Desetina lidí trpí syndromem dráždivého střeva

Desetina Evropanů trpí syndromem dráždivého střeva. Je to chronická, opakující se porucha pohyblivosti střev doprovázená různými příznaky včetně bolesti břicha, nadýmání, zácpy nebo průjmu. Mnoho postižených ani svou správnou diagnózu nezná tvrdí Darina Miklovičová z agentury Best Communications…

Praha –

Podle předsedy České lékařské společnosti gastroenterologické Petra Dítěte syndrom souvisí s životním stylem, zejména se stresem. Výskyt onemocnění v Česku je stejně častý jako v Evropě. Pacienty trápí především buď úporné průjmy, které někdy přicházejí hned po jídle, nebo zácpy. Stanovení správné diagnózy je podle Dítěte velmi obtížné.

Nemoc je často odhalena až po mnoha letech různých vyšetření, nevhodné léčby nebo nadbytečných zákroků. Jedním z důvodů, proč dochází k průtahům léčby je také skutečnost, že mnoho pacientů se ze studu o projevech této nemoci při běžné prohlídce u lékaře raději nezmíní.

Podle Miklovičové se odhaduje, že dvě třetiny postižených pomoc lékaře vůbec nevyhledá. Ženy přicházejí k lékařům se symptomy poruchy pohyblivosti střev častěji než muži. Možná to souvisí s tím, že ženy obecně vyhledávají lékařskou pomoc častěji. Podle studie provedené v Británii polovina pacientů, kteří byli v průběhu pěti let doporučeni na gastroenterologickou kliniku, trpěla syndromem dráždivých střev.

Projevy nemoci oslabují organismus a snižují kvalitu pacientova života po fyzické, sociální, emoční i sexuální stránce. Ovlivňují jeho schopnost pracovat. Mnohočetné symptomy poruchy pohyblivosti střev jsou vysvětlovány řadou různých mechanismů, zejména zhoršenou motorickou, senzorickou a sekreční funkcí žaludečního a střevního traktu. Je také známo, že důležitou roli při regulaci pohyblivosti a vnímání bolesti v tomto traktu hraje látka serotonin.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!