Desetkrát paralen? Bude jen na občanský průkaz

Titulní obrázek

Od příštího roku bude pravděpodobně obtížnější získat v lékárně preparáty, ze kterých si narkomani vyrábějí drogy. Jde zejména o pseudoefedriny, ze kterých se dělá pervitin.

Součástí zákonu o léčivech, který v současné době schvalují poslanci, je totiž zavedení skupiny léků, která může lékárna prodat jen za určitých podmínek. Například lékárník zákazníkovi nemusí vydat požadovaný počet balení nebo může požádat zákazníka o předložení občanského průkazu.

Předložte občanku

Čeští narkomani nyní skupují naráz desítky balení léků obsahující takzvané pseudoefedriny, ze kterých si vyrábějí pervitin. Jde o léky Modafen, Nurofen, Panadol plus a Paralen plus. Ty budou zařazeny do nové skupiny volně prodejných léčiv s omezením.

„Nový zákon přímo nestanovuje, za jakých podmínek může lékárna pacientovi lék vydat. To bude u každého léku jiné a konkrétní omezení bude stanovovat Státní ústav pro kontrolu léčiv,“ vysvětluje Leona Štěpková z České lékárnické komory.

„Omezení mohou být různá. Například může lékárník požádat pacienta o předložení dokladů a o koupi vést dokumentaci. V určitých případech nemusí pacientovi lék vydat,“ říká lékárnice.

Lékárníci i zákonodárci zdůrazňují, že přístup k lékům by pro běžné pacienty měl být stejný jako dosud.

EU zákon požaduje řadu let

Pozměňovací návrh týkající se omezení prodeje léků předložili ministerstvo zdravotnictví a sociálnědemokratický poslanec Jaroslav Krákora. Ve středu změnu schválil zdravotní výbor sněmovny.

Zákon projednávají poslanci ve druhém čtení. Kvůli zdržování při schvalování tohoto zákona před týdnem Česko prohrálo soud s Evropskou komisí.

Součástí obsáhlé legislativní normy je řada technických ustanovení, která upravují zejména zacházení s léky.

Pokud bude zákon schválen, bude například jednodušší získat léky v noci nebo o víkendu. Pacient nebude muset hledat lékárnu, preparát mu dá rovnou lékař.

Zdeněk Mihalco, aktuálně.cz

Ohodnoťte tento článek!