získá každoročně 25 milionů korun.

Dalších 52 milionů korun dá nájemce za pronájem zdravotnického zařízení. Společnost Agel, ovládaná ocelářským magnátem Tomášem Chrenkem, byla jediným zájemcem o pronájem nemocnic.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Deník: Agel musí mít ke spojení nemocnic…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Deník: Agel musí mít ke spojení nemocnic…

Komentáře

1 komentář
Milan Šilhan Článek je složen z absurdních sdělení.....  | 15. 07. 2007 17:30

Což není chyba autora, ale situace, kdy v olomouckém kraji vzniknul jednofiremní KÚNZ a vzniká falešná obava z "vnitřní konkurence" v situaci, kdy Agel si nemocnice ( bylo by dobré vidět celou smlouvu o pronájmu ) dlouhodobě pronajal ( ve skutečnosti víc jak výhodně koupil - viz níže roční ceny pronájmu ). Hovory o hospodářské soutěži ( které byly předem známy ) jsou víc jak úsměvné. Agel bude uplatňovat svůj konkurenční tlak nikoliv vůči "svým" nemocnicím, ale vůči okolním a zejména vůči pojišťovnám, které nemají před sebou finančně slabé partnery, ale obrovského finančního konkurenta, který je oproti minulosti schopen pojišťovnám diktovat, tím spíš, že má v ruce i největší státní nemocnici v kraji. I kdyby Agel od ÚHOS z formálních důvodů nedostal povolení ke spojení nemocnic, v dřívějším síťovém nekonkurenčním systému je to zcela lhostejné, protože již nyní vytvořil Agel obrovskou virtuální nemocnici, která bude vystupovat jako obchodní a zájumový celek. Velmi rychle se ukáže, jak zatlačí na praktiky a ambulantní specialisty a skutky je "přesvědčí" o nutnosti příkladné spolupráce buď v roli dobrých partnerů nebo dobrých zaměstnanců. Pokračování článku o olomouckém Agelu by se mohlo jmenovat "Konec demokratické reformy zdravotnictví v Čechách".

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné