Desatero pro zdravotníky bourá bariéry

Někteří lékaři, sestry a další zdravotnický personál neví jak správně komunikovat s tělesně postiženým pacientem. Důsledkem toho si řada handicapovaných návštěvníků nemocnice stěžuje na nepříliš důstojné zacházení. Národní rada zdravotně postižených proto dala dohromady tři desatera zabývající se touto problematikou…

V každém desateru (o pohybově postižených, neslyšících a nevidomých) si zdravotník může přečíst praktické rady, jak s handicapovaných komunikovat a zacházet ke spokojenosti obou stran. Ministerstvo zdravotnictví přislíbilo, že vydání desatera tiskem bude financovat z grantu. Jak uvedl ředitel NRZP Václav Krása hlavní problém je zejména v zanedbání této problematiky na školách. Podle posledních informací se o projekt začali zajímat i lékařské fakulty a střední zdravotnické školy.

Bariéry v legislativě

Ministerstvo přislíbilo, že zváží i některé legislativní úpravy. Podle slov Václava Krásy se bude jednat například o možnosti přepravy vozíků v sanitkách, což řada záchranářů právě z legislativních důvodů odmítala. Přítomnost vozíku, často specielně upraveného pro svého majitele, je přitom pro handicapovaného pacienta v nemocnici zásadní.

(iso), www.Zdravi.Euro.cz

Ohodnoťte tento článek!